FB TW PIN NWS

Ses dergisi

Ses dergisi

Ses, Türkçe bir magazin dergisi.

Ses, 1956 yılında haftalık dergi olarak yayımlanmaya başladı. Birçok sanatçının Yeşilçam'a ve sahnelere adım atarak ünlü olmasını sağlayan Ses dergisinde, sanat, sinema, moda ve müzik dünyasından haberler yer alıyordu.

Dergi aynı zamanda, Ressam Fikret Mualla Saygı'nın çizimler yaptığı, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun düzenli yazılar yazdığı bir dergi olma özelliği taşıyordu. Fikret Mualla Saygı hakkında, Ses Dergisi için 1938'de çizdiği desenlerden birinin müstehcen olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı ve edebiyata yatkınlığı ile bilinen ressamın Ses'de yayımlanmış ‘Masal' ve ‘Üsera Karargâhı' adlı iki öyküsü de bulunuyordu.


Ses, Türk sineması, Türk müziği ve sanat dallarında birçok ünlünün bugünkü tanınırlığını sağlamada çok etkili olmuştur. 1970 yılında Sinema Artist Yarışması birincisi Tarık Akan, 1971 yapımı Solan Bir Yaprak Gibi filmiyle oyunculuk kariyeri başlamış oldu.

Ses dergisi 2013 yılında yayın hayatına yeniden başladı.

Televizyon ve internetin olmadığı 1960'larda, Ayhan Işık'a özenen erkekler, Belgin Doruk'a imrenen genç kızlar fotoğraflarını Ses dergisine gönderirdi. ​Ses dergisinin kapak yıldızı yarışmaları sinemaya yeni artist ve jön kazandırmanın en iyi yoluydu.

Sinemanın magazini, magazinin sinemayı yoğun bir şekilde beslediği 60'lar, sinemanın bereketli dönemlerinden biriydi. Ses Dergisi bu anlamda tam bir öncüydü. Film şirket sahipleri ve ses yazarlarının jürilik yaptığı yarışmalarda dönemin yıldızları seçiliyordu. Elemeyi geçen “talihliler” İstanbul'a davet ediliyor, deneme çekimleri yapılıp başarılı olanlarla film çekiliyordu.

1963 yılında 22 yaşında olan Ediz Hun için Ses dergisi, "Avrupai tipi, efendi hali, tahsili ve terbiyesi ve görgüsü ile Türk sineması için gerçek bir kazanç." değerlendirmesini yapmıştır.

Henüz 16 yaşındaki Hülya Koçyiğit bu yarışmada ikinci oldu. Kısa sürede "Susuz Yaz" filminde başrol oynadı ve Berlin Film Festivalinde en iyi film ile başarı kazandı.

1973 yılında Ses dergisi ile sinemayla tanışan Gülşen Bubikoğlu, Erler Film öncülüğünde Yaban filminde başrol oynadı. Güldürü, drama, duygusal ve hareketli filmler ile seyircinin büyük beğenisini kazandı.

Tarık Akan 1970 yılında Ses dergisinin oyunculuk yarışmasına katılarak birinci oldu. 1971 yılında ilk sinema filmi Solan Bir Yaprak Gibi ile oyunculuk kariyeri başladı.

Ajda Pekkan 1963 yılında Ses dergisinin yarışmasına katılan Ajda Pekkan, yarşmada birinci oluyor. Yenilikçi ve dikkat çeken fiziği ile ilgi topladı. Aynı yıl başrolde oynadığı Adanalı Tayfur ilk sinema filmidir.

Kadir İnanır 1967 yılında Ses dergisinin düzenlediği yarışmada finale kaldı. 1968'de düzenlenen Saklambaç gazetesinin "Fotoraman Artisti Yarışması"nda da birinci oldu. İlk kez başrolde oynadığı 1970 tarihli Atıf Yılmaz'ın yönettiği Kara Gözlüm filminde Türkan Şoray ile başrol oynadı.

Selda Alkor 1965 yılında Ses dergisi yarışmasında birinci olan Alkor, ilk olarak Cumartesi Senin Pazar Benim filminde onadı.

Sümer Tilmaç 1968 yılında Ses dergisi tarafından düzenlenen Sinema Artisti Yarışmasına katıldı.



Harika Avcı - Ses Dergisi 30 Temmuz 1985 sayısı kapağı.