FB TW PIN NWS
BioRank 5693

Brandon Routh

Doğum tarihi : 09.Ekim.1979
Brandon Routh kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Brandon Routh doğum yeri : Des Moines, Iowa, A.B.D.

Brandon Routh Biyografisi

Brandon Routh, 1979 doğumlu Amerikalı sinema oyuncusu ve eski model. Oyunculuk kariyeri için Los Angeles’a taşınan Routh, birçok televizyon yapımında yer aldıktan sonra Superman Returns (2006) filminde Süpermen'i oynaması için seçildi.


Brandon James Routh, öğretmenlik yapan Katie Routh ve marangozluk yapan Ron Routh çiftinin dört çocuklarından üçüncüsü olarak 9 ekim 1979’da Norwalk, Iowa’da dünyaya geldi. Alman, Fransız, İngiliz ve yerli Amerikan geçmişine sahip olan ailesi, boş zamanlarında müzikle ilgilenirdi ve kız kardeşi Sara da bir şarkıcıydı. Routh’un büyüdüğü Norwalk kasabası, Superman’i canlandıran ikinci aktör George Reeves’in doğduğu Woolstock’un 100 mil güneyindeydi. Trampet ve piyano çalan Routh, Superman filmlerinin ve çizgi romanlarının da hayranıydı. Okul yıllarıyla ilgili olarak, kendisini anne kuzusu ve popüler olmayan bir çocuk olarak değerlendiren Routh, bu dönemlerde aktör olmanın gerçekçi bir meslek olmadığını düşünüyordu.

Yazar olmak için bir yıl boyunca Iowa Üniversitesi’ne devam eden Routh, bu dönemde okul harcını ödemek için modellik yapmasının yanısıra Norwalk Theatre of Performing Arts’da çeşitli yapımlarda oynamaya başladı. Hayatı boyunca Reeves’e benzetilmesinden dolayı sıkıntı yaşayan Routh’un eski menajeri de bu sebepten onunla çalışmaya başlamıştı ve eğer yeni bir Superman filmi çekilirse rolü Routh’un alacağını düşünüyordu.

1999’da üniversiteyi bırakaran ve önce New York City’ye ardından da Los Angeles’a taşınan Routh, burada aktör olmak için çalışmalara başladı. İlk olarak Christina Aguilera’nın ‘What a Girl Wants’ klibinde oynadı. Ardından aynı yıl içinde ömrü kısa süren ABC televizyon dizisi Odd Man Out’da ve 2000 yılında da Mtv’de yayınlanan Undressed adlı dizide dört bölüm boyunca yeraldı. 2001’de Gilmore Girls adlı dizinin bir bölümünde (şubat 2001 ‘Consert Interrupptus’ adlı bölüm) yeraldıktan sonra pembe dizi One Life to Live’de kalıcı bir rol buldu ve 23 mayıs 2001’den 17 nisan 2002’ye kadar dizideki Seth Anderson karakterini canlandırdı.

Cold Case, Will&Grace ve Oliver Beene adlı dizilerde de konuk oyuncu olarak rol alan Routh, bu dönem boyunca kız kardeşi Sara ile birlikte oturuyordu ve Hollywood’daki popüler bowling salonu Lucky Strike Lanes’de barmenlik yapıyordu.

2004 yılında Süpermen rolü için ilk önce Nicolas Cage, Josh Hartnett, Brendan Fraser, Paul Walker, James Marsden, Ashton Kutcher ve Smallville dizisinin Süpermen’i Tom Welling düşünülse de yönetmen Bryan Singer bu rolü hiç tanınmamış bir yüzün oynaması gerektiğini düşündü. Yapımcılar yönetmen koltuğu için ise Bryan Singer’dan önce Tim Burton, Wolfgang Petersen, McG, Brett Ratner ve Shekhar Kapur gibi isimlerle görüşmüştü.

Routh, yönetmenin McG olmasının düşünüldüğü sırada zaten seçmelere katılmıştı. Filme dahil olmasının ardından Brian Singer, video kasetlerden izlediği görüntülerde onu beğendi ve Christopher Reeve’e olan şaşırtıcı benzerliğini de göz önüne alarak, Routh’un Süpermen rolünü oynaması gerektiğine karar verdi. Brandon ise çekimlerin başlamasından sonra kendisiyle yapılan bir söyleşide, 'performansının Christopher Reeve’i çok fazla anımsatmasından endişe duyduğunu' söylemişti. Routh’un kız kardeşi Sara da You’re Never Gone adlı parçayla Superman Returns filminin sountrack kasetinde yeraldı.

Brandon Routh, 2004’den beri Los Angeles’lı aktris Courtney Ford ile birlikte. Routh’un bowling salonunda çalıştığı dönemde orada tanışan çift Daniel adlı bir kısa filmde de birlikte oynadı. Ağustos 2006’da nişanlanan çift, 24 Kasım 2007 tarihinde evlendi. 10 Ağustos 2012'de oğlu Leo James Routh dünyaya geldi.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 - Lady Dynamite (Jack Tripper) (TV Dizisi)
2016 - Lost in the Pacific (Mike) (Sinema Filmi)
2016 - Legends of Tomorrow (Ray Palmer) (TV Dizisi)
2015 - The Arrow (Ray Palmer) (TV Dizisi)
2014 - Enlisted (Brandon Stone) (TV Dizisi)
2013 - The Millers (Officer Dixon) (TV Dizisi)
2013 - Chosen (Max Gregory) (TV Dizisi)
2012 - Partners (Wyatt Plank) (TV Dizisi)
2012 - Missing William (James) (Sinema Filmi)
2012 - Crooked Arrows (Joe Logan) (Sinema Filmi)
2010 - Scott Pilgrim vs. the World (Todd Ingram) (Sinema Filmi)
2010 - Miss Nobody (Milo Beeber) (Sinema Filmi)
2010 - Dylan Dog: Dead of Night (Dylan Dog) (Sinema Filmi)
2010 - Akılalmaz (Jackson) (Sinema Filmi)
2009 - Table for Three (Scott Teller) (Sinema Filmi)
2009 - Life Is Hot in Cracktown (Sizemore) (Sinema Filmi)
2009 - Incredible Love (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 - Lie to Me (James) (Sinema Filmi)
2008 - Garip Bir Aşk Öyküsü (Bobby Long) (Sinema Filmi)
2007 - Chuck (Daniel Shaw) (TV Dizisi) (2 Bölüm)
2006 - Süpermen Dönüyor (Clark Kent) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Brandon Routh hakkında haberler

Tüm Brandon Routh haberleri

Brandon Routh filmleri

Tüm Brandon Routh filmleri

Brandon Routh için yapılan aramalar

Brandon Routh, Brandon Routh biyografi, Brandon Routh hayatı, Brandon Routh özgeçmişi, Brandon Routh hakkında, Brandon Routh doğum yeri, Brandon Routh fotoğraf, Brandon Routh video, Brandon Routh resim, Brandon Routh kimdir?, Brandon Routh kaç yaşında?, Brandon Routh nereli, Brandon Routh memleketi