FB TW PIN NWS
BioRank 1298

Alpaslan Beşikçioğlu

Doğum tarihi : 18.Şubat.1936
Alpaslan Beşikçioğlu kaç yaşında : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : İş adamı
Alpaslan Beşikçioğlu doğum yeri : İzmir

Alpaslan Beşikçioğlu Biyografisi

Türk iş insanı ve sanayici. Alpaslan Beşikçioğlu İzmir’de kurduğu kuru incir ve kuru üzüm işletme tesisleri ile 1970-1987 yılları arasında Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya’ya kuru incir ve kuru üzüm ihracatında dünya birincisi oldu.

1975-1983 yılları arasında Ege vergi rekortmenliklerinin ardından 1982 yılında Türkiye vergi rekortmeni olarak, dönemin devlet başkanı Kenan Evren tarafından devlet başkanlığı şilti ile odullendirildi. İzmirli başarılı işadamı, hayırsever kişiliği nedeniyle 'işçi babası' lakabını kazandı.

Alpaslan Beşikçioğlu, 18 Şubat 1936 tarihinde İzmir'de doğmuştur. 1955 yılında İstanbul Robert Kolejinden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Güney Kore’de Birleşmiş Milletler kuvvetleri ile Türk komutanlar arasında tercümanlık yaparak askerlğini 1956 yılında tamamladı. Terhisini takiben Dedesi Beşikçizade Hacı Mehmet ve babası Beşikçizade Hacı Mustafa’nın kurduğu kuru meyve ihracatı işinde çalışmaya başlayıp, 1957 yılında kendi işletme tesislerini İzmir’in Itfaye Mahallesi’nde kurdu.

Alpaslan Beşikçioğlu, Kuru incirin işlenmesinde yeniliklere öncülük etti. İncirlerin alt kısmının inceltilip alt alta kutulara dizilip bastırılmasi ile yapılan ve en çok satılan 'Baskı' tipi incir işlemesini, kadınların yapamayacaği düşünülen bir zamanda kadınları bu işte istihdam eden ilk iş veren olmuştur. Beşikcioğlu, aynı zamanda Türkiye'de 'ikramiye' sistemini uygulayan ilk özel şirket sahibidir.

Yıllar içerisinde büyüyeyerek mevsimlik işçi sayısını 1.500’e çıkartan Alpaslan Beşikçioğlu Dış Ticaret A.Ş., 1965-1970 yılları arasında Ege Bölgesi’nde en fazla ihracat yapan ve en fazla vergi ödeyen firma oldu. 1970-1980 yılları arasında Türkiye’de en fazla ihracat yapan ilk 10 firma arasına girdi. 1970-1987 yılları arasında Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya’ya kuru incir ve kuru üzüm ihracatında dünya birincisi oldu.

1982 yılında Türkiye vergi rekortmeni olan Alpaslan Beşikçioğlu, 1983 yılında Türkiye’de en fazla ihracat yapan ilk 5 firma arasına girdi. Beşikçioğlu aynı yıl İzmir vergi rekortmeni ve Türkiye’nin en çok vergi ödeyen 5. kişisi oldu.

Alpaslan Beşikçioğlu, şirketinin 48 personeline 1981 yılında dayalı döşeli birer apartman dairesi, 1982 yılında ise 10 çalışanına araba hediye etti.

1984 yılında organik kuru üzüm ve kuru incir üretmeye başlayan işadamı Alpaslan Beşikçioğlu, 1986 yılında Amerikan gıda devi J.R. Simplot ile McDonald’s Guney Avrupa’daki zincir restoranlarına verilmek üzere üretim yapan 48 milyon USD değerinde dondurulmuş patates ürünleri fabrikası kurdu.

1999 yılında İzmir Torbalı’da 2000 dönüm araziye sahip çiftlik ve üzüm bağı ile 5000 baş kapasiteli açık sistem bir besi tesisi kurarak tarım ve hayvancılık faaliyetlerine devam etti.

Şu anda Lucien Arkas bağları olarak faaliyet gösteren bu bağ, dönemin Avrupa’daki tek parça en büyük üzüm bağı ve T askı sistemli kullanılarak kurulmuş ilk modern bağ plantasyonudur.

Torbalı’daki çiftliğin bünyesinde çalışanlarının yaz aylarında aileleriyle tatil yapabilmeleri için tatil köyü inşa ettirerek misafir ailelerin çocuklarına özel öğretmenler eşliğinde çeşitli spor dallarında eğitim verilmesini sağladı. Tatil köyü aynı zamanda dönüşümlü olarak Karşıyaka Çocuk Esirgeme Kurumu çocuk ve öğretmenlerinin kullanımına açıldı.

80’li yıllarda Türkiye Kuru Meyve İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Alpaslan Beşikçioğlu, kuru üzüm üretiminde başlattığı “Amerikan” çubuğu sistemiyle randımanın artmasındaki rolun ülkemizde öğrenilip uygulanmasını sağladı.

Alpaslan Beşikçioğlu'na 1987 yılında Ege Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanı verildi.

Alpaslan Beşikçioğlu, 2011 yılında İzmir Ticaret Borsası Onur Üyesi oldu.

Günümüzde aktif iş yaşamına ve ihracat yapmaya devam etmektedir.

Topluma destekleri :
Hayırsever kişiliği ile tanınan Alpaslan Beşikçioğlu. İzmir’e en büyük camilerinden birisini kazandırıp, çok sayıda okul ve hastane yaptırmıştır.
• Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servis, Kalp Cerrahisi ve Gastroloji bölümleri.
• İzmir, Gültepe Hafize Beşikçioğlu Hastanesi
• İzmir, Karşıyaka Mustafa Beşikçioğlu Ortaokulu
• İzmir, Bahçelievler Kenan Gamsız İlkokulu Ek Binası
• Karşıyaka Mustafa Beşikçioğlu Camii
• Dr. Behçet Uz Vakfı

Özel yasamı:
Alpaslan Beşikcioğlu, 1967 yılında Nermin Beşikcioğlu ile evlendi, dört kız babasıdır (Elif Çiçeker, Zeynep Beşikcioglu, Aslı Sutton, Ayşe Beşikcioğlu) ve beş torun (Kaan Turgut Özal, Semra Naz Özal, Levent Çiçeker, Sinan Çiçeker, Alp Tatari) sahibidir.

Kaynak:Biyografi.info

Alpaslan Beşikçioğlu için yapılan aramalar

Alpaslan Beşikçioğlu, Alpaslan Beşikçioğlu biyografi, Alpaslan Beşikçioğlu hayatı, Alpaslan Beşikçioğlu özgeçmişi, Alpaslan Beşikçioğlu hakkında, Alpaslan Beşikçioğlu doğum yeri, Alpaslan Beşikçioğlu fotoğraf, Alpaslan Beşikçioğlu video, Alpaslan Beşikçioğlu resim, Alpaslan Beşikçioğlu kimdir?, Alpaslan Beşikçioğlu kaç yaşında?, Alpaslan Beşikçioğlu nereli, Alpaslan Beşikçioğlu memleketi