FB TW PIN NWS
BioRank 2500

Ziynet Sali

Doğum tarihi : 29.Nisan.1975
Ziynet Sali kaç yaşında : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Şarkıcı
Ziynet Sali doğum yeri : Girne , Kıbrıs

Ziynet Sali Biyografisi

Ziynet Sali, 29 Nisan 1975 tarihinde Kıbrıs'ta doğan Ziynet Sali, babasının görevi dolayısı ile ailesinin İngiltere, Londra'ya göç etmesi sebebiyle çocukluğunun ilk altı yılını İngiltere'de geçirir. 1981 yılında Yedi yaşında ailesinin Kıbrıs’a dönmesiyle eğitim hayatı Kıbrıs’ta başlar. Polatpaşa Lisesi’nde Lise eğitimini tamamladı. Lise tahsili sırasında KKTC Kültür Bakanlığı TSM Korosu'nun en genç solisti olur. Sonraki yıl TSM ve THM dersleri alarak İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı'na hazırlanır.
1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Sanat Müziği bölümününün sınavı başarıyla geçer ve artık İstanbul'da müzik eğitimine başlamıştır. Konservatuar eğitimine devam ederken profesyonel sahne çalışmalarına piyano eşliğinde İngilizce ve Latin şarkılar söyleyerek ilk adımını atar. Konservatuvar yıllarında birçok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne almıştır.

1999 yılında konservatuardan dördüncülükle müzik öğretmeni olarak mezun olur ama ataması olmayınca profesyonel müzik çalışmalarına devam eder.

İngilizce, Latince ve Türkçe repertuarını geliştirirken bir taraftan da dönemin popüler bir plak şirketi Dost Müzik ile çalışmaya başlar. Sonra bir gün Tatil için Kıbrıs'a gittiğinde Yunan radyolarında sık sık duyduğu ve çok beğendiği Yunanca “A PA-PA” isimli şarkıyı şirket yetkililerine dinletti.

2000 senesinde Dost Müzik plak şirketinden yayınlanan ilk albümü “BA-BA” piyasaya çıkar. Bu albümdeki “BA-BA” isimli şarkıyı Türkçe ve Yunanca yorumlar ve Yunanca aksanı ile dikkat çeker. Bunun üzerine Yunanca eğitimine ve repertuar çalışmalarına ağırlık verir. Bu arada Yunancasını da geliştirmiştir. Böylelikle prodüktörünün de önerisiyle Türkçe - Yunanca şarkıları yorumlayan ve zengin sahne şovlarıyla iki kültüre ait ögeleri bir araya getirerek hazırladığı konserlerle kısa sürede büyük ilgi görür.

2002 Mart-Nisan-Mayıs aylarında 3 aylık ilk Grek Müzik denemesini Beyoğlu Zindan BAR’da başarıyla tamamladı. Sonra ZORBA geceleri başlamıştı. Ziynet Sali 500-600 civarında Yunanca 2000 civarında Türkçe repertuarı ile ZORBA’da tam 4 sene dolu dolu gecelerle canlı müzikte son yılların çalışma rekoruna imza atmıştır.

Jennifer Lopez'e benzerliğiyle dikkatleri üzerine çekmiştir.

2004 yılında yayınladığı ikinci albümü "Amman Kuzum" ülke çapında ses getirir. 2006 yılında "Mor Yıllar " isimli üçüncü solo albümü yayınlanır. Bu albümde yer alan "Zordur Oğlum" isimli şarkı ile ilk kez ülkesini uluslararası bir yarışmada temsil eder ve Euro Dance Uluslarası İnternet Yarışması'nda tüm Avrupa'da yapılan halk oylamasıyla birincilik kazanır.

2008 yılında yayınladığı dördüncü solo albümü "Herkes Evine" ile gerçekleştirir. Albümden "Herkes Evine" ve "Beş Çayı" isimli şarkıları o yılın en çok dinlenen şarkıları arasındaki yerini alır.

Verdiği konserler ve sahne şovlarıyla artık ülke çapında büyük ilgi gören ve aranan bir konser sanatçısı olmuştur.

2012 yılında “Sonsuz Ol”adlı albümü çıkmıştır.

Yunan televizyon, radyo ve gazetelerinin davetlisi olarak birçok kez televizyon ve radyo programlarına katıldı. Atina, Selanik gibi şehirlerde konserler verdi. Ziynet Sali iki de sinema filminde oynamıştır.

2014 yılının Şubat ayında Kanal D ekranlarında başlayan, “Star Işığı X Factor” adlı 2 milyon TL büyük ödüllü şarkı yarışmasında Ziynet Sali, Emre Aydın, Armağan Çağlayan ve Ömer Karacan Jüri üyeliği yapmaktadır. Yarışmanın sunuculuğunu ise Kadir Doğulu yapıyor.

Ziynet Sali, 15 Eylül 2019 tarihinde gitarist Erkan Erzurumlu ile Girne'de evlendi. Nikah şahitleri ise KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar oldu.

Ödülleri :
2009 - 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri, En İyi Şarkı, Beste Ve Söz (Beş Çayı)
2009 - 15. Kavram Olimpiyat Ödül Töreni, Özel Ödül
2011 - 17. Kral Müzik Ödülleri, Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı (Rüya)

Filmleri ve Dizileri:
2006 - Cennet Mahallesi (Kendisi) (Tv Dizisi)
2007 - Arka Sokaklar (Şarkıcı) (Tv Dizisi)
2007 - Son Osmanlı Yandım Ali (Rum şarkıcı)(Sinema Filmi)
2007 - Kartallar Yüksek Uçar (Şükran Alev) (Tv Dizisi)
2008 - Çılgın Dersane Kampta (Sinema Filmi)
2009 - Geniş Aile (Kendisi) yılbaşı özel bölümü (Tv Dizisi)
2014 - Arkadaşım Hoşgeldin (Kendisi) (Tv Dizisi)
2015 - Buyur Burdan Bak (Kendisi) (Tv Dizisi)

Albümleri:
2001 - Ba-Ba
2004 - Amman Kuzum
2005 - Chiculata+1 (Amman Kuzum)
2006 - Mor Yıllar
2008 - Herkes Evine
2012 - Sonsuz Ol
2013 - Gelemiyorum Yanına
2014 - Bugün Adım Leyla
2015 - No 6

Singleları :
2008 - Bizde Böyle
2010 - Rüya
2010 - Bize Yeter
2012 - Alışkın Değiliz


Kaynak:Biyografi.info

Ziynet Sali videoları

Tüm Ziynet Sali videoları

Ziynet Sali için yapılan aramalar

Ziynet Sali, Ziynet Sali biyografi, Ziynet Sali hayatı, Ziynet Sali özgeçmişi, Ziynet Sali hakkında, Ziynet Sali doğum yeri, Ziynet Sali fotoğraf, Ziynet Sali video, Ziynet Sali resim, Ziynet Sali kimdir?, Ziynet Sali kaç yaşında?, Ziynet Sali nereli, Ziynet Sali memleketi , Ziynet Sali albümleri