FB TW PIN NWS
BioRank 7910

Annegret Kramp-Karrenbauer

Doğum tarihi : 09.Ağustos.1962
Annegret Kramp-Karrenbauer kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Siyasetçi
Annegret Kramp-Karrenbauer doğum yeri : Völklingen, Almanya

Annegret Kramp-Karrenbauer Biyografisi

2011-2018 yılları arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan Karrenbauer, bu göreve gelen ilk kadındır.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 9 Ağustos 1962 tarihinde Völklingen, Almanya’da doğmuştur. AKK olarak da bilinir. Ailesiyle birlikte Püttlingen'de yaşıyor. Eğitmen bir babanın çocuğu olan, pazar günleri kiliseye gidip cuma günleri et yemeyecek kadar sıkı bir Katolik olan AKK, hukuk ve siyaset bilimi öğrenimi gördü. 1982'de Marie-Luise-Kaschnitz Gymnasium'dan aynı yerde mezun oldu. 1982'de Trier ve Saarbrücken'deki üniversitelerde hukuk ve siyasal bilimler alanında çalışmalarına başladı. 1990 yılında Magister Artium ile çalışmalarını tamamladı.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Eylül 1999'dan Mart 2018'e kadar, Saarland Landtag'ın bir üyesiydi. 1999'dan 2000'e kadar CDU parlamenter grubunun parlamenter direktörü olarak görev yaptı. 2000 yılında İçişleri ve Spor Bakanı olarak atandı ve Almanya'nın ilk İçişleri Bakanı oldu.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 10 Ağustos 2011'de Landtag des Saarlandes Başbakanı seçildi. 2017 yılı eyalet seçimlerini de kazandı. Eyalet başbakanı olan AKK, 2017'de oyların yüzde 40'tan fazlasını alıp net zafer kazandı.

Annegret Kramp-Karrenbauer, 1984 yılında maden mühendisi Helmut Karrenbauer ile evlendi. 3 çocuğu vardır. Kocası çalışmayıp evde üç çocuğa bakıyor. Amerikan New York Times gazetesinde yer alan habere göre; evliliklerinin başında bir pragmatik anlaşma yaptıklarını söyleyen Kramp-Karrenbauer; “anlaşmaya göre kim daha çok kazanırsa o çalışacaktı. Biz de böylece geleneksel rolleri değiştik” diyor.

AKK; Avustralyalı rock grubu AC/DC’nin sıkı bir hayranı, evinde kaplumbağa besliyor ve kendini “tam bir kitapkurdu” olarak tanımlıyor.

10 Ağustos 2011-28 Şubat 2018 tarihleri arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan Annegret Kramp-Karrenbauer, Angela Merkel’in 2018 yılında çağrısıyla 26 Şubat 2018 tarihinde CDU Genel Sekreterlik görevine getirildi.

Annegret Kramp-Karrenbauer, Şansölye Angela Merkel'in 29 Ekim 2018 tarihinde açıkladığı siyaseti bırakma kararının ardından bir sonraki Almanya Şansölyesi olmaya en yakın isimlerden birisi olarak gösterilmektedir.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel’in genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını 29 Ekim 2018 tarihinde açıklamasının ardından genel başkanlık için adaylığını koydu.

Almanya'nın Hamburg şehrinde 7 Aralık 2018 tarihinde yapılan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) kurultayında başbakan Angela Merkel'in yeniden aday olmadığı genel başkanlığa partinin genel sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer seçildi.

17 Temmuz 2019 tarihinde Savunma Bakanı olarak atandı.

10 Şubat 2020 tarihinde Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) başkanlığından istifa etti. Yerine 16 Ocak 2021 tarihinde yapılan kongrede Hristiyan Demokrat Birliği CDU'nun federal başkanı olarak Armin Laschet seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Annegret Kramp-Karrenbauer için yapılan aramalar

Annegret Kramp-Karrenbauer, Annegret Kramp-Karrenbauer biyografi, Annegret Kramp-Karrenbauer hayatı, Annegret Kramp-Karrenbauer özgeçmişi, Annegret Kramp-Karrenbauer hakkında, Annegret Kramp-Karrenbauer doğum yeri, Annegret Kramp-Karrenbauer fotoğraf, Annegret Kramp-Karrenbauer video, Annegret Kramp-Karrenbauer resim, Annegret Kramp-Karrenbauer kimdir?, Annegret Kramp-Karrenbauer kaç yaşında?, Annegret Kramp-Karrenbauer nereli, Annegret Kramp-Karrenbauer memleketi