FB TW PIN NWS
BioRank 7845

Yitzhak Herzog

Doğum tarihi : 22.Eylül.1960
Yitzhak Herzog kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Yitzhak Herzog doğum yeri : Tel Aviv, İsrail

Yitzhak Herzog Biyografisi

İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog 9-10 Mart 2022 tarihinde Türkiye'yi resmi olarak ziyaret edecek.

Yitzhak Herzog, 22 Eylül 1960 tarihinde İsrail Tel Aviv'de doğmuştur.1983-1993 yıllarında iki dönem görev yapan İsrail’in 6. Cumhurbaşkanı Hayim Herzog'un oğludur. Annesinin adı Aura Herzog (Ambache)’dur. Yitzhak Herzog'un babası İrlanda'da doğdu ve annesi Mısır'da doğdu; aileleri Doğu Avrupa Yahudisi kökenliydir. İki erkek ve bir kız kardeşi vardır.

Babası 1936-1939 yılları arasındaki Arap isyanı sırasında bugükü İsrail ordusunun çekirdeğini oluşturan Yahudi milis grubu Haganah'da (Savunma) yeraltı faaliyeti yürütmüş, ardından İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusunda bir subay olarak görev yapmış, pek çok savaşta aktif rol almış ve 1962'de de ordudan tümgeneral rütbesiyle emekli olmuştu.

Baba tarafından dedesi, Haham Yitzak HaLevi Herzog, 1936'dan 1959'a kadar da Aşkenaz Hahambaşı olarak İsrail'in en üst dini otoritelerinden biri olarak görev yaptı. Kardeşi Michael Herzog emekli bir tuğgeneral, teyzesi Suzy ise eski Dışişleri Bakanı Abba Eban'ın eşiydi.

Yitzhak Herzog’ın babası üç yıl boyunca İsrail'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi olarak görev yaptığı sırada, Yitzhak Herzog üç yıl boyunca New York'ta yaşadı ve Ramaz Okulu'na gitti. Lise eğitiminden sonra Cornell Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde ileri düzeyde bir akademik eğitim aldı ve yazları Camp Ramah'da geçirdi. Ayrıca Brooklyn'deki Lubavitcher Rebbe'yi (Menahem Mendel Schneerson) ziyaret etmek için babasına eşlik etti.

1978 yılının sonunda İsrail'e döndüğünde, İsrail Savunma Kuvvetleri'ne katıldı ve İstihbarat Kolordusu'nun elekronik istihbarat birimi 8200 Birimi'nde bir subay olarak görev yaptı.

1978 yılından itibaren İsrail’de Tel Aviv Üniversitesi'nde hukuk okuyan Yitzhak Herzog, mezun olunca babasının kurucusu olduğu “Herzog, Fox & Ne'eman” hukuk firmasında çalıştı.

1999-2001 yılları arasında başbakan Ehud Barak'ın kabinesinde Hükümet Sekreteri olarak görev yapan Yitzhak Herzog, 2003-2018 yılları arasında Knesset’de (İsrail parlamentosu) milletvekili olarak ve 2005 ve 2011 yılları arasında sosyal hizmetler ve turizm bakanlıklarının yanı sıra Diaspora, Toplum ve Antisemitizmle Mücadele Bakanlığı gibi önemli pozisyonlarda bulundu. Başbakanlar Ehud Olmert ve Benyamin Netanyahu'nun zamanında görev yaptı.

Yitzhak Herzog, 2013-2017 yıllarında İşçi Partisinin başkanı iken Siyonist Birlik ittifakının başkanlığını da yaptı. 2013-2018 yılları arasında muhalefet lideri olarak görev yapan Yitzhak Herzog, 2015 yılı seçimlerinde İşçi Partisinin başbakan adayı olmuştur.

İsrail-Filistin çatışmasının bitmesini isteyen Yitzhak Herzog, 2015 yılı seçimden on gün sonra "iki devletli çözüm" fikrine destek amacıyla Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi.

Yitzhak Herzog, Haziran 2014'te Başbakan Benyamin Netanyahu'yu, uluslararası toplumla ilişki kuramamak, Filistinlilere bir barış teklifi sunmamak ve ABD Başkanı Barack Obama ile etkin bir şekilde çalışmamakla eleştirdi. Yitzhak Herzog, Benyamin Netanyahu'nun "Barack Obama'ya duyduğu nefret ve düşmanlığın" İsrail'in güvenliğini riske attığı için en büyük başarısızlıklarından biri olduğunu ifade etti.

Tel Aviv'in Tzahala semtindeki çocukluğunu geçirdiği evinde yaşayan Yitzhak Herzog, avukat Michal Herzog ile evlidir. Üç oğlu vardır.

2 Haziran 2021 tarihinde Knesset’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini Yitzhak Herzog kazandı. Yitzhak Herzog ile işgal altındaki Batı Şeria ile Doğu Kudüs arasındaki Givat Ze'ev Yahudi yerleşim biriminde yaşayan Fas doğumlu Siyonist aktivist Miriam Peretz yarıştı. Yitzhak Herzog, ilk tur oylamada 120 milletvekilinden 87'sinin oyunu alırken, rakibi Peretz 27 oyda kaldı. Böylece, Yitzhak Herzog, ülkenin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

Yitzhak Herzog, 7 Temmuz 2021 tarihinde yemin ederek görevi eski cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'den Cumhurbaşkanlığı görevini devraldı.

İsrail'de 7 yıllığına seçilen cumhurbaşkanı, geniş yetkilerle donatılmış olan başbakanın aksine sınırlı yetkilere sahip ve sembolik. Cumhurbaşkanının yetkileri; mahkûmları affetmek, büyükelçilerin itimatnamelerini kabul etmek ve hükümetleri kurmak için temsilciler atamakla sınırlı.

İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog 9-10 Mart 2022 tarihinde Türkiye'yi resmi olarak ziyaret edecek.

Kaynak:Biyografi.info

Yitzhak Herzog hakkında haberler

Tüm Yitzhak Herzog haberleri

Yitzhak Herzog için yapılan aramalar

Yitzhak Herzog, Yitzhak Herzog biyografi, Yitzhak Herzog hayatı, Yitzhak Herzog özgeçmişi, Yitzhak Herzog hakkında, Yitzhak Herzog doğum yeri, Yitzhak Herzog fotoğraf, Yitzhak Herzog video, Yitzhak Herzog resim, Yitzhak Herzog kimdir?, Yitzhak Herzog kaç yaşında?, Yitzhak Herzog nereli, Yitzhak Herzog memleketi