FB TW PIN NWS
BioRank 2151

Alp Yalman

Doğum tarihi : 01.Ocak.1940
Alp Yalman kaç yaşında : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : İş adamı
Alp Yalman doğum yeri : İstanbul

Alp Yalman Biyografisi

İş adamı, sanayici ve eski Galatasaray başkanı.

Osman Alp Yalman, 1 Ocak 1940 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Mustafa Vacit Bey'dir. Kardeşinin adı Ali’dir. İlkokula 1946'da Taksim'deki Özel Aydın Okulu'nda başlar. Orta öğrenimini İstanbul Robert Kolej'de1959'da bitirdi. sonra İngiltere'ye mühendislik okumaya giden Yalman, 'sıkıcı' geldiği için buradan vazgeçer. Yüksek öğrenimini ise İsviçre Lozan Üniversitesi Siyasal ve Sosyal İlimler Bölümü'nde tamamlamıştır.

Amcası Ahmet Emin'in gazetesi (Vatan) olmasına ve yakın arkadaşları Ercan Arıklı, İsmail Cem ve 1965'te Deniz Harp Akadamileri'ndeki 24 aylık askerlik arkadaşı Uğur Dündar gibi arkadaşlarının gazeteci olmasına rağmen o Lozan'da okurken amcasının gazetesine gönderdiği birkaç yazı dışında gazeteciliğe ilgi duymaz. Bunda, Tatko gibi bir aile şirketinin varlığı önemli rol oynar.

Alp Yalman, askerlikten sonra 1967'de Amerika'daki Chrysler'de staj yapar. Dönüşte Tatko'da yatırım koordinatörü olarak işe başlar. Bugün Tatko'nun Yönetim Kurulu Başkanı'dır.

Yalman ailesinden dedesi Osman Tevfik Efendi, 1900'lerin ilk yıllarında Selanik'ten kalkıp İstanbul'a gelmiş. Osman Tevfik'in oğullarından Ahmet Emin 1926'da Goodyear şirketi ile temsilcilik anlaşması imzaladı. Bir yıl sonra da Alp Yalman'ın babası Mustafa Vacit Bey ile kardeşi (Alp Yalman'ın amcası) Mehmet Emin, Ahmet Emin ve ortağı Kemal Halil Tanır ile birlikte “Tatko” şirketini kurdular. Tatko, sonraki yıllarda Türk ekonomisinde birçok 'ilk'e imza atan bir kuruluş olmuştur.

1935'te Tatko'nun temsilcisi olduğu Curtis Wright, Türkiye'de Hawk avcı uçaklarının üretimi için Türk hükümeti ile anlaşma imzalar. Tatko, bunun yanında Sperry Equipment ve Irving uçaklarının da temsilciliğini üstlenir. 1962'de Amerikan Chrysler firması ile İstanbul'da ilk kamyon üretim tesisini kurar.

Tatko, Billur Tuz ile de Türkiye'nin ilk sofra tuzu üreticisi olur. Yine 1950'de Türkiye'nin ilk otomobil servis istasyonunu açar.

Tatko, bugün geldiği noktada, yola çıktığı zamanki bazı ortaklıklarından vazgeçse (Goodyear) de Türk ekonomisindeki yerini korumaktadır.

Bugün Tatko'nun Yönetim Kurulu Başkanı olan ve Galatasaray'a üç dönem başkanlığın dışında uzun yıllar aktif olarak da hizmet etmiştir. Alp Yalman, ilk defa 1973 yılında Galatasaray yönetim kurullarında göreve gelmiştir. 1990 yılından 1996 yılına kadar Galatasaray kulübünün Başkanlığını yapmıştır. Galatasaray onun döneminde 2'şer defa lig şampiyonluğu, Türkiye kupası ve Cumhurbaşkanlığı kupası kazanmıştır.

Alp Yalman, İngilizce, Fransızca ve Almanca bilmektedir. İki bine yakın sinema filminden oluşan koleksiyonu vardır.

Alp Yalman, 1961 yılında ünlü armatör Kahraman Sadıkoğlu'nun ablası Varlık Hanım'la evlendi. Bu evlilikten, Kerem ve Mehmet adlı iki çocuğu dünyaya gelir.

25 Ekim 2014 tarihinde yapılacak olan Galatasaray olağanüstü kongresinde başkan adayı olma kararı aldı. 25 Ekim 2014 tarihinde Galatasaray Lisesi'nde yapılan olağanüstü kongredeki seçimde Galatasaray Kulübü'nün 35. başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat oldu.

Galatasaray'da Sportif AŞ. Yöneticisi oldu. 22 Mart 2017 tarihinde bu görevinden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Alp Yalman hakkında haberler

Tüm Alp Yalman haberleri

Alp Yalman için yapılan aramalar

Alp Yalman, Alp Yalman biyografi, Alp Yalman hayatı, Alp Yalman özgeçmişi, Alp Yalman hakkında, Alp Yalman doğum yeri, Alp Yalman fotoğraf, Alp Yalman video, Alp Yalman resim, Alp Yalman kimdir?, Alp Yalman kaç yaşında?, Alp Yalman nereli, Alp Yalman memleketi