FB TW PIN NWS
BioRank 7303

Anna Leporskaya

Doğum tarihi : 01.Şubat.1900 Ölüm tarihi : 14.Mart.1982
Anna Leporskaya kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Anna Leporskaya doğum yeri : Çernigiv, Ukrayna,Rusya
Ölüm yeri : St. Petersburg, Rusya

Anna Leporskaya Biyografisi

Anna Leporskaya, 1 Şubat 1900 tarihinde Çernigiv, Ukrayna’da doğmuştur. Tam adı Anna Aleksandrovna Leporskaya’dır. 1908 yılında ailesi ile birlikte Pskov'a taşındı. 1918-1922 yılları arasında Pskov sanat okulunda seramik ve porselen üzerine okudu. 1922-1924 yılları arasında Moskova'da Yüksek Teknik Sanat Okulu’nda (Vkhutemas) resim eğitimi aldı. 1923-1926 yılları arasında Kazimir Maleviç’in çalıştığı GINKhUK’de (Devlet Sanat Kültür Enstitüsü) resmi-teorik bölümünde stajyer olarak okudu ve çalıştı.
1927 yılından itibaren itibaren sergilerin katılan Anna Leporskaya, 1942'den itibaren Leningrad porselen fabrikasında çalıştı. II. Dünya savaşı başlamadan önce ülkenin her yerini gezdi. Kamu binalarının ve sergilerin tasarımı alanında çalıştı

Anna Leporskaya, 1924 yılından itibaren 15 Mayıs 1935 tarihinde ressam Kazimir Maleviç’in ölümüne kadar onun asistanı olarak çalıştı. Anna Leporskaya Kazimir Maleviç’in aynı zamanda sekreteri oldu ve uzun yıllar boyunca arşiv ve çizimlerine yardım etti. Anna Leporskaya, daha sonra evleneceği eşi sanatçı Süetin Nikolay Mihayloviç ile burada tanıştı. Kocasıyla birlikte çeşitli dünya sergilerinde Sovyet pavyonlarının tasarımına düzenli olarak katıldı.

Savaş sonrası dönemde Anna Leporskaya, kocasının onu getirdiği Lomonosov Leningrad Porselen Fabrikasında çok çalıştı. Bu fabrikada yarattığı seri eserler yurtdışında çok popülerdi.

Anna Leporskaya’nın eserlerinin çoğu, daha önce George Costakis'in özel koleksiyonunun bir parçası olan Tretyakov Galerisi'nde sergileniyor. Eserleri Tretyakov galerisininden başka Rus Dekoratif-Uygulamalı ve Halk Sanatları Müzesi'nde (Moskova); Devlet Rus Müzesi (S. Petersburg), özel koleksiyonlarda sergilenmektedir.

Anna Leporskaya, 1937 yılında Paris'teki Dünya Sergisinde ve 1939 yılında New York'taki Uluslararası Sergide Sovyet pavyonunun Sanat Salonunun içini tasarlaması için görevlendirildi.

Anna Leporskaya, 14 Mart 1982 tarihinde St. Petersburg, Rusya’da 82 yaşında ölmüştür.

8 Aralık 2021'de, Anna Leporskaya'nın Üç Figür tablosu Tretyakov Galerisi'nden Yeltsin Center'a ödünç verildiğinde resmin üzerine 8 Şubat 2022 tarihinde biri tarafından tükenmez kalemle göz eklenerek hasar görmesine neden oldu.

Anna Leporskaya'nın Üç Figür tablosu.

Kaynak:Biyografi.info

Anna Leporskaya için yapılan aramalar

Anna Leporskaya, Anna Leporskaya biyografi, Anna Leporskaya hayatı, Anna Leporskaya özgeçmişi, Anna Leporskaya hakkında, Anna Leporskaya doğum yeri, Anna Leporskaya fotoğraf, Anna Leporskaya video, Anna Leporskaya resim, Anna Leporskaya kimdir?, Anna Leporskaya kaç yaşında?, Anna Leporskaya nereli, Anna Leporskaya memleketi