FB TW PIN NWS
BioRank 6861

Ahmet Üzümcü

Doğum tarihi : 30.Ağustos.1951
Ahmet Üzümcü kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Diplomat
Ahmet Üzümcü doğum yeri : Armutlu, Yalova

Ahmet Üzümcü Biyografisi

Ahmet Üzümcü, 2008 yılında (OPCW) “Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü” Genel Direktörlüğü görevine de seçilmiş olup halen bu görevdedir.
Ahmet Üzümcü, 30 Ağustos 1951 tarihinde Yalova ilinin Armutlu ilçesinde doğmuştur.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dış İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Daha önce Suriye’de Halep Başkonsolosluğunda çalıştı, 22 Eylül 1986 - 01 Ekim 1989 tarihleri arasında NATO'da danışman ve temsilci olarak görev yaptı. 28 Temmuz 1999 - 30 Haziran 2002 tarihleri arasında Tel Aviv Büyükelçiliği görevinde bulundu. 2002-2004 yılları arasında NATO nezdinde Türkiye daimi temsilciliği, 2004-2006 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2006-2010 yıllarında da Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdinde Türkiye daimi temsilciliği görevini yapmıştır.

Ahmet Üzümcü, 2008 yılında (OPCW) “Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü” Genel Direktörlüğü görevine de seçilmiş olup halen bu görevdedir.

Ahmet Üzümcü’ye, 2010 yılında “Geneva School of Diplomacy and International Relations” adlı Cenevre Diplomasi Okulundan, Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma hakkında yaptığı çalışmalar nedeniyle Fahri Doktor ünvanı verildi.

2013 yılında, Ahmet Üzümcü başkanlığındaki (OPCW) “Kimyasal silahların yasaklanması örgütü” “Nobel Barış Ödülü”ne layık görüldü. Nobel ödülünü Orhan Pamuk'tan sonra alan 2. Türk olarak tarihe geçti.

BM’ye Birleşmiş Milletlere bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün başında olan Türk Büyükelçi Ahmet Üzümcü, 2013 yılında Suriye’yi kimyasal silahtan arındıracak. Türk diplomat Ahmet Üzümcü’nün Genel Sekreterliği’ni yaptığı örgüt, 2013 yılının son aylarında Suriye’ye uzman ekipler göndererek çalışmaya başlayacak. Kimyager, biyolog, fizikçi ve tıp uzmanlardan oluşacak. Heyete, kimyasal, biyolojik ve nükleer silah uzmanı askeri personel de eşlik edecek. Görevin tamamlanmasının ardından da Genel Sekreter Ahmet Üzümcü tarafından BM Genel Kurulu’na sunulmak üzere rapor hazırlanacak.

Ahmet Üzümcü, daha önce de Libya’da kitle imha silahlarının imha edilmesi sürecinde de ön planda görev almıştı.

Ahmet Üzümcü, Işıl Üzümcü ile evlidir.

Kaynak:Biyografi.info

Ahmet Üzümcü için yapılan aramalar

Ahmet Üzümcü, Ahmet Üzümcü biyografi, Ahmet Üzümcü hayatı, Ahmet Üzümcü özgeçmişi, Ahmet Üzümcü hakkında, Ahmet Üzümcü doğum yeri, Ahmet Üzümcü fotoğraf, Ahmet Üzümcü video, Ahmet Üzümcü resim, Ahmet Üzümcü kimdir?, Ahmet Üzümcü kaç yaşında?, Ahmet Üzümcü nereli, Ahmet Üzümcü memleketi