FB TW PIN NWS
BioRank 561

Lucien Arkas

Doğum tarihi : ??.??.1945
Lucien Arkas kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Lucien Arkas doğum yeri : İzmir

Lucien Arkas Biyografisi

ARKAS Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.
Deniz taşımacılığı ve lojistik sektöründe Türkiye'nin lider firmalarından biri oldu. Arkas Holding Patronu Lucien Arkas deniz taşımacılığından otomotiv sektörüne uzanan ve sayıları 61'e varan şirketlerin sahibidir.
Lucien Arkas, 1945 yılında İzmir'de doğmuştur. Babası Lucien Gabriel Arcas’dır. Fransız asıllı bir Türk vatandaşıdır. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi'nden mezun oldu.

1750 yıllarında Marsilya'da yaşayan ailenin bir üyesi Türkiye'ye gelir. Ticaret yapmak için İzmir'e yerleşir ve üzüm, incir gibi ürünlerin Fransa'ya ihracıyla ilgilenmeye başlar. Diğer taraftan, asırlarca Venedik ve son olarak da Fransa egemenliğinde yaşamış olan Korfu Adası, Napolyon Bonapart'ın Waterloo Savaşı'nın ardından İngiliz yönetimine geçer. Yıl 1814'tür. Korfu Adası'nda yaşayan Arkas ailesi bu değişimden rahatsızlık duyar ve tüm aile üyeleriyle 1840 yılında Korfu Adası'ndan ayrılır ve İzmir'e yerleşir. Lucien Arkas’ın dedesi Gabriel Jean-Baptiste Arcas 1902 yılında, iki Fransız ortağıyla (Tissot / Champsaur) bir ithalat şirketi kurar. Fransız ortaklar, Birinci Dünya Savaşı'nda Türkiye'den ayrılır ve Gabriel J.B. Arcas 1935 yılına kadar tek başına faaliyetini sürdürür. 1935 yılında ölünce Marsilya'da yaşamakta olan oğul Lucien Gabriel Arcas Türkiye'ye çağrılır. 1944 yılına kadar baba mesleğini sürdürür.

Dedesi Gabriel J.B. Arcas'ın 1902 yılında ithalatçı firma olarak kurduğu Arkas'ın başına 1964 yılında 19 yaşındayken geçti. 1964 yılında, vapur Acenteliği şirketinde iş hayatına başlamış oldu. 1972 yılında Arkas İstanbul Şubesini kuruyor. 1979 yılında Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. şirketini kurdu. 1996 yılında ilk gemisini satın alarak gemi filosunun temelini attı. Şimdi dünyanın 34'üncü büyük filosuna sahip. Bugün Türkiye'nin ve Akdeniz 'in en büyük konteyner gemi filosunu sahip. Filosunda Türk bayraklı 26 konteyner gemisinin yanı sıra beş petrol tankeri de var. Kara taşımacılığı için 450 kamyonu var.

Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Yunanca bilen Lucien Arkas, Arkas grup şirketleri Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2000 yılından bu yana da Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

TÜSİAD’da Ulaştırma Grubu Başkanı, Deniz Nakliyecileri Derneğinde İzmir Saymanı, Deniz Ticaret Odası, TURMEPA, ESİAD ve Alsancak Rotary Kulübü üyesidir.

Fransız Hükümeti Türkiye Dış Ticaret Müşavirliği görevi de yapmıştır. 1998 yılında Türk-Avusturya ekonomik ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle Avusturya Cumhuriyeti Büyük Gümüş Hizmet Nişanı, Fransa Ordre National du Merite Şövalyelik Nişanı, Fransa Legion d'Honneur Şövalyelik Nişanı, İtalya Cumhuriyeti Ordine al Merito Şövalyelik Nişanı ve Avusturya Cumhuriyeti Großes Silbernes Liyakat Nişanı ile onurlandırılmıştır.

Arkas Holding’in bugün yurtiçinde 13, yurtdışında 19 ülkede, 37 ofisi (Yunanistan, İtalya, Monako, İspanya, Fransa, Portekiz, Cezayir, Fas, Mısır, Suriye, Lübnan, Libya, Irak, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Azerbaycan) bulunuyor. 61 şirketi ile yurtiçinde 5 bin 608, yurtdışında 700 kişiye istihdam sağlıyor.

Lucien Arkas, 1000'e yakın eserden oluşan Resim Koleksiyonunun sahibidir. Bu koleksiyonu sergilemek için İzmir'de Arkas Sanat Merkezi'ni kurdu. Ayrıca maket gemi koleksiyonu var.

Arkas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, 2010 yılında İdol Şarapları’nı satın alarak adını ‘LA Şarapçılık’ olarak değiştirdi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas'a 6 Nisan 2021 tarihinde Türk-İtalyan ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle İtalya Devleti tarafından ikinci kez liyakat nişanına layık görülerek, "Ufficiale dell’Ordine al Merito della Repubblica Italiana" liyakat nişanı verildi.

Evlilikleri :
1.evliliği : Çocuklarının annesi ilk eşinden boşandı. Diane Arcas, Claire Christine Arkas ve Bernard Arcas adında üç çocuğu vardır.
2.evliliği : Lucien Arkas, sekreteri Esra Arkas ile evlendi. Boşandılar.
3.evliliği : Lucien Arkas, Gülbeniz (d.1971) ile evli. Gisele (d.2013) adında bir kız çocukları var.Boşandılar.
4.evliliği : 25 haziran 2022 tarihinde Merve Sakallı ile evlendi.


Kaynak:Biyografi.info

Lucien Arkas videoları

Tüm Lucien Arkas videoları

Lucien Arkas için yapılan aramalar

Lucien Arkas, Lucien Arkas biyografi, Lucien Arkas hayatı, Lucien Arkas özgeçmişi, Lucien Arkas hakkında, Lucien Arkas doğum yeri, Lucien Arkas fotoğraf, Lucien Arkas video, Lucien Arkas resim, Lucien Arkas kimdir?, Lucien Arkas kaç yaşında?, Lucien Arkas nereli, Lucien Arkas memleketi