FB TW PIN NWS
BioRank 1701

Ayşe Mine

Doğum tarihi : 30.Ocak.1961
Ayşe Mine kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Şarkıcı
Ayşe Mine doğum yeri : İstanbul

Ayşe Mine Biyografisi

Ayşe Mine, 30 Ocak 1961 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Mine Akyüz’dir. Ayşe Mine baba tarafından aslen Trabzon’ludur. Babası uzun yıllar İstanbul’da yorgancılık yapmış Celalettin Akyüz, annesi ise Ender Hanım’dır. Mecidiyeköy 6 Ekim İlköğretim’de eğitim hayatına başlamış ardından Orta ve Lise tahsilini Mecidiyeköy Lisesi’nde tamamlamıştır.
Ayşe Mine, henüz 13 yaşında iken Radife Erten’den müzik eğitimleri almış ve ud ile tanışmış, çalmaya başlamıştır. 16 yaşına geldiğinde ise ilk 45’lik plağını müzik severler ile buluşturmuştur. Radife Erten dışında Özcan Korkut, İsmail Akdeniz ve Muzaffer Birtan gibi usta isimlerden dersler almış, Üsküdar Musiki Cemiyeti bünyesinde eğitimlerini sürdürmüştür.

1976 yılında 15 yaşında iken müzisyen ve besteci Nino Varon ile tanıştıktan sonra onunla çalışmaları sonucunda tanınır olmuştur. Ayşe Mine 1977 yılında 16 yaşında iken çıkardığı ilk 45'lik plağından "Demek Ki Öyle" isimli şarkısı ile ünlenmiştir. Mathima Solfège isimli Yunanca şarkıya Türkçe sözler yazılmıştır. Türkçe sözlerini Ülkü Aker’in yazmış olduğu ve düzenlemesini ise Onno Tunç’un yaptığı aranjman şarkısı "Sıkı Fıkı" ise bestesi Jacques Demarny ve Enrico Macias'a ait olarak aranje edilen "Demek Ki Öyle" ismiyle yayımlanmıştır

Ayşe Mine, 1978 yılında televizyona çıkarıldığı ilk gecede meşhur olan sanatçıların ilk örneklerinden biridir.

Müzik kariyerine pop müzik tarzında söylemeye başlamış ve 80'li yıllarda pop müzik söylemeyi bırakıp arabesk müziğe geçmiş ve kendi tabiriyle "kırık arabesk" türünde plak ve kasetler yayımlamıştır. Kariyerinin başlarında Pop Müzik ve Türk Sanat Müziği türünde şarkılar okumuşsa da şöhretini 80'li yıllarda seslendirdiği 'Erkek Milleti' ve 'Yemin Mi Ettin' gibi Arabesk şarkılara borçludur.

1978 senesinde Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek ödülünü kazandı. 1979 senesinde Dağhan Baydur ve Atilla Atasoy ile beraber Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye seçmelerine katılmıştır. Finale gelemediler ve şarkılarından Hopşirinini isimli bir EP çıkarttılar.

Ayşe Mine, 1979 yılında Ergun Günaydın ile evlendi. 1980 yılında doğan Cenk ve 1981 yılında doğan Berk adında iki oğlu vardır. Daha sonra boşanmıştır.

1982 yılında çıkardığı "O Gün Gelmesin" albümü bir milyon barajını aşmıştır. Bu albümde en popüler olan şarkı "Neredesin Ey Talih" ve "Günün Birinde"’dir.

1982 yılında gazino patronları Ayşe Mine'nin peşine düşmüş ancak Ayşe Mine hiçbir Assolistin alt kadrosunda çıkmayı kabul etmemiştir. Kendisi assolist olarak gazinolarda boy göstermeye başlamış, başta Çakıl gazinosu olmak üzere Stardust, Ankara Başkent, Altındal, Bizon, İzmir Maksim, Büyük Sürmeli, Bursa Başkent, Bursa Fuarı, İzmir Fuarı, İzmir Manolya Gazinosu, Prenses Otelleri, Bursa Almira, Ankara Bonjur da çalışmıştır. Kadrosunda başlıca Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Neco, Sibel Egemen, Mehmet Ali Erbil, Çiğdem Tunç, Mehtap Ar, Arzu Ece gibi sayısız sanatçı arkadaşıyla çalışmıştır.

Nova Plak’tan bir, Yankı Plak'tan 2 plak yaptıktan sonra 16 sene Emre Grafon Şirketi bünyesinde solist olarak çalışan Ayşe Mine, 15 Long Play ve kaset doldurmuştur. "Erkek Milleti" isimli plak ile Altın Long Play ödülünü kazanmış, o şarkının ismi ile 1986 senesinde bir sinema filminde rol almıştır.

1986 yılında yönetmenliğini Yücel Uçanoğlu’nun yaptığı; kocası tarafından aldatılan bir kadının hikâyesinin anlatıldığı “Erkek Milleti” filminde Murat Soydan ile başrolde oynadı.

1994 yılında ise Mutlugiller dizisinde başrol oynamıştır. Senaryosunu Vecdi Uygun’un yazdığı ve yönetmenliğini Demirhan Ersunar’ın yaptığı Mutlugiller isimli televizyon dizisinin başrolünde kendisi olmasının yanı sıra Meral Zeren, İbrahim Gündoğan, Diler Saraç, Sadettin Erbil, Canan Hoşgör gibi oyuncularla da birlikte oynamıştır.

1988 yılında çıkardığı "Suskunum" albümü çok satmıştır. 90'lı yıllara gelindiğinde "Bir Sen Kaldın" albümü yılın en çok satan albümlerinden olmuş, şarkı radyolarda çok çalmış ve yılın Hitler'i arasına girmiştir.

Ayşe Mine, 2019 yılında Onur Akay Medya tarafından Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülmüştür. Ayrıca 2019 yılında Onur Akay'la "Yakalım Gemileri" isimli şarkıda düet çalışması yapmış olan Ayşe Mine, bu şarkıya klip de çekerek uzun bir aradan sonra müzik piyasasına geri dönmüştür.

Ödülleri :
1978 - Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek ödülü
1979 - OnurAkay Medya tarafından Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Filmleri ve Dizileri :
1994 - Mutlugiller (Tv Dizisi)
1986 - Erkek Milleti (Ayşe) (Sinema Filmi)

Albümleri :
1977 - Demek Ki Öyle / Sıkı Fıkı (45’lik plak)
1978 - Sevdik De Ne Oldu / Mum (45’lik plak)
1979 - Hopşirinini (LP)
1982 - O Gün Gelmesin
1983 - Erkek Milleti
1984 - Yemin Mi Ettin
1984 - Yasak Aşkımız
1984 - Bir Evet Yeter
1985 - Unutamazsın
1986 - Güzel
1987 - Dertli Gelin
1988 - Suskunum
1989 - Boşa Beni
1990 - Ben De Seni...
1992 - Bir Sen Kaldın
1994 - Şaka Yaptım
1996 - Yalancı / Ağla Gönül
2000 - Utan
2019 - Yakalım Gemileri


Kaynak:Biyografi.info

Ayşe Mine videoları

Tüm Ayşe Mine videoları

Ayşe Mine için yapılan aramalar

Ayşe Mine, Ayşe Mine biyografi, Ayşe Mine hayatı, Ayşe Mine özgeçmişi, Ayşe Mine hakkında, Ayşe Mine doğum yeri, Ayşe Mine fotoğraf, Ayşe Mine video, Ayşe Mine resim, Ayşe Mine kimdir?, Ayşe Mine kaç yaşında?, Ayşe Mine nereli, Ayşe Mine memleketi