FB TW PIN NWS
BioRank 4105

Bertrand Russell

Doğum tarihi : 18.Mayıs.1872 Ölüm tarihi : 02.Şubat.1970
Bertrand Russell kaç yaşında öldü : 98
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Filozof
Bertrand Russell doğum yeri : Trelleck, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Penrhyndeudraeth, Birleşik Krallık

Bertrand Russell Biyografisi

Matematiksel mantık alanındaki çalışmalarının yanı sıra toplumsal ve siyasal kampanyalara öncülük etmiş, barışı ve nükleer silahsızlanmayı savunmuştur. 1950 Nobel Edebiyat Odülü'nü kazanmıştır.

Bertrand Russell, 18 Mayıs 1872 tarihinde Trelleck, Birleşik Krallık’da aristokrat ailesinin bir mensubu olarak doğmuştur. Tam adı Bertrand Arthur William Russell’dir. Annesi Katharine Louisa, babası Viscount Amberley John Russell bir ateistti. Frank ve Rachél adlarında kendinden büyük iki kardeşi vardı. Ablası Rachél ve annesi 1874 yılında dizanteriden öldü. Babası da 18 ay sonra 1876 yılında bronşitten öldü. Bertrand Russell ve abisi Frank Galler, Pembroke’de yaşayan dedelerinin yanında büyüdü. Eski bir başbakan olan dedesi, Jonh Russell de 1878 yılında öldü.

Bertrand Russell, gençlik yıllarında Percy Bysshe Shelley’nin çalışmalarını keşfetti. ’Boş zamanlarının tamamını onun yapıtlarını okuyarak geçirdi.

Bertrand Russell, Tripos College’ında Mathematical Tripos okumak üzere burs kazandı ve 1890 yılında başladığı Cambridge Üniversitesinde ilk 3 yıl matematik, son yıl felsefe okuyarak 1894 yılında Wrangler derecesiyle mezun oldu.

Cambridge Üniversitesi'ne bağlı Trinity College’de matematiğin temelleri üzerine yoğun çalışmalara başlayan ve kümeler kuramına meydan okuyan Bertrand Russell, Russell’s paradox’nu 1901 yılında keşfetti. 1903 yılında ilk önemli matematik kitabı olan az sayıda ilkelerden yola çıkılarak matematiğin anlaşılabileceğini gösteren kitabı olan The Principles of Mathematics (Matematiğin İlkeleri) kitabını yayımladı.

1908 yılında Royal Society’in bir üyesi olan Bertrand Russell, Alfred North Whitehead ile birlikte yazdıkları üç bölümlük Principia Mathematica adlı kitabı 1910 yılında yayımlandı.

1910 yılında Campbridge Üniversitesinde öğretim üyesi oldu. Burada 1912 yılında Avustralyalı mühendis Ludwing Wittgenstein ile tanıştı ve onun doktora hocası oldu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Bertrand Russell savaş karşıtlığını aktif olarak yürüten birkaç kişiden biriydi ve 1916 yılında under Defence of the Realm Act yasası uyarınca hüküm giymesinden sonra Trinity Kolejinden uzaklaştırıldı. 1918 ve 1918 yıllarında iki defa daha tutuklanan Bertrand Russell 1920 yılında yeniden serbest bırakıldı ve 1944-1949 yılları arası yeniden akademi üyesi oldu. Daha sonraki yıllarda ABD’nin İngiltere’nin yanında savaşa girmek üzere davet edilmesine karşı yaptığı bir konuşma nedeniyle, altı ay hapis cezası aldı ve 1918 yılında Brixton Hapishanesinde altı ay yattı.

1920 yılının Ağustos ayında Russell Britanya hükûmetinin resmî görevlendirmesiyle Rusya Devriminin etkilerini araştırmak için Rusya’ya gitti. Vladimir İlyiç Lenin ile tanıştı ve kendisiyle bir saat süren bir sohbette bulundu. Aynı yıl eşi Dora ile beraber Çin’e geçerek bir yıl Pekin’de felsefe dersleri vermiştir. Dönüş yolunda Japonya’ya uğradı. 26 Ağustos 1921 tarihinde İngiltere’ye döndüler. Russell bu dönemde geçimini fizik, ahlak felsefesi vb. konularda yazdığı popüler kitaplarla sağlar.

1922 – 1923 yıllarında İşçi Partisi’nden genel seçimlere katıldı, ancak seçilemedi. 1924 yılında ABD’de konferans turuna çıktı.

1927 yılında, ikinci eşi Dora Black ile birlikte Becaon Hill School adlı deneysel bir öğrenim yöntemi benimseyen bir okul açtı, 1932’de bu okuldaki çalışmalarını sonlandırdı.

Bertrand Russell, 1934 yılında gittiği ABD’de İkinci Dünya Savaşından önce Chicago Üniversitesinde ders vermekteydi, daha sonra ise Kaliforniya Üniversitesinde ders vermek için Los Angeles’a taşındı. 1940 yılında New York Şehir Kolejinde görevlendirildi fakat yaptığı itiraz sonucu görevlendirilmesi mahkeme kararı ile kaldırıldı. Trinity Kolejine katılmak için 1944 yılında Britanya’ya geri döndü.

İkinci Dünya Savaşı sırasında önce Nazi Almanya’sına karşı silahlanmaya karşı çıksa da Nazi işgalini uzun vadede demokrasinin aleyhine bir tehdit olarak görür ve pasifist görüşlerini kısmen yumuşatır. Savaşın şer olduğunu, ama bazı daha büyük tehlikeler karşısında ehveni şer olabileceğini söyler.

1940 ve 1950'li yıllarda BBC’de pek çok programa katıldı. Özellikle de çeşitli güncel ve felsefi olayların konu alındığı Brains Trust ve the Third Programme şovlarını tercih etti. Bu sırada Russell akademik çevreler dışında da özellikle magazin yazarları ve gazetelerde sık sık gündeme gelerek ünlü oldu.

2 Ekim 1948 tarihinde 38 yolcu ve 7 mürettbatı ile deniz uçağında Norveç’de Oslo'nun Fornebu havaalanından Hommelvik, Trondheim'a konferans vermek için giden Bertrand Russell, iniş esnasında kaza yapan uçaktan sağ kurtulmuştur. Bu kazada 3 mürettebat ve 16 yolcu olmak üzere 19 kişi ölmüştür.

Russell önde gelen savaş karşıtlarındandır. Serbest ticareti ve emperyalizm karşıtlığını desteklemiştir ve barışsever tutumundan dolayı I. Dünya Savaşı sırasında hapishanede yatmıştır. Daha sonra Adolf Hitler’e karşı kampanyalar düzenlemiş, Stalinci totalitarizmi eleştirmiş, Vietnam Savaşı’ndaki tutumu nedeniyle Amerikan hükûmetini suçlamıştır. Aynı zamanda nükleer silahsızlanmanın savunucularındandır. Son eylemlerinden bir tanesi İsrail’in Orta Doğu’daki ülkelere karşı izlediği tutumu eleştirdiği bir bildiri yayımlamasıdır.

Bertrand Russell yeni gerçekçilik öğretisinin öncülerindendir. Mantık ve matematik ilkelerine dayalı bir felsefe anlayışını geliştirmeye çalışmıştır.

İnsan haklarını ve düşünce özgürlüğünü savunduğu yazıları dolayısıyla 1950 yılında Nobel Edebiyat Odülü'nü kazanmıştır.

1962 yılında Küba Füze Krizi sırasında toplumsal bir rol üstlenen Bertrand Russell, Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev'e yazdığı mektubun karşılığında Sovyet hükûmetinin duruma kayıtsız kalmayacağına dair bir cevap alırken, John F. Kennedy ise mektubu açılmamış bir halde geri gönderdi.

Barışa yönelik çabalarını daha sistemli bir hale getirmek için 1963'te Bertrand Russell Barış Vakfı'nı ve Atlantik Vakfı'nı kurdu. Daha sonra ABD'nin Vietnam politikasına şiddetle karşı çıktı. Fransız varoluşçu düşünür jean-paul-sartre, Yugoslav tarihçi Vladimir Dedijer, Polonya asıllı yazar İsaac Deutcsber ve daha başka ünlülerin de katkısıyla Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ni (Russell Mahkemesi) topladı.

Evlilikleri :
1.eşi: Bertrand Russell, 13 Aralık 1894 tarihinde Alys Pearsall Smith ile Londra’da evlendi. 1911'de ayrıldılar ve : 20 Eylül 1921 tarihinde boşandılar. Lady Katharine Tait adında bir kızı vardı.
2.eşi: 27 Eylül 1921 tarihinde Dora Black ile evlendi. 1935 yılında boşandı. Harriet Ruth Russell adında bir kızı ve John Conrad Russell,4. Earl Russell adında bir oğlu vardı.
3.eşi: 18 Ocak 1936 tarihinde Patricia Helen Spence ile evlendi. 1949 yılında boşandılar. Conrad Russell, 5. Earl Russell adında bir oğlu vardı.
4.eşi: Bertrand Russell, 15 Aralık 1952 tarihinde Edith Finch ile evlendi.

Bertrand Russell, 2 Şubat 1970 tarihinde Penrhyndeudraeth, Birleşik Krallık’da 98 yaşında ölmüştür.

1980 yılında, Londra’daki bir meydana Bertrand Russell’ın bir büstü dikildi.

Önemli Eserleri:
1896 - Alman Sosyal Demokrasisi
1903 - The Principles of Mathematics (Matematiğin İlkeleri)
1910 - Principia Mathematica (Alfred North Whitehead ile birlikte)
1910 - Philosophical Essays (Felsefe Denemeleri),
1911 - The Problerns of Philosophy (Felsefe Meseleleri),
1914 - Our Knowledge of External World (Dış Dünya Bilgimiz)
1916 - The Philosophy of Pacifism (Pasifizm Felsefesi),
1916 - Principles of Social Recomtnıction (Toplumsal Yeniden Yapılanmanın İlkeleri),
1918 - Roads to Freedom (Özgürlük Yolları),
1918 - Mysticism and Logic (Mistiklik ve Mantık)
1919 - Introduction to Mathematical Philosophy (Matematik Felsefesine Giriş)
1921 - Analysis of Mind (Aklın Çözümlenmesi)
1926 - On Educacion (Terbiyeye Dair, /Eğicim Üzerine),
1927 - The Analysis of Matter(Maddenin Çözümlenmesi)
1927 - Why I am Not a Christian (Neden Hıristiyan Değilim),
1927 - An Outline of Philosophy (Felsefenin Temel Çizgileri)
1928 - Sceptical Essays (Sorgulayan Denemeler)
1929 - Manage and Morale (Evlilik ve Ahlak)
1930 - The Conquest of Happiness (Saadet Yolu, /Mutluluk Yolu),
1935 - In Praise of ldleness and other Essays (Denemeler, /Aylaklığa Övgü),
1938 - Power: A New Social Analysis (İktidar),
1945 - A History of Western Philosophy (Batı Felsefesi Tarihi)
1949 - Authoriıy and the ludividual (Yetke ve Birey),
1950 - In Praise of Idleness (Aylaklığa Övgü)
1959 - Conımon Seme and Nuclear Warfare (Sağduyu ve Atom Savaşı),
1961 - Has Man a Future? (İnsanlığın Gelecegi Nedir?. /İnsanlığın Yarını),
1962 - War Crimes in Vietnam (Vietnam'da Savaş Suçluları),
1963 - Policicaf ldeals (Siyasal İdealler),
1963 - War and Atrocity in Vietnam (Vietnam 'da Savaş ve Zulüm).


Kaynak:Biyografi.info

Bertrand Russell için yapılan aramalar

Bertrand Russell, Bertrand Russell biyografi, Bertrand Russell hayatı, Bertrand Russell özgeçmişi, Bertrand Russell hakkında, Bertrand Russell doğum yeri, Bertrand Russell fotoğraf, Bertrand Russell video, Bertrand Russell resim, Bertrand Russell kimdir?, Bertrand Russell kaç yaşında?, Bertrand Russell nereli, Bertrand Russell memleketi