FB TW PIN NWS
BioRank 6194

Alparslan Bayraktar

Doğum tarihi : ??.??.1975
Alparslan Bayraktar kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Bakan
Alparslan Bayraktar doğum yeri : Kırıkhan, Hatay

Alparslan Bayraktar Biyografisi

3 Haziran 2023 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine atandı.

Alparslan Bayraktar, 1975 yılında Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde doğmuştur. Aslen Trabzon Çaykaralı'dır. Babası, Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye İşletme Müdürü Mustafa Bayraktar’dır. Çocukluk dönemini İstanbul'da geçiren Alparslan Bayraktar, ilkokul, ortaokul ve lise öğreniminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Akademik kariyer yapmak için yüksek lisansını ABD’de New York Üniversitesi’nde 'Stratejik Pazarlama Yönetimi' alanında yaparak tamamladı. Daha sonra Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Ekonomi Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Ayrıca ABD, Massachusetts'te Tufts Üniversitesi Fletcher Uluslararası Hukuk ve Diplomasi Okulu'nda Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans yaptı. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yapmıştır.

Alparslan Bayraktar, 1995-1997 yılları arasında inşaat sektöründe proje mühendisi olarak görev yaptı. Ardından enerji sektöründe arz zinciri yönetimi, iş geliştirme ve güvenlik süreçleri gibi alanlarda görev yaptı.

Alparslan Bayraktar, 2001 yılında ise New York’ta özel bir şirketin Kuzey & Orta Amerika Bölge Sorumlusu olarak görev üstlendi. 2006 yılına kadar burada devam etti. Ardından İstanbul'da danışmanlık ve mümessillik yaptı.

2010-2016 yılları arasında Bir dönem Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nda (EPDK) aktif olarak çalıştı. 2015 yılında, 6 kıtayı ve 200'den fazla enerji düzenleyicisini kapsayan küresel çaplı ICER (International Confederation of Energy Regulators / Uluslararası Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu) Başkanı olarak seçildi ve bu görevi 2018 yılına dek devam etti.

Diğer yandan, ERRA (Energy Regulators Regional Association / Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) Başkanlığı da yapan Alparslan Bayraktar, ayrıca Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Enerji Hukuku ve Politikası dersleri verdi. Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanı olarak çalışmalar yürüttü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü olarak çalışmalar yürüten Alparslan Bayraktar, 2016 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı oldu. 2018 yılına kadar bu görevine devam etti.

Alparslan Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı olduğu 2018 yılında Bakan yardımcısı olarak atandı. Alparslan Bayraktar, aynı zamanda 8 Kasım 2020 tarihinden, 3 Haziran 2023 tarihine kadar Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ve KARDÖKMAK Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Alparslan Bayraktar, 2018 yılında Saide Simin Mercan ile evlendi. Alparslan Bayraktar'ın eşi Saide Simin Mercan ise Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan'ın kızıdır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna tarafından kıyılan nikâh şahitliğini ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptı.

Alparslan Bayraktar, 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine atandı. 4 Haziran 2023 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini eski bakan Fatih Dönmez'den teslim aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Alparslan Bayraktar hakkında haberler

Tüm Alparslan Bayraktar haberleri

Alparslan Bayraktar için yapılan aramalar

Alparslan Bayraktar, Alparslan Bayraktar biyografi, Alparslan Bayraktar hayatı, Alparslan Bayraktar özgeçmişi, Alparslan Bayraktar hakkında, Alparslan Bayraktar doğum yeri, Alparslan Bayraktar fotoğraf, Alparslan Bayraktar video, Alparslan Bayraktar resim, Alparslan Bayraktar kimdir?, Alparslan Bayraktar kaç yaşında?, Alparslan Bayraktar nereli, Alparslan Bayraktar memleketi