FB TW PIN NWS
BioRank 2451

Arda Ayten

Doğum tarihi : ??.??.2000
Arda Ayten kaç yaşında : 24
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Arda Ayten doğum yeri : Kahramanmaraş

Arda Ayten Biyografisi

Televizyon programı yarışmacısı

Arda Ayten, 2000 yılında Kahramanmaraş'da doğmuştur. Dört yaşında iken anne ve babasının boşanarak ayrılması üzerine, doktoralı elektronik mühendisi annesinin yanında büyüdü. Kreşte barındığı dönemde de o dönem geçici olarak orada çalışan annesinin yanındaydı. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra başladığı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenimini sürdürüyor.

Şimdiye dek babasının kendisini arayıp sormadığını açıklayan Arda Ayten’i kamuoyu Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında 1 Milyon TL kazanarak gösterdiği başarı ile yarışma dışı sorulara verdiği ilginç cevaplarla tanıdı.

Kitaplara karşı büyük bir ilgisi olduğunu dile getiren Arda Ayten, yarışmadan kazandığı parayla çok daha fazla kitap alıp okuyacağını paylaşmasıyla hemen herkesin takdirini ve beğenisini kazandı. Kitaba karşı derin bir ilgisi olan ve bu nedenle harcamalarını ağırlıklı olarak kitap üzerine yaptığını ifade eden Arda Ayten, 2019 yılı içerisinde 100’ü aşkın kitap okuduğunu dile getirdi.

Şimdiye kadar dört adet kitap yazdığını izleyicilerle paylaşan Arda Ayten'in ''Param olmadığı için senede sadece 150 kitap okuyabiliyorum'' şeklinde açıklamalarda bulunması seyircilerin gönlünü fethetti.

Arda Ayten, daha önce kendisine Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında o dönemdeki sunucusu Murat Yıldırım'ın yönelttiği bütün soruyu doğru biçimde yanıt verip son sorudan önce program sezon arasına girdi. 5 Ekim 2019 günü Kenan İmirzalıoğlu sunumu ile ekrana gelen yeni sezonda son soruyu da bilerek 1 milyonun sahibi oldu.

Arda Ayten’e final sorusu İstiklal Marşı’ndan geldi. Bir saatten fazla düşünen Arda Ayten İstiklal Marşı’nın satırlarını defalarca tekrar etti. Ayten, “On kıtadan oluşan İstiklal Marşı'nın tamamında, “Vatan”, “Kan”, “Yurt”, “Toprak” kelimelerinden hangisi diğerlerinden daha az geçer?” olduğu sorusuna “Toprak” yanıtını vererek bir milyon TL’nin sahibi oldu.

Yarışmanın ardından ismini büyük bir kitleye duyuran Arda Ayten, ödülü kazandıktan sonra şu açıklamayı yaptı:

“Gelecek yaz, öğrenebildiğim kadar dil öğreneceğim, kitaplarımın hepsini kendim basacağım ve bir öğrenci olarak öleceğim. Yarışmadan önceki gelirlerimle belli başlı sayıda kitap okumuştum, şimdi 1 milyon lirayı düşününce 50 bine yakın kitap alabilirim. Bu ömrüm boyunca okuyamayacağım bir sayı. İlk günlüğümü yazacağım.”


Kaynak:Biyografi.info

Arda Ayten için yapılan aramalar

Arda Ayten, Arda Ayten biyografi, Arda Ayten hayatı, Arda Ayten özgeçmişi, Arda Ayten hakkında, Arda Ayten doğum yeri, Arda Ayten fotoğraf, Arda Ayten video, Arda Ayten resim, Arda Ayten kimdir?, Arda Ayten kaç yaşında?, Arda Ayten nereli, Arda Ayten memleketi