FB TW PIN NWS
BioRank 8583

Aytuğ Atıcı

Doğum tarihi : 23.Kasım.1964
Aytuğ Atıcı kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Aytuğ Atıcı doğum yeri : Adana

Aytuğ Atıcı Biyografisi

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilidir.

Aytuğ Atıcı, 23 Kasım 1964 tarihinde Adana’da doğmuştur. Babasının adı Şahap, annesinin adı Lütfiye’dir. İlkokul ortaokul ve lise öğrenimini Adana'da 1981 yılında tamamladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1987 yılında bitirdikten sonra aynı fakültede 1988 – 1992 yılları arasında çocuk sağlığı ve hastalıkları ile neonatoloji uzmanlığını aldı. Aynı fakültede 1996 yılında doçent oldu.

1987-1988 yıllarında Kütahya, Sabuncupınar Sağlık Ocağında, 1988-1997 yıllarında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında, 1997-2002 yıllarında Adana Özel Seyhan Hastanesinde görev yaptı.

Bu arada askerlik görevini 1994 yılında Ardahan’da doktor olarak yaptı.

1995 yılında burslu olarak İsrail’de Tel Aviv Üniversitesi, Sackler Tıp Fakültesinde International Postgraduate Training Program in Medicine (Neonatology) ve İsrail’de Tel Aviv’de Magen David Adom Central First Aid Training School Emergency Medicine Workshoplara katıldı.

1997 yılında ABD, New York’da Columbia Universitesi Presbiterian Çocuk Hastanesi Neonatoloji-Perinatoloji Merkezi eğitimleri ve 1998 yılında Japonya Osaka’da Medical Center and Research Institute for Maternal and Child Health eğitimlerine katılmıştır.

Aytuğ Atıcı, 2002 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesine atandı ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesini kurdu. 2003’te profesör oldu. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesine Başhekimlik, Dekan Yardımcılığı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve İlk Yardım Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurucu Müdürlüğü, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanlığı, Neonatoloji Bilim Dalı Kurucu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Mersin Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Üyeliği, Gebe Eğitim Merkezi Kuruculuğu, Sağlık Bakanlığı Danışma Kurulu Üyelikleri ile Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Mesleki ve sosyal alanda birçok derneğin yöneticiliğinde bulundu. Çalıştığı alanda 11 kitabın editörüdür. Yayınlanmış çok sayıda Türkçe ve İngilizce makalesi bulunmaktadır.

UNICEF TMK Mersin Şb. Kurucu Üye ve Başkanlığı yapan Atıcı aynı zamanda Atatürkçü Düşünce Derneği üyesidir.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilen Aytuğ Atıcı, Şebnem Atıcı ile evlidir. 2 çocuğu vardır.

12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimlerde 24. Dönem CHP Mersin Milletvekili seçildi. Dışişleri; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler komisyonlarında görev aldı. Ayrıca Sağlık Çalışanlarına Yönelik Artan Şiddeti Araştırma Komisyonu, Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu ve Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Üyesi oldu. Nükleer Savaşa Karşı Uluslararası Doktorlar (IPPNW) ve Nükleer Silahsızlanma İçin Parlamenterler Birliği (PNND) Konsey Üyesidir.

Aytuğ Atıcı 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan genel milletvekili seçimlerinde tekrar Cumhuriyet Halk Partisi Mersin milletvekili seçilmiştir.

Aytuğ Atıcı, 24 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili adayı olmadı.

OHAL’i 2017 Temmuz ayından beri sakallarını uzatarak protesto eden Aytuğ Atıcı, OHAL'in 18 Temmuz 2018 tarihinde kalkmasıyla birlikte sakallarını TBMM berberinde kestirdi.

DERNEK, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE MESLEK ODASI İDARİ GÖREVLERİ VE ÜYELİKLERİ :
- Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı (2008-2010, 2010-2011 2 Dönem)
- Mersin Sağlık Platformu Kurucu Başkanı (2009-2010)
- Mersin Tabip Odası İlk Yardım Araştırma ve Uygulama Merkezi Kurucusu (2005-2006)
- Mersin İl Özel İdaresi Bünyesinde Gebe Eğitim Merkezi Kurucu Koordinatörü
- Mersin Nükleer Karşıtı Platform Aktif Üyesi
- Mersin Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu Üyesi (2008-2010)
- UNICEF TMK Mersin Şb. Kurucu Üye ve Başkanı (2005-2007)
- Union of Mediterranean Neonatal Societies Kurucu Üye ve Genel Sekreteri
- UNICEF-TMK Mersin Şb. Kurucu üyesi
- Çukurova Neonatoloji Derneği Kurucu Üyesi
- Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Derneği 2000-2002 Dönem Başkanı
- Türk Neonatoloji Derneği, Yeterlik Sınav Komisyonu Üyesi (2004- )
- Türk Tabipleri Birliği Üyesi
- Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Üyesi
- Türkiye Milli Pediatri Derneği Üyesi
- Türk Neonatoloji Derneği Üyesi
- Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi
- Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Üyesi
- Çağdaş Eğitimi Destekleme Derneği Üyesi

Kitapları :
2017 - Adalet İçin 700 Bin Adım


Kaynak:Biyografi.info

Aytuğ Atıcı için yapılan aramalar

Aytuğ Atıcı, Aytuğ Atıcı biyografi, Aytuğ Atıcı hayatı, Aytuğ Atıcı özgeçmişi, Aytuğ Atıcı hakkında, Aytuğ Atıcı doğum yeri, Aytuğ Atıcı fotoğraf, Aytuğ Atıcı video, Aytuğ Atıcı resim, Aytuğ Atıcı kimdir?, Aytuğ Atıcı kaç yaşında?, Aytuğ Atıcı nereli, Aytuğ Atıcı memleketi