FB TW PIN NWS
BioRank 6930

Armand Guillaumin

Doğum tarihi : 16.Şubat.1841 Ölüm tarihi : 26.Haziran.1927
Armand Guillaumin kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Ressam
Armand Guillaumin doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Orly, Fransa

Armand Guillaumin Biyografisi

Armand Guillaumin, Fransız empresyonist ressamdır.

Armand Guillaumin, 16 Şubat 1841 tarihinde Fransa, Paris’de doğmuştur. Tam adı Jean-Baptiste Armand Guillaumin’dir. 1844 yılında ailece Moulins'e yerleştiler. 1856 yılında Ecole Municipale'de heykeltıraş olan Caillouet'den çizim dersleri almak için Paris'e geri geldi.

Armand Guillaumin, geceleri çizim derslerine katılırken gündüzleri amcasının iç çamaşırı dükkânında çalıştı. 1860 yıiında Monmartre'a taşındı ve Fransız devlet demiryollarında da çalışmaya başladı. 1861 yılında Académie Suisse’de eğitime başladı. Burada ömür boyu dostlukları sürecek Paul Cézanne, Camille Pissarro ve Francisco Oller ile tanıştı. İlk iki dostunun da çalışmaları üzerindeki etkisi önemlidir.

1863 yılında Salon des Refusés'de eserlerini sergiledi. Nihayet Fransız devlet demiryollarında sürdürdüğü işini 1868 yılında bıraktı ve tam zamanlı resim çalışmalarına konsantre oldu.

1886 yılında Vincent Van Gogh‘un ağabeyi Theo ile dostluk kurdu ve bazı eserleri satın aldı. 1887 yılında Paris’de Vincent Van Gogh ile arkadaş oldular.

Armand Guillaumin, Fransa'nın Ivry, Charenton, La Rapèe gibi şehirlerine seyahat ederek, oralarda resim yaptı. 1872 yılında arkadaşı Pissarro'yu sık sık Pontoise'da ziyaret etti. 1874 yılında açılan ilk izlenimciler sergisine üç resmiyle katıldı. Bu tablolar arasında Ivry'de Gün Batımı da vardı. Ressam 1877, 1880, 1881, 1882 ve 1886'da izlenimciler tarafından düzenlenen sergilerde de yer aldı.

Armand Guillaumin, 1877 yılında Paul Gauguin, 1883 yılında ise Paul Signac ve Georges Seurat ile tanıştı. 1882 yılından itibaren 15 yıl boyunca resim yapmak üzere düzenli olarak gideceği Fransa’nın Damiette köyünü ilk kez ziyaret etti.

1891 yılında borsadan yüz bin frank kazanan Armand Guillaumin, bu para sayesinde sık sık seyahat etme fırsatı buldu. 1892'de Saint-Palaise'ye gitti. Bu şehirde Sait-Palais, Gironde'un Ağzı ve Saint-Palais'deki Kumsal Yolu gibi pek çok tablo yaptı. Ressamın gördüğü şehirler arasında Crozant, Agay, Auvergne, Orne, Loing, Eure, Rouen, La Trayas yer alır. Sanatçı ayrıca bir süre Hollanda'da da kaldı.

Yoğun renkler ile çalışan Armand Guillaumin eserleri dünya çapında büyük müzelerde sergilenmektedir. Paris manzaraları, Creuse département ve Fransa‘nın Provence-Alpes-Côte d’azur bölgeleri, Akdeniz sahilleri yakınındaki Les Adrets-de-‘estérel çevrelerini konu alan resimleri ile anılmaktadır.

Armand Guillaumin, 26 Haziran 1927 tarihinde Orly, Fransa’da 86 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Armand Guillaumin için yapılan aramalar

Armand Guillaumin, Armand Guillaumin biyografi, Armand Guillaumin hayatı, Armand Guillaumin özgeçmişi, Armand Guillaumin hakkında, Armand Guillaumin doğum yeri, Armand Guillaumin fotoğraf, Armand Guillaumin video, Armand Guillaumin resim, Armand Guillaumin kimdir?, Armand Guillaumin kaç yaşında?, Armand Guillaumin nereli, Armand Guillaumin memleketi