FB TW PIN NWS
BioRank 6382

Antoine de Saint-Exupéry

Doğum tarihi : 29.Haziran.1900 Ölüm tarihi : 31.Temmuz.1944
Antoine de Saint-Exupéry kaç yaşında öldü : 44
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Yazar, Pilot
Antoine de Saint-Exupéry doğum yeri : Lyon, Fransa
Ölüm yeri :

Antoine de Saint-Exupéry Biyografisi

Fransız Hava Kuvvetleri'nde pilotluk yapan Antoine de Saint-Exupéry, yazarlığı ile tanındı.
Count Antoine Jean-Baptiste Marie Roger de Saint-Exupéry, 29 Haziran1900'de Fransa'nın Lyon kentinde doğdu. Lyon'da asaletli bir ailenin beş çocuğundan üçüncüsüydü. Sigortacı olan babası, Antoine 3 yaşındayken ölmüştü. Okulun hazırlık sınavlarında başarısız olunca Ecole des Beaux-Arts'da mimarlık okudu. Sainte-Croix-du-Mans ve İsviçre'de okuduktan sonra donanmaya katılmayı denedi ama Deniz Harp Okulu'na giremedi.

1921'de Fransız Hava Kuvvetleri'ne teknisyen olarak katıldı. Strasbourg'a pilotluk eğitimi almak için gönderildi. Ertesi yıl Hava Kuvvetleri'ne katılmak için lisansını almıştı. Fakat ailesinin isteği üzerine Paris'de bir ofis işine girdi. Başarısız olduğundan sık sık iş değiştirmek zorunda kalıyordu.

1926 yılında tekrar uçmaya başladı. Toulouse ile Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu oldu. İspanya İç Savaşı boyunca Güney Afrika'da pek çok şehre uçtu. 1928 yılında ilk hikayesi "L'Aviateur", Le Navire d'argent adlı dergide yayımlandı. Aynı yıl ilk kitabı "Courrier Sud" yayımlandı. Ardından Casablanca-Dakar rotasında uçmaya başladı. Cape Juby ofisinin şefliğine getirilerek Western Sahara'nın hava kontrol sorumlusu oldu. 1929 yılında Güney Amerika'ya yerleşerek Arjantin Hava Postası Şirketi'nin başına getirildi. 1931 yılında Prix Femina Ödülü kazanan "Vol de Nuit" adlı kitabını yazdı.

1938 yılında Alman ordusu Fransa'yı işgal edince, Amerika'ya gitti. Exupéry, ABD'de kaldığı sürece pek çok roman yazdı. Bunlar arasında 1940 yılında New York'da yazdığı Küçük Prens (Le Petit Prince) en meşhur olanıdır.

2. Dünya Savaşı çıkınca Fransa'ya geri dönen Exupéry, yeniden orduya katıldı. 31 Temmuz 1944'de Akdeniz'deki görevi sırasında Alman Birliği'nden kaçarken kayboldu. Uçağı ve cesedi uzun zaman bulunamadı. 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçı Saint-Exupéry'e ait bir bileklik buldu. 2004 yılında bilekliğin bulunduğu bölgede yapılan araştırmalar sonucu Saint-Exupéry'nin kullandığı Lockheed p-38 lightning model uçak bulundu. Lyon'a 1 saat uzaklıktaki havaalanına anısına ismi verilmiştir.

Eserleri:

L'aviateur- Pilot (1926), Courrier sud- Güney Postası (1929), Vol de nuit- Gece Uçuşu (1931), Terre des hommes- Rüzgar, Kum ve Yıldızlar (1939), Pilote de guerre- Arras'a Uçuş (1942), Lettre à un otage- Bir Rehineye Mektup (1943), Le Petit Prince- Küçük Prens (1943), Citadelle- Kumların Bilgeliği (1948)

Kaynak:Biyografi.info

Antoine de Saint-Exupéry için yapılan aramalar

Antoine de Saint-Exupéry, Antoine de Saint-Exupéry biyografi, Antoine de Saint-Exupéry hayatı, Antoine de Saint-Exupéry özgeçmişi, Antoine de Saint-Exupéry hakkında, Antoine de Saint-Exupéry doğum yeri, Antoine de Saint-Exupéry fotoğraf, Antoine de Saint-Exupéry video, Antoine de Saint-Exupéry resim, Antoine de Saint-Exupéry kimdir?, Antoine de Saint-Exupéry kaç yaşında?, Antoine de Saint-Exupéry nereli, Antoine de Saint-Exupéry memleketi