FB TW PIN NWS
BioRank 6055

Antonio Meucci

Doğum tarihi : 13.Nisan.1808 Ölüm tarihi : 18.Ekim.1889
Antonio Meucci kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Mucit
Antonio Meucci doğum yeri : Floransa, İtalya
Ölüm yeri : New York, ABD

Antonio Meucci Biyografisi

Antonio Meucci, 1854 yılında teletrofono adını verdiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra aletin diğer ucunda sese çeviren aleti icat etmiştir. Bu, telefonun ilk örneği olarak kabul edilir.

Antonio Meucci, 13 Nisan 1808 tarihinde İtalya, Floransa’da Domenica Pepi, Amatis Meucci çiftinin 9 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Tam adı Antonio Santi Giuseppe Meucci’dir. Floransa’da büyüyüp yetişen Antonio Meucci, Kasım 1821’de Florence Academy of Fine Arts’a kabul edildi ve burada kimya ve makine mühendisliği okudu. İki yıl sonra maddi durumlarının kötü olması nedeniyle okulu bırakıp çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Bir süre iş aradı. Gümrük memurluğunda asistan olarak işe başlayınca part-time olarak eğitime devam etti. Daha sonra Floransa Teatro della Pergola’da sahne teknisyeni olarak Artemio Canovetti’nin yardımcılığını yaptı.

Antonio Meucci, 1834’te Teatro della Pergola’daki sahne ve kontrol odası arasında iletişim kurmak için bir tür akustik telefon sistemi kurdu. Bu telefon, gemilerde kullanılan ve hala işlev gören boru-telefon prensipleri üzerine kurulmuştur. Aynı tiyatroda çalışan kostüm tasarımcısı Esterre Mochi ile 7 Ağustos 1834’de evlendi. Ekim 1835’te Antonio ve eşi Havana’da Teatro Tacón’dan (o sırada Amerika kıtasındaki en büyük tiyatro) gelen iş teklifini kabul ettiler ve bir İspanyol vilayeti olan Küba’ya göç ettiler. Antonio Havana’da su arıtımı için bir sistem kurdu ve Gran Teatro’yu yeniden inşa etti.

1848 yılında Havana’daki iş sözleşmesi sona erdi. Doktor bir arkadaşı, romatizma hastaları için Franz Anton Mesmer’in terapi sisteminde çalışmasını istedi. Meucci 1849’da hastalığı tedavi etmek için elektrik şokları kullanan bir yöntem geliştirdi. Daha sonra insanların duyamadığı sesleri duyabilen bir cihazı deneysel olarak geliştirdi. Bu cihazı “telegrafo parlante” (aydınlatılmış telgraf) olarak adlandırdı.

Antonio Meucci, 7 Ağustos 1834 tarihinde Esterre Mochi ile Floransa'daki Santa Maria Novella kilisesinde evlendi. 1835 yılında eşi ile beraber Küba’da Havana’ya gittiler. 1950 yılında Havana’da çalıştığı yerdeki iş sözleşmesi sona erdi. İtalya’daki olaylardan dolayı İtalyan General Giuseppe Garibaldi ile olan dostluğu onu Küba’da şüpheli bir vatandaş haline getirdi. Aynı zamanda telgrafın mucidi olan Samuel Morse‘un Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şöhreti Antonio Meucci’yi icat yoluyla hayatını kazanmaya teşvik etti.

1850 yılında yanlarında 30.000 dolar (bugünkü 500.000 dolar eşdeğeri) para ile Havana’dan ABD’de New York'a giderek Clifton, Staten Island'a yerleşirler. 1854 yılında Antonio Meucci’nin karısı Esterre, romatoid artrit hastalığı nedeniyle yürüyemez olmuştu. Eşi Esterre Mochi 1884 yılında vefat etti. Antonio Meucci, New York Staten Island'da mum fabrikası kurmuştur. İcat yapma adına deneylerine evinin bodrum katında devam eden Antonio Meucci, hasta olan eşiyle iletişim kurmak için ikinci kattaki yatak odası ile bodrumdaki laboratuvarı arasında telefon benzeri bir cihaz icat etti. Meucci’nin 1857’de yazdığı bazı notların bir kısmı, elektromanyetik ses aktarımının temel ilkesini veya başka bir deyişle telefonu açıklamaktadır.

Antonio Meucci, 1854 yılından itibaren sesi elektromanyetik dalgalara çevirmenin yolunu aramaya başlıyor. Sonunda bir diyaframı mıknatısa bağlayarak, titreşen mıknatıstan elde ettiği elektrik sinyalini iletmeyi başarıyor. Antonio Meucci’nin bu sinyali elde edebilmesi Michael Faraday’ın, 1831 yılında icad ettiği elektromanyetik indüksiyonu sayesinde olmuştur. 1856 ve 1870 yılları arasında Antonio Meucci otuzdan fazla telefon tasarımı üretti. Ama mum fabrikasından kazandığı para telefon şirketi açması için yetmiyor. İtalya’daki sermayedar ailelerden yatırım istiyor fakat o yıllarda Giuseppe Garibaldi nedeniyle İtalya politik olarak çok dengesizleştiğinden, aileler yurt dışında yatırım yapmanın güvenilir olmadığını, haklı olarak, söylüyorlar.

Antonio Meucci, telefonun ilk örneği olarak kabul edilen teletrofono adını verdiği sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra aletin diğer ucunda sese çeviren aleti 1854 yılında icat etti. 1870 yılında ilk, tam anlamıyla çalışan telefonunun patentini almak istiyor. Bu telefon 1 mil ötedeki bir alıcıya insan sesini göndermeyi başarıyor. Bu patenti almak için gereken 20 doları olmadığından etraftan aldığı yardım ile gönderiyor. İsmini de ‘teletrofono’ koyuyor. 28 Aralık 1871 tarihinde bu icadı için geçici patent başvurusunda bulundu. Aynı yıl bindiği Staten Island feribotunda kazan patlaması sonucu ağır yaralandı. Tedavi parası için karısı teletrofono dahil Meucci'nin bütün icatlarını bir eskiciye sattı. Antonio Meucci, iyileştikten sonra icadını aradı ama eskici onu kimliğini vermek istemeyen bir gence sattığını söyledi.

Teletrofono'nun krokilerini patent için yolladığı Western Union'daki laboratuvarda Alexander Graham Bell bunları bulmuş ve patentini almıştır. Antonio Meucci, bunun üzerine Graham Bell'e dava açmıştır. 1886 yılında mahkeme Antonio Meucci'nin icadın sahibi olduğuna ikna olmuş görünse de üç yıl sonra Antonio Meucci vefat etmiştir. Nitekim 1893'te Alexander Graham Bell'in patenti de son bulmuş ve bir daha yenilenmemiştir.

11 Haziran 2002 tarihinde ABD Temsilciler Meclisi'nde "Antonio Meucci’nin hayatının ve başarılarının tanınması ve Meucci’nin telefonu icat ettiğinin kabul edilmesi" kararıyla denge kısmen sağlanmıştır.

Antonio Meucci, 18 Ekim 1889 tarihinde New York, ABD’de 81 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Antonio Meucci için yapılan aramalar

Antonio Meucci, Antonio Meucci biyografi, Antonio Meucci hayatı, Antonio Meucci özgeçmişi, Antonio Meucci hakkında, Antonio Meucci doğum yeri, Antonio Meucci fotoğraf, Antonio Meucci video, Antonio Meucci resim, Antonio Meucci kimdir?, Antonio Meucci kaç yaşında?, Antonio Meucci nereli, Antonio Meucci memleketi