FB TW PIN NWS
BioRank 2738

Atilla Çilingir

Doğum tarihi : 29.Kasım.1948
Atilla Çilingir kaç yaşında : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Asker, Yazar
Atilla Çilingir doğum yeri : Samsun

Atilla Çilingir Biyografisi

Atilla Çilingir, 29 Kasım 1948 tarihinde Samsun’da doğmuştur. 12 yaşındayken ‘Selimiye Askeri Orta Okulunda’ başladığı askerlik mesleğini, çocuklarının öğrenimleri nedeniyle emekliliğini istediği 1990 yılına kadar kesintisiz olarak 32 yıl sürdürerek; çocukluğunu, gençliğini ve yaşamının en verimli yıllarını mensubu olmaktan gurur ve onur duyduğu Türk Silahlı Kuvvetleri çatısı altında geçirdi ve yarbay rütbesi ile emekli oldu. Emekli olduğu 1990 yılından günümüze, 29 yıldan beri ‘Türkiye Sigorta Sektöründe’ yönetici olarak görevine devam etmektedir…

1967 yılında Teğmen rütbesiyle TSK da göreve başladığı zaman, Kıbrıs olayları tüm hızıyla devam ediyor, Kıbrıs Türk Halkı; Yunanistan’ın da desteğini alan Rum’lar tarafından insanlık dışı toplu katliamlara, baskılara maruz kalıyor; ekonomik ambargolarla karşı, karşıya bulunuyordu.

O yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 1960 yılında imzalamış olduğu BM’ler tarafından onaylanmış garantörlük anlaşması gereğince, Kıbrıs Adasında bulunan Şanlı Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayında görev almak için defalarca dilekçe veren Teğmen Çilingir; 1974 yılının 20 Temmuz Cumartesi sabahı kendisini Yeşil Adada savaşın içinde buldu. Bölük komutanı olarak Kıbrıs Savaşlarının her iki safhasında da bu görevini başarıyla sürdürdü ve ‘’Gazi‘’unvanı ile onurlandırılarak Türkiye’ye döndü.

1974 – 1975, 1985 – 1987 yıllarında görev yaptığı ata yadigârımız Kıbrıs’ta;’mili davamız’ Kıbrıs konusuna sahip çıkarak, o topraklarda vatan ve vazife uğruna seve, seve hayatlarını feda eden şehitlerimizin kan ve can bedelini, Kıbrıs Türk Halkının kazanılmış tarihsel ve hukuksal haklarını savunmak adına değişik platformlarda görev aldı. Sempozyumlara, panellere, televizyon programlarına konuşmacı olarak katıldı, makaleler yayınladı. Halen Kıbrıs konusu ve ülke meseleleriyle ilgili güncel yazılarına devam etmektedir.

1990 yılında TSK'dan kendi isteği ile emekli olduktan sonra ‘’Kıbrıs Milli Davamızdaki’’ haklılığımızı 41 yıldan beri savunmakta olan Çilingir’in; bu konu ile ilgili olarak kaleme aldığı; ’’Özgürlük Nefesi (KKTC Cumhurbaşkanlığı yayını 1995)’’, ‘’Girne’den Doğan Güneş (1997)‘’,‘’Unutanlar Unutturulanlar ya da Hatırlayamadıklarımız (2004)’’, ‘’Elveda Kıbrıs Ama Bir Gün Mutlaka (2006)’’, ‘’Andımız Olsun ki Bu Topraklar Bizim (2007)‘’,’’Tarihten Gelen Çığlık (2010)’’ isimleriyle yayınlanmış ve Kıbrıs konusunu anlatan kitaplarıyla birlikte; ülkemizin son 65 yılında yaşanmış, öne çıkan önemli olayları anlatan: ‘’10’ların İzleriyle Türkiye (2014)’’,’’Kırılmadık Ne Kaldı?-Zaman Asla Kaybolmaz (2015)’’ isimli kitapları bulunmaktadır…

Sivil iş hayatına ‘Türkiye Sigorta Sektöründe ve Çukurova Holding grup şirketlerinden Halk Sigortada’ başlayan Çilingir; sigorta sektörümüzde ilk kez ‘sigorta suiistimalleri araştırma bölümünü’ kurarak, görev tanımı itibariyle; ‘sigorta müfettişi / sigorta dedektifliği’ görev tanımlarını sektörde ilk uygulayan yönetici oldu.

1 Ekim 2000 tarihinden itibaren ‘Halk Sigorta ve Halk Yaşam Sigorta’ isimlerinin,’Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Yaşam’ olarak değişmesiyle birlikte yine aynı şirketler grubunda araştırma bölümünün yöneticiliğine devam eden Çilingir; Yapı Kredi Bankasının 2005 yılında ‘Koç Grubu’ tarafından satın alınmasından sonra, Koç Yapı Kredi Sigorta’da sigorta suiistimalleri araştırma ve rücu bölümlerini yönetti.

15 Haziran 2009 tarihinde Koç Yapı Kredi Sigorta’dan ayrılan Atilla Çilingir; halen dünyanın 18 ülkesinde şubesi bulunan, en saygın sağlık bilişim şirketlerinden birisi olarak ülkemizde de faaliyet gösteren ‘’CompuGroupMedical Bilgi Sistemleri A.Ş’’ bünyesinde, Dosya ve Hasar Araştırma Müdürü olarak görev yapmakta olup;

Pek çok üniversitenin ‘Banka ve Sigortacılık fakülteleri ve yüksek okullarında’ vermiş olduğu/vereceği seminerler ve konferanslar ile Türkiye Sigorta Sektörüne hizmet vermeye devam etmektedir. Çilingir’in sigorta sektöründe 25 yıldan beri vermiş olduğu hizmetlerini anlatan ‘’Sigortalı Hayatın Gerçekleri’’ isimli bir kitabı daha bulunmaktadır.

Çilingir, bu kitabın geliri, CGM’nin de katkılarıyla; 19 Şubat 2013 tarihinde Van’ın Muradiye İlçesi Akbulak Köyü İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) Yatılı Bölge İlk Öğretim Okulunda kendi adını taşıyan bir BT (bilgi teknolojisi) sınıfı açmıştır.

Atilla Çilingir evli ve 2 çocuk babasıdır.

2015 yılının Kasım ayında 34'ncüsü düzenlenen Uluslararası Tüyap Kitap Fuarında “Kırılmadık Ne Kaldı? (Zaman Asla Kaybolmaz 2002-2015)” adlı kitabı ile katıldı. Bu kitabından elde edilecek gelir ile de bir ilköğretim okulunda kütüphane açarak değerlendireceğini belirtmiştir.

2016 yılının Ekim ayında "Kıbrıs - Yes Be Annem 2002-2016" adlı kitabı Bilgeoğuz Yayınlarından piyasaya çıkmıştır.

2017 yılının Ekim ayında "Önce Vatan" adlı kitabı Bilgeoğuz Yayınlarından piyasaya çıkmıştır.

2 Haziran 2017 tarihinde Samsun’un Tekkeköy ilçesi Büyüklü İlköğretim Okulunda da adını taşıyan içinde 2500 kitap ve 2 bilgisayarı bulunan bir kütüphane açmıştır.

9 Ocak 2019 tarihinde Atilla Çilingir’in roman türündeki kitabı ‘O GECE’ Bilgeoğuz Yayınları’ndan çıktı. Bu kitabından da elde edilecek telif geliri ile yine güzel Anadolu’muzda kütüphanesi bulunmayan bir ilköğretim okulunda çocuklarımız için yeni bir kütüphane daha açmak gayretinde olacak.

Kitapları :
2019 - O Gece
2017 - Önce Vatan
2016 - Kıbrıs - Yes Be Annem 2002-2016
2015 - Kırılmadık Ne Kaldı? (Zaman Asla Kaybolmaz 2002-2015)
2014 - 10’ların İzleriyle Türkiye
2012 - Sigortalı Hayatın Gerçekleri
2011 - Tarihten Gelen Çığlık - Kıbrısta Soykırım (1955-1974)
2007 - Andımız Olsun ki Bu topraklar Bizim!
2006 - Elveda Kıbrıs Ama Bir Gün Mutlaka!
2004 - Unutanlar, Unutturulanlar ya da Hatırlayamadıklarımız
1997 - Girne’den Doğan Güneş
1995 - Özgürlük Nefesi


Kaynak:Biyografi.info

Atilla Çilingir kitapları

 • O gece O gece

  Yarın tarihi : 2019-01-08


  Yayınevi : BİLGEOĞUZ YAYINLARI


 • Girneden Doğan Güneş Girneden Doğan Güneş

  Yarın tarihi :


  Yayınevi : Sektör Yayıncılık


 • Önce Vatan Önce Vatan

  Yarın tarihi : 2017-09-27


  Yayınevi : Bilgeoğuz Yayınları


  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Tüm Atilla Çilingir kitapları

Atilla Çilingir için yapılan aramalar

Atilla Çilingir, Atilla Çilingir biyografi, Atilla Çilingir hayatı, Atilla Çilingir özgeçmişi, Atilla Çilingir hakkında, Atilla Çilingir doğum yeri, Atilla Çilingir fotoğraf, Atilla Çilingir video, Atilla Çilingir resim, Atilla Çilingir kimdir?, Atilla Çilingir kaç yaşında?, Atilla Çilingir nereli, Atilla Çilingir memleketi