FB TW PIN NWS
BioRank 8125

Armin Laschet

Doğum tarihi : 18.Şubat.1961
Armin Laschet kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Siyasetçi
Armin Laschet doğum yeri : Aachen, Almanya

Armin Laschet Biyografisi

16 Ocak 2021 tarihinde yapılan kongrede Almanya Hıristiyan Demokrat Birliği CDU'nun federal başkanı seçildi.
Armin Laschet, 18 Şubat 1961 tarihinde Almanya’nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Aachen kentinde doğmuştur. Belçika ve Hollanda sınırlarına yakın bir yer olan Aachen’in bir banliyösü Burtscheid'de büyüdü. Annesi Marcella née Frings, babası Heinrich Laschet’dir. Ailesi 1920 yılında Belçika'nın Almanca konuşan topluluğunun bir parçası olan Hergenrath'dan Almanya, Aachen’e taşınmıştır. Armin Laschet, Aachen'deki Pius-Gymnasium’da okudu. Ardından 1981-1987 yıllarında Bonn’da Ren Friedrich Wilhelm Üniversitesi ve Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi Hukuk Fakültelerinde hukuk okudu. 1987-1988'de gazetecilik eğitimi aldı.

Armin Laschet, 1986 yılından 1991 yılına kadar Bavyera’da serbest gazeteci olarak çalıştı, aynı zamanda Bayerischer Rundfunk'ın Bonn muhabiri olarak çalıştı. Daha sonra 1991'den 1994'e kadar Katolik gazetesi KirchenZeitung Aachen'in yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. Aynı zamanda dönemin Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth’a danışmanlık, 1994-1998'de Federal Meclis'te, 1999-2005'te Avrupa Parlamentosu'nda milletvekilliği yaptı.

Armin Laschet, 2005-2010 yıllarında Kuzey Ren-Vestfalya'da Aile, Kadın ve Uyum Bakanlığını üstlendi. Bu görev kapsamında eyalette yaşayan Türklerle yakın ilişki kuran Laschet, Türk-Alman dostluğuna katkıda bulundu. Laschet, Türkiyeli göçmen nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nin uyum bakanı olarak da görev yaptı. Göçmen kuruluşları ve temsilcileri ile yakın ilişki içerisinde olan Laschet, liberal görüşleri nedeniyle sağcı kesimlerin eleştiri oklarının hedefindeki bir siyasetçi.

Armin Laschet, 1985 yılında Susanne Malangré ile evlendi. Johannes Laschet, Julius Laschet, Eva Laschet adlarında iki oğlu bir kızı vardır. Aile, Aachen'in Burtscheid semtinde yaşamaktadır.

Armin Laschet, 2017'de yaklaşık 18 milyon nüfusla Almanya'nın en yoğun nüfusuna sahip Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Başbakanı oldu.

Armin Laschet, parti liderliğini bırakacağını söyleyen Angela Merkel’in yerine 2018 yılında seçilen Annegret Kramp-Karrenbauer’inde 10 Şubat 2020 tarihinde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) başkanlığından istifa etmesi ile 16 Ocak 2021 tarihinde yapılan kongrede Hıristiyan Demokrat Birliği CDU'nun federal başkanı seçildi.

Demokrat Parti (CDU) Başkanı Armin Laschet, partisinin seçim yenilgisi sonrası 7 Ekim 2021 tarihinde CDU başkanlığından istifa ettiği açıklandı. 26 Eylül 2021 tarihinde yapılan genel seçimlerin resmi sonuçlarına göre, SPD oyların yüzde 25.7’sini, Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ise yüzde 24.1’ini kazandı.

Kaynak:Biyografi.info

Armin Laschet için yapılan aramalar

Armin Laschet, Armin Laschet biyografi, Armin Laschet hayatı, Armin Laschet özgeçmişi, Armin Laschet hakkında, Armin Laschet doğum yeri, Armin Laschet fotoğraf, Armin Laschet video, Armin Laschet resim, Armin Laschet kimdir?, Armin Laschet kaç yaşında?, Armin Laschet nereli, Armin Laschet memleketi