FB TW PIN NWS
BioRank 9360

Adnan Tanrıverdi

Doğum tarihi : 08.Kasım.1944
Adnan Tanrıverdi kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Asker
Adnan Tanrıverdi doğum yeri : Doğrugöz (Eski adı Eğrigöz) Köyü, Akşehir, Konya

Adnan Tanrıverdi Biyografisi

SADAT'ın kurucu ve Cumhurbaşkanlığı'nda Başdanışman olarak görev yapan Adnan Tanrıverdi özellikle kurduğu SADAT dolayısıyla gündem yaratıyor.

Adnan Tanrıverdi, 8 Kasım 1944 tarihinde tarihinde Konya'nın Akşehir ilçesine bağlı Doğrugöz (Eski adı Eğrigöz) köyünde Ali Osman Tanrıverdi’nin tek oğlu olarak doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Akşehir'de okudu. Lise tahsilinden sonra 1962-1963 öğrenim yılında bir yıl ilkokul vekil öğretmenliği yaptı. 1963-1964 öğrenim yılında bir yıl İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümünde öğrenim gördü ve ardından Kara Harp Okuluna geçiş yapmıştır.

Adnan Tanrıverdi, öğrenim hayatı boyunca ortaokul çağlarından başlayarak kendi çiftliklerinin ekim, hasat, pazarlama işleri yanı sıra bir simit fırınında da kalfalık yaparak üretim ve ticaret faaliyetlerinde bulundu. Üniversite tahsili sırasında ise önce bir Gümrük Komisyoncusunda çalıştı, akabinde 1963-1964 yılında üniversite tahsili sırasında Devlet Demiryolları Birinci İşletmesi Haydarpaşa 16. Tesisler Servisi Müfettişliğinde Müfettiş Vekilliği yaptı.

1964 yılında Kara Harp Okuluna girdi. 30 Ağustos 1966 tarihinde; Topçu Subayı olarak pekiyi derece ile Kara Harp Okulunu bitirdi. 1967 yılında Topçu ve Füze Okulu Subay Temel Kursunu ikincilikle bitirdi. Mart 1967 tarihinde Teğmenliğe naspedildi.

Adnan Tanrıverdi, 23’üncü Piyade Tugayı 8’inci Topçu Taburunda (İstanbul), 10’uncu Piyade Tümeni Topçu Alayında (Tatvan), 58’inci Topçu Er Eğitim Tugayı (Burdur) Karargâh Bölüğü ve 1’inci Topçu Taburunda Batarya Komutanlıkları görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 1970 tarihinde üsteğmen, 30 Ağustos 1973 tarihinde yüzbaşı rütbesine yükseltildi. Topçu ve Füze Okulu Kurslar Alayı Yedek Subay Taburunda (Polatlı) Yedek Subay Bölük Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1976 – 1978 yıllarında Kara Harp Akademisinde öğrenim görerek 1978 yılında Kurmay Subay statüsünü kazandı. 1980 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi.

Adnan Tanrıverdi, Kurmay Sb. olarak; 1978-1980 yıllarında 2’nci Piyade Tümen Komutanlığında (Adapazarı) İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkan Vekilliği; 1980-1984 yıllarında Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği; 1984-1986 Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekât Şube Müdürlükleri, Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 1980 tarihinde mümtazen terfi ettirilerek Binbaşılığa yükseltilen Adnan Tanrıverdi, 30 Ağustos 1984 tarihinde Yarbaylığa, 30 Ağustos 1987 tarihinde Albaylığa yükseltildi.

Adnan Tanrıverdi, akademi öncesi Özel Tekâmül Kursları, Fransızca Temel Kursu ve Gayri Nizami Harp Kursu gördü.

1986-1988 yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, 1988-1990 yıllarında Hakim olarak Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1’inci ve 2’nci Dairelerinde Subay Üyelik ve 1’inci Daire Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu. 1990 yılında 8’inci Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı.

30 Ağustos 1992 tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi ve General olarak; 1992-1995 yılları arasında üç yıl 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kartal), 1995 – 1996 yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1996 yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.

Adnan Tanrıverdi, emekliye ayrıldıktan sonra; 1997-1998 yılları arasında bir yıl süre ile fahri olarak, Üsküdar FM Radyosunun Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 30 Mayıs 2004 tarihinde İhlâs Marmara Evleri Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulunda yer aldı. 28 Kasım 2004-22 Kasım 2009 tarihleri arasında Adaleti Savunanlar Derneği’nin (ASDER) Genel Başkanlığı görevini üstlendi. 3 Mart 2011-1 Kasım 2021 yılları arasında Üsküdar Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği görevi yaptı. Yeni ASDER Yönetimi, kendisine ASDER Onursal Başkanlığı unvanını münasip görmüştür.

Adnan Tanrıverdi, 28 Şubat 2012 tarihinde; Müslüman Ülke Silahlı kuvvetlerinin organizasyonu ve stratejik kullanımına danışmanlık, son kullanıcıdan eğitici seviyesine kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetlerinde görev yapmak üzere SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim şirketini kurdu.

24 Mayıs 2013 tarihinde İslam Ülkelerinin bir irade altında birleşmesinin teknik esaslarını inceleme ve İslam birliği temelinin atılması için uygun koşulları oluşturma hizmetleri için "ASSAM – Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneğini” kurdu.

19 Ocak 2013 tarihinde ASDER üyelerinin sportif faaliyetler yürütebilmesi için YUSDER – Yunus Uluslararası Doğa Sporları Derneği ve Deniz Sporları Kulübünü" kurmuştur.

15 Ağustos 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve 8 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurul Üyeliğine getirildi. Bu görevlerinden 9 Ocak 2020 tarihinde istifa ederek ayrıldı.

Adnan Tanrıverdi halen
ASDER Onursal Başkanlığı,
ASSAM Yönetim Kurulu Başkanlığı,
YUSDER Yönetim Kurulu Başkanlığı,
SADAT A.Ş. Ynt. Krl. Üyeliği,
İslâm Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği,
Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği,
Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (IMSU) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği,
görevlerini aktif olarak yürütmektedir.

Fransızca bilen Adnan Tanrıverdi, 1967 yılında Füsun Hanım ile evlendi. 2 çocuğu vardır.

Kitapları:
28 Şubat'tan 15 Temmuz'a: Türkiye'nin son 20 yılına dair siyasi notlar


Kaynak:Biyografi.info

Adnan Tanrıverdi için yapılan aramalar

Adnan Tanrıverdi, Adnan Tanrıverdi biyografi, Adnan Tanrıverdi hayatı, Adnan Tanrıverdi özgeçmişi, Adnan Tanrıverdi hakkında, Adnan Tanrıverdi doğum yeri, Adnan Tanrıverdi fotoğraf, Adnan Tanrıverdi video, Adnan Tanrıverdi resim, Adnan Tanrıverdi kimdir?, Adnan Tanrıverdi kaç yaşında?, Adnan Tanrıverdi nereli, Adnan Tanrıverdi memleketi