FB TW PIN NWS
BioRank 8249

Paul Signac

Doğum tarihi : 11.Kasım.1863 Ölüm tarihi : 15.Ağustos.1935
Paul Signac kaç yaşında öldü : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Ressam
Paul Signac doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Paul Signac Biyografisi

Fransız neo-empresyonist ressam Paul Signac, ressam Georges Seurat ile beraber puantilist stili geliştirmiştir.

Paul Signac, 11 Kasım 1863 tarihinde Paris, Fransa’da Jules Signac, Heloise Signac çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Tam adı Paul Victor Jules Signac’dır. Varlıklı bir eyer yapımcısı olan babası, Paul Signac 16 yaşında iken öldü. Paul Signac 18 yaşında önce mimarlık eğitimine başladı. Claude Monet'in çalışmalarının bir sergisine katıldıktan sonra mimarlık eğitimini yarıda bırakıp resim kariyerine başladı.

1880-1884 yılları arasında yaptığı ilk resimlerinde Claude Monet ve Armand Guillaumin gibi empresyonist ressamlardan etkilendi.

1884 yılında Paris'te Georges Seurat ve Claude Monet ile tanıştı. Georges Seurat'ın sistematik çalışma metodundan ve renk teorisinden çok etkilendi. Neo-Empresyonizm ve Divisionism yöntemini tanımlamasıyla Georges Seurat'ın sadık destekçisi, arkadaşı ve varisi oldu. Paul Signac, Georges Seurat'ın etkisiyle, empresyonizme özgü kısa fırça darbelerini bıraktı ve yan yana konmuş pek çok ufak renk noktasıyla resim yapmaya başladı. Bu noktalar az sayıda temel renkten seçiliyordu ama bilinçli olarak seçilen ve yan yana getirilen temel renk noktalarıyla her tür ara renk oluşturulabiliyordu. Signac böylece noktacılık (puantiliz) stilini benimsemiş oldu.

Ressam Georges Seurat, 1890 yılında arkadaşı Paul Signac’ın bir portresini yaptı.

Paul Signac’ın resimlerinin çoğu Fransız kıyılarına aittir. Suyu boyayla resim yapmayı severdi. Her yaz Paris'ten ayrılıp çok sevdiği Güney Fransa kıyılarına resim yapmaya gidiyordu. Fransa’nın güneyinde, Collioure köyünde ya da arkadaşlarını davet ettiği St. Tropez’de kalırmış. 1893 yılında Fransa'nın güneyinde St. Tropez’de bir ev satın aldı, burası pek çok ressam dostu için sevilen bir tatil ve çalışma mekânı oldu.

Paul Signac, 29 Temmuz 1884 tarihinde Albert Dubois-Pillet, Odilon Redon, Georges Seurat ile beraber kurucuları arasında olarak, Paris'te Société des Artistes Indépendants (Bağımsız Sanatçılar Derneği) adlı derneği kurdular. Dernek, Paris'te "sans jury ni récompense" (Ne jüri ne de ödüller) sloganını seçerek büyük sergilerin düzenlenmesiyle başladı.

Signac, 1908'den ölümüne kadar kurulmasında aktif rol oynadığı Société des Artistes Indépendants'ın başkanı olarak fovizm ve Kübistler'in tartışmalı avandard eserlerini sergileyerek genç sanatçıları teşvik etti. Henri Matisse ve André Derain gibi genç sanatçılara hem destek, hem ilham kaynağı olan Paul Signac, Henri Matisse'in bir tablosunu satın alan ilk kişi oldu.

Paul Signac, 1886 yılında Vincent Van Gogh ile Paris'te tanıştıktan sonra 1887 yılı boyunca iki sanatçı düzenli olarak Asnières-sur-Seine'ye gidip nehir manzaraları ve kafeler gibi konuların resimlerini yaptılar. Başlangıçta Vincent Van Gogh, Signac'ın gevşek boyama tekniğine büyük bir hayranlık duyuyordu. Signac Mart 1889'da Fransa'da bir şehir olan Arles'de arkadaşı Vincent Van Gogh'u ziyaret etti. Ertesi yıl Cenova, Floransa ve Napoli'yi görerek İtalya'ya kısa bir gezi yaptı.

29 Mart 1891 tarihinde ölen Georges Seurat’ın ölümünden sonra Paul Signac, neo-empresyonistlerin lideri oldu.

Yelkencilik yapmayı çok seven Paul Signac, 1892 yılında küçük bir tekne ile Fransa'nın neredeyse tüm limanlarına ve Hollanda'dan Akdeniz'e İstanbul'a kadar dolaşarak sonunda teknesi ile St. Tropez'e yerleşti. Burası daha sonra diğer sanatçılar için popüler hale geldi. Daha sonraki yıllarda, Fransız liman kentlerinin bir dizi suluboyasını da yaptı.

1905 yılında İstanbul'a gelen Fransız Neo- Post Empresyonist ressam Paul Signac, Hüseyin Zekai Paşa'nın Doğancılardaki evinde konuk olmuştur. Paul Signac, onun konağında misafir iken İstanbul’un çeşitli yerlerinde bol bol resim yapmış dönemin pekçok ressamı ve öğrencisi ile de görüşmüştü.

1905 yılının Mart ayında sanatçı arkadaşı ile İstanbul’a gelen Paul Signac, Haliç bölgesinde birçok resim yapmış ve önemli ressamlarımızdan Şeker Ahmet Paşa ile de tanışmış.

Paul Signac, 7 Kasım 1892 tarihinde ressam dostu Camille Pissarro'nun bir akrabası olan Berthe Roblès ile evlendi. 1913 yılında Ginette Signac adında bir kızı oldu.

Paul Signac çeşitli ortamlarla deneyler yaptı. Yağlı boya tablolar ve sulu boya gravür, taşbaskı, oyma baskı ve küçük, zahmetli noktalardan oluşan birçok kalem ve mürekkep eskizleri yaptı. Ayrıca puantilist stili mürekkepli kalemle de denemiştir. Sanat teorisi üzerine pek çok yazı yazmıştır. 1899 tarihli "Eugene Delacroix'dan Neo-Empresyonizme" adlı kitabı ve Johan Barthold Jongkind üzerine yazdığı 1927 tarihli kitap bunlardan bazılarıdır.

Paul Signac, 1886-1893 arasındaki resim çalışmalarını müzik yapıtlarının adlandı-rılmasından esinlenerek Opus diye numaralandırdı. İnandığı ideal toplum yaşamını simgeleyen büyük kompozisyonu Au temps d’harmonie’de (Armoni Zamanında) [1893-1895] “renklerin armonisi” gibi bir estetik kavramda yer alan “armoni” (uyum) sözcüğünü ideal bir topluluk düzeninin ilkesini yansıtmada kullandı. Signac ayrıca 1894’ten itibaren günlük tutmuş, 1927’de de Jongkind üstüne bir kitap yayımlamıştır.

Paul Signac, 15 Ağustos 1935 tarihinde Paris, Fransa’da 72 yaşında ölmüştür. Cesedi yakıldı ve üç gün sonra 18 Ağustos'ta Père-Lachaise mezarlığı'na gömüldü.

Kaynak:Biyografi.info

Paul Signac için yapılan aramalar

Paul Signac, Paul Signac biyografi, Paul Signac hayatı, Paul Signac özgeçmişi, Paul Signac hakkında, Paul Signac doğum yeri, Paul Signac fotoğraf, Paul Signac video, Paul Signac resim, Paul Signac kimdir?, Paul Signac kaç yaşında?, Paul Signac nereli, Paul Signac memleketi