FB TW PIN NWS
BioRank 4728

Yusuf Hayaloğlu

Doğum tarihi : 15.Aralık.1953 Ölüm tarihi : 03.Mart.2009
Yusuf Hayaloğlu kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Şair, Ressam
Yusuf Hayaloğlu doğum yeri : Ovacık, Tunceli
Ölüm yeri : İstanbul

Yusuf Hayaloğlu Biyografisi

Yusuf Hayaloğlu, Ahmet Kaya’nın dışında başka şarkıcıların da okuduğu ‘Hani Benim Gençliğim’, ‘Başım Belada’, ‘Adı Bahtiyar’, ‘Başkaldırıyorum’, ‘Ayrılığın Hediyesi’ ve ‘Yüreğim Yanıyor’ şarkılarının yazarıdır.

Yusuf Hayaloğlu, 15 Aralık 1953 tarihinde Tunceli, Ovacık'ta doğmuştur. Ortaokula kadar eğitimini Tunceli'de yaptı, lise eğitiminin bir kısmını Elâzığ’da yaptıktan sonra parasız yatılı sınavında Türkiye ikincisi oldu ve lise eğitiminin geri kalan kısmını İstanbul Haydarpaşa Lisesi'nde yatılı okudu. Lise eğitiminden sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimine başladı.

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimine devam ederken bir yandan da Cağaloğlu matbaalarına grafik işleri ve bijuteri atölyelerine takı ve aksesuar modelleri yaptı.

1972 yılında üniversite eğitimine ara vererek evlenen Yusuf Hayaloğlu, askerliğini Bornova, Burdur ve Konya 2. Ordu Karargahı'nda ressam olarak yaptıktan sonra Elazığ’da ulusal bir gazetede muhabirlik yaptı.

Daha sonra İstanbul’a giden Yusuf Hayaloğlu, Yılmaz Güney ile tanışıp Güney Filmcilik’te çalışmaya başladı. Üç yıl boyunca burada senaryo, öykü, roman, afiş, poster ve kartpostal hazırlanmasında görev aldı. Güney dergisiyle yolculuğu sürerken gelen 12 Eylül darbesi sürecinde o da geçti Nizamiye kapılarından. Çıktığında Cağaloğlunda açtığı atölyesinde matbaa ve yayınevlerine resim-grafik işleri yapmaya devam etti.

Kız kardeşi Gülten'in 1986 yılında Ahmet Kaya ile evlenmesi hayatında yeni bir dönüm noktası oldu. Ahmet Kaya'nın onun yıllardır karaladığı ve bir kenara koyduğu şiirlerle tanışmasıyla aralarında 13 yıl sürecek bir üretim ortaklığı başladı. Bu süreçte “Yorgun Demokrat”, “Adı Bahtiyar”, “Ayrılık Hediyesi”, “Hani Benim Gençliğim”, “Başım Belada” gibi pek çok esere imza atarak bir döneme damga vurdular. Yusuf Hayaloğlu ayrıca “Dağlarda Kar Olsaydım”, “Nankör Kedi”, “Sen Ağlama Yar” gibi şarkılar yapıp Ferhat Tunç'tan, Fatih Kısaparmak, İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses'e kadar pek çok sanatçı ile çalıştı. 1999 yılında Ahmet Kaya için yazdığı “Giderim” yılın şarkısı oldu.

Ahmet Kaya'nın Türkiye'den ayrıldığı yıl "Ah Ulan Rıza" isimli ilk albümünü çıkardı. 2002'de "Gözleri İntihar Mavi" isimli ilk şiir kitabını yayınladı. Kitabı 48. baskıya ulaşarak bir rekora imza attı. Üst üste gelen ağabeyinin, Ahmet Kaya'nın ve annesinin ölümü ile sıhhatini büyük ölçüde kaybetti. Her şeye rağmen eserlerini yaratmaya devam etti.

İkinci albümü "Bir Acayip Adam"' da ilki gibi satış rekorları kırmasıyla bu kez Flash TV, Radyo Barış, Kral TV ve Su TV'de programlar yapmaya başladı. Bir yandan da yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konser ve dinletilerle şiirlerini halka ulaştırdı, ödüller aldı.

Vefatından sonra ailesi tarafından derlenen "Dur... Ağlama Gözlerim" - "Gözleri İntihar Mavi" ve en son olarak "Yüzüm Gece Yarısı" adlı şiir kitabı 2020 yılında yayımlandı

Yusuf Hayaloğlu, 1972 yılında Mine Hayaloğlu ile evlendi. Can Hayaloğlu, Hazan Hayaloğlu, Deniz Hayaloğlu adlarında 3 çocuğu var.

Akciğer kanserine yakalanan Yusuf Hayaloğlu, tedavi gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi'nde 3 Mart 2009 tarihinde İstanbul'da 56 yaşında ölmüştür.

Kitapları:
Gözleri İntihar Mavi (Anka Yayınları, 2002)
Dur... Ağlama Gözlerim (Ağaç Kitabevi Yayınları, 2010)
Yüzüm Gece Yarısı (Mona Yayınevi 2020)

Şiir albümleri:
Ah Ulan Rıza
"Ah Ulan Rıza"
"İstanbul Acılar Kraliçesi"
"Demek Şimdi Gidiyorsun"
"Ayrılık Hediyesi"
"Asi Bir Küheylan"
"Kim Susturabilir"
"Topal Sevda"
"Yüreğim Kanıyor"
"İncinen Gurur"
Bir Acayip Adam
"Merhaba Nalan"
"Neylersin"
"Hangi Ayrılık"
"Bir İntihar Gibi"
"İşte Gidiyorum"
"Hayat Nedir Anne"
"Biz Üç Kişiydik"
"Bir Acayip Adam"
"Beni Düşün, Unutma"
"Dokunma Yanarsın"


Kaynak:Biyografi.info

Yusuf Hayaloğlu için yapılan aramalar

Yusuf Hayaloğlu, Yusuf Hayaloğlu biyografi, Yusuf Hayaloğlu hayatı, Yusuf Hayaloğlu özgeçmişi, Yusuf Hayaloğlu hakkında, Yusuf Hayaloğlu doğum yeri, Yusuf Hayaloğlu fotoğraf, Yusuf Hayaloğlu video, Yusuf Hayaloğlu resim, Yusuf Hayaloğlu kimdir?, Yusuf Hayaloğlu kaç yaşında?, Yusuf Hayaloğlu nereli, Yusuf Hayaloğlu memleketi