FB TW PIN NWS
BioRank 9003

Bill Gross

Doğum tarihi : 14.Nisan.1944
Bill Gross kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Bill Gross doğum yeri : iddletown, Ohio, ABD

Bill Gross Biyografisi

Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden PIMCO'nun (Pacific Invesment Management) kurucusu ve CEO’su Bill Gross’dur.
Bill Gross, 13 Nisan 1944 tarihinde ABD, Ohio, iddletown’da doğmuştur. Tam adı William Hunt Gross’dur. Annesinin adı Shirley Tait, babasının adı Sewell Mark Gross’dur. 1954 yılında ailesi ile birlikte San Francisco’ya taşındı. Buradaki günleri ekonomik sıkıntılarla geçti. 1966 yılında Kuzey Karolina'daki Duke Üniversitesinde lisans eğitimini psikoloji bölümünde bitirdi.

Yüksek lisans yapmak için paraya ihtiyacı vardı, ama parası yoktu. Las Vegas’a gitti. 200 dolarla gittiği Las Vegas’ta 21 oynayarak ve blackjack oynayarak 4 ay boyunca parasını 10 bin dolara çıkarmayı başardı. Böylece kazandığı parayla yüksek lisans yaptı.

İşletme (yönetim) alanında da Master of Business Administration (MBA) lisansüstü Üniversite eğitimini Los Angeles’de (UCLA) University of California’da 1971 yılında tamamlamıştır.

1971- 1976 yılları arasında CFA Enstitüsünde bir yatırım analisti olarak çalıştı.

Forbes'e göre 2.3 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin 799'uncu kişisidir. Bill Gross ABD, California, Laguna Beach’de ikamet etmektedir.

1971 yılında kurduğu Yatırım Şirketi PIMCO, 2400'den fazla çalışanıyla Dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden PIMCO'nun (Pacific Invesment Management) kurucusu Bill Gross’dur.

Bill Gross’un asıl önemli özelliği ise günümüzde bilinen internet arama motoru odaklı reklamcılığın temelini atmış olması, trafiğin bir siteye yönlendirilmesi ve tıklama başına para ödenmesi mantığı kendisi tarafından bulunmuştur.

Bill Gross, 2005 yılında 23.5 milyon dolar Duke Üniversitesine mali yardımda bulundu. 2006 yılında “Sınır Tanımayan Doktorlar” adına 293 milyon dolar bağışla bir vakıf kurduğu, bununla birlikte yine aynı grup için pul kolleksiyonunun bir kısmını satarak 9.1 milyon dolar ve daha sonra da 25 milyon dolar bağış topladığı biliniyor. Ayrıca 2008 yılında, Hoag Memorial Hastanesi Presbyterian kadın sağlığı hastanesi için 20 milyon dolar ve Kaliforniya, Irvine Üniversitesi kök hücre araştırmaları için 20 milyon dolar olmak üzere iki ayrı uluslararası tıbbi yardım kuruluşuna bağışlamıştı.

2012 yılında “Surgery and Procedure Center” adlı tıp merkezinin kurulması için 20 milyon dolar bağışladı. 2013 yılında Afrika’daki muhtaç insanlara yardım etmek için yeni bir hastane gemisi inşası için 20 milyon dolar bağışladı.

Bill Gross, pul koleksiyonu da yapmaktadır. 1840-1870 yılları arasında Amerika’da basılmış olan pulların büyük bir bölümünü topladı. Koleksiyonundan bazı derlemeler 500 bin dolara alıcı buldu. Paradan para kazanmasını bilen bu adam puldan da para kazanmayı öğrendi.

Daha önce 1968 yılında Pamela Roberts ile evli olan Bill Gross’un bu evlilikten Jeff adında bir oğlu ve Jennifer adında bir kızı vardır.
Bill Gross, 1985 yılında Sue Jennifer Frank ile evlendi. Nick adında bir oğlu vardır.

Bill Gross, 2014 yılında kurduğu şirket PIMCO’dan emekli oldu. Emekli olduktan sonra da Janus isimli fon yönetimi şirketinin başına geçti.

2013 yılında oyuncu Jennifer Aniston’dan 37 milyon dolarlık malikane satın aldı.

Kitapları :
1997 - Everything You've Heard About Investing Is Wrong!.
1998 - Bill Gross on Investing.


Kaynak:Biyografi.info

Bill Gross için yapılan aramalar

Bill Gross, Bill Gross biyografi, Bill Gross hayatı, Bill Gross özgeçmişi, Bill Gross hakkında, Bill Gross doğum yeri, Bill Gross fotoğraf, Bill Gross video, Bill Gross resim, Bill Gross kimdir?, Bill Gross kaç yaşında?, Bill Gross nereli, Bill Gross memleketi