FB TW PIN NWS
BioRank 8686

Prof.Dr.Arzu Topeli İskit

Doğum tarihi : ??.??.1968
Arzu Topeli İskit kaç yaşında : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Arzu Topeli İskit doğum yeri : Eskişehir

Arzu Topeli İskit Biyografisi

Prof.Dr. Arzu Topeli İskit, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesidir.

Arzu Topeli İskit, 1968 yılında Eskişehir'de doğmuştur. 1985 yılında TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesinden mezun oldu. 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun oldu. 1996 yılında aynı fakültede iç hastalıkları uzmanlık eğitimimi tamamladı.

TEV Orhan Birman bursu ile 1996-1998 yılları arasında Amerika Birleşik Devletlerinde Yoğun Bakım eğitimi alan Arzu Topeli İskit, 1998 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi/Bilim Dalı Başkanıdır.

Arzu Topeli İskit, İç hastalıkları ve yoğun bakım uzmanlığı yanında Hacettepe Üniversitesinde epidemiyoloji yüksek lisansını ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sağlık kurumları yöneticiliği önlisans programlarını bitirdi.

Arzu Topeli İskit, 2002 yılında Doçent, 2007 yılında Profesör olmuştur. Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY) Yönetim Kurulu Üyesidir.

2000 yılında Amerikan Toraks Derneği genç araştırmacı, 2001 yılında Avrupa Solunum Derneği KOAH lokal araştırma ödülünü almıştır.

2005 yılında 10 arkadaşı ile Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği’ni kurdu ve Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği’nin kurucu başkanlığını 2008 yılına kadar yürütmüştür. Halen derneğin ikinci başkanıdır. Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Dergisinin Editörüdür. 2013 yılında Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu yönetim kurulu üyeliğine, 2017 yılında ise yürütme kuruluna muhasip üye olarak seçilmiştir.

Prof.Dr. Arzu Topeli İskit, Aralık 2011-Ocak 2016 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Başhekimliği ve Sağlık Birimleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Prof.Dr. Arzu Topeli İskit, 2013 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanıdır.

Prof.Dr. Arzu Topeli İskit’in uzmanlık alanları; solunum yetmezliği, sepsis, yoğun bakım enfeksiyonları, evde bakım, hasta güvenliği konularıdır.

Prof.Dr. Arzu Topeli İskit, evlidir ve iki çocuğu vardır.

Prof. Dr. Arzu Topeli İskit, 10 Ocak 2020’de oluşturulan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

2019 Aralık ayında Çin'de nükseden koronavirüs (Kovid-19) ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) böyle bir pandemik hastalığın varlığını ortaya koydu. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığı doğru kararlar verebilmek için öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulu kurma kararı aldı. Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını (kovid-19) ile mücadelesini, Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda sürdürüyor.

Üyesi olduğu Kuruluşlar :
Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği (TDCY)


Kaynak:Biyografi.info

Arzu Topeli İskit için yapılan aramalar

Arzu Topeli İskit, Arzu Topeli İskit biyografi, Arzu Topeli İskit hayatı, Arzu Topeli İskit özgeçmişi, Arzu Topeli İskit hakkında, Arzu Topeli İskit doğum yeri, Arzu Topeli İskit fotoğraf, Arzu Topeli İskit video, Arzu Topeli İskit resim, Arzu Topeli İskit kimdir?, Arzu Topeli İskit kaç yaşında?, Arzu Topeli İskit nereli, Arzu Topeli İskit memleketi