FB TW PIN NWS
BioRank 243

Arto

Doğum tarihi : ??.??.1966
Arto kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Şarkıcı
Arto doğum yeri : İstanbul

Arto Biyografisi

Ermeni asıllı Türk vatandaşı olup Gece hayatında kulüplerde şarkı söyleyen biridir.
Arto, 1966 yılında İstanbul, Fenerbahçe'de doğmuştur. Ermeni asıllı Türk vatandaşıdır. Arto’nun gerçek adı Harutyan Dalga'dır. Baba tarafı Artvin Hopa doğumlu, anne tarafı Kayseri'den gelme. Özel Şişli Koleji mezunudur. 2010 – 2013 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri ile Televizyon Haberciliği ve Programcılığı bölümlerinde okudu.

1997 yılından itibaren sahnelerde yerini alan ve ismi söylendiğinde aklımıza gelen ilk şey sivri dili olan Arto, ortağı Ataberk Oral ile birlikte Beyoğlu’nda Zilly diye bir gece kulübü sahibidir. Arto, alkol, sigara, uyuşturucu kullanmadığını belirtmektedir.

Arto, 1992 yılında Etiler’de bir gece kulübünün alt katındaki İtalyan restoranının yöneticisi bir kız arkadaşının yanında kendi de yönetici olarak çalışmaya başlamış. 1994-95 yıllarında işletmenin adını 'Cımbız' olarak koyduğu kulüp olan bölümünde halkla ilişkileri yönetmiş. Magazin dergilerinin kapaklarını da yine kendisi çıkarmış. Orada çalışan Tolga ve Cumhur adlı iki solistten, günün birinde birinin ayrılması ve diğerinin de burun ameliyatı olması gerektiğinden yerine çıkartılacak solist pek yer dolduramadığı için, arada o da 3-5 şarkı söylemeye başlar. Derken olay tutar ve sahneden inemez olur. Bunun üzerine patronu o burun ameliyatı olan solisti kovarak solistlik görevini ona vermiş. Ve böylece şarkıcılığa başlamış.

Bundan sonraki ilk üç-dört sene hiç gündeme gelmemişken sonraki iki-üç yıl özellikle Televole sayesinde medyatikliğe kavuşur. Bugüne kadar medyada sesiyle değil de sivri diliyle dikkat çekti.

Akademik kariyeri olan bir solist olmadığını, sadece eğlendirici ve yorumcu olarak müzik piyasasında var olduğunu, hiçbir zaman "iyi bir vokalim" demediğini, işinin önce show sonra dinleti üzerine kurulu olduğunu söyleyen Arto 2002 yılında Şahin Özer Müzik şirketinin yapımcılığında "Allahıma Bin Şükür" adı ile bir albüm çıkardı.

11 Aralık 2003 tarihinde Yaşar Kekeva Plakçılık etiketi ile çıkardığı "Emrin Olur" adlı albümünün klibinde Şenay Akay, Ebru Destan, Nefise Karatay, Nigar Talibova, Doğa Bekleriz, Esra Eron oynamıştır.

10 Nisan 2013 tarihinde Kemal Aslan Music Production şirketinden çıkardığı 3. albümü "Bal Kaymak Yarim" adlı yeni albümünde Yıldız Tilbe, Emre Kaya ve Güven Baran'ın çalışmalarına yer verdi.

2016 yılının Ağustos ayında DMC etiketiyle çıkardığı "Hayırlı Olsun" tek şarkılık albümündeki şarkının söz ve bestesi Erol Özdamar'a aittir.

Beyaz Tv'de yayınlanan "Söylemezsem Olmaz" programında; 2020 yılında Bircan Bali ve Seren Serengil ile birlikte yorumculuk yaptı.

Albümleri :
2002 - Allahıma Bin Şükür
2003 - Emrin Olur
2013 - Bal Kaymak Yarim
2016 - Hayırlı Olsun (Tekli)


Kaynak:Biyografi.info

Arto için yapılan aramalar

Arto, Arto biyografi, Arto hayatı, Arto özgeçmişi, Arto hakkında, Arto doğum yeri, Arto fotoğraf, Arto video, Arto resim, Arto kimdir?, Arto kaç yaşında?, Arto nereli, Arto memleketi