FB TW PIN NWS
BioRank 8902

Yukio Hatoyama

Doğum tarihi : 11.Şubat.1947
Yukio Hatoyama kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Başbakan
Yukio Hatoyama doğum yeri : Bunkyō, Japonya

Yukio Hatoyama Biyografisi

Japon Demokrasi Partisi (DPJ)'nin başkanı ve Japonya Başbakanı.
Yukio Hatoyama 11 Şubat 1947 tarihinde, Japonya'nın Bunkyō şehrinde dünyaya geldi. Büyük büyükbabası Kazuo Hatoyama, 1896-1897 yılları arasında Temsilciler Meclisi'nin sözcülüğünü ve daha sonraki yıllarda Waseda Üniversitesi rektörlüğünü yapmış olan tecrübeli bir siyasetçiydi. Büyükbabası Liberal Demokrat Parti'nin kurucularından birisi ve başbakan Ichirō Hatoyama, babası dışişleri bakanı Iichirō Hatoyama, annesi ise Bridgestone Corporation'ın kurucularından Shojiro Ishibashi'nin kızı olan Yasuko Hatoyama olan başkan Yukio, dört kuşaktır siyasetle iç içe olan köklü bir ailenin çocuğuydu.

Tokyo Üniversitesi'nden 1969 yılında mezun olan Hatoyama, 1976 yılında Stanford Üniversitesi'nden yönetim bilimleri alanında Ph.D aldı. Stanford'da öğrenim gördüğü sırada tanıştığı Miyuki Hatoyama ile 1975 yılında hayatını birleştirdi.

Siyasi yaşamına atılmadan önce Tokyo Teknoloji Ensitisü'nde asistan olarak görev yapan Hatoyama, daha sonra Senshu Üniversitesi'nde yardımcı doçent olarak görev yaptı.

Siyasi kariyerine 1986 yılında, Liberal Demokrat Parti'de başladı. 1993 yılında, LDP'den ayrılarak Naoto Kan ve Shuhei Tanaka ile beraber New Party Sakigake adlı partiyi kurdular. NPS'deki siyasi hayatı da uzun sürmedi, Naoto Kan ile beraber Japon Demokrasi Partisi (Democratic Party of Japan)'ne katıldılar.

Japon Demokrasi partisi, Hatoyama'ya hızlı bir kariyer yükselişi getirdi. 1999 yılında partinin başkanlığına getirildi ve böylece ana muhalefetin liderliğine yükselmiş oldu.

30 Eylül 2009 tarihinde yapılan genel seçimlerin sonucunda partisi JDP ile mecliste 308 sandalye kazanarak Liberal Demokrat Parti'nin 50 yıllık iktidarını sona erdiren Hatoyama, 11 Ekim 2009 tarihinde yapılan meclis oylamasında 380 üyenin 327'sinin oyunu alarak başbakan seçildi ve koltuğu eski başbakan Taro Aso'dan devraldı.

Kaynak:Biyografi.info

Yukio Hatoyama için yapılan aramalar

Yukio Hatoyama, Yukio Hatoyama biyografi, Yukio Hatoyama hayatı, Yukio Hatoyama özgeçmişi, Yukio Hatoyama hakkında, Yukio Hatoyama doğum yeri, Yukio Hatoyama fotoğraf, Yukio Hatoyama video, Yukio Hatoyama resim, Yukio Hatoyama kimdir?, Yukio Hatoyama kaç yaşında?, Yukio Hatoyama nereli, Yukio Hatoyama memleketi