FB TW PIN NWS
BioRank 657

Yaşar Kekeva

Doğum tarihi : ??.??.1944 Ölüm tarihi : 25.Eylül.1992
Yaşar Kekeva kaç yaşında öldü : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Prodüktör
Yaşar Kekeva doğum yeri : Arhavi, Artvin
Ölüm yeri : İstanbul

Yaşar Kekeva Biyografisi

Yaşar Kekeva, 25 Eylül 1992 tarihinde İstanbul Merter’de sokak ortasında otomobilinde tabanca ile vurularak öldürüldü.

Yaşar Kekeva, 1944 yılında Arhavi, Artvin’de doğmuştur. Babasının adı Hüseyin Kekeva, annesi adı Emine Kekeva’dır. Recep, Suzan ve Nermin adlarında kardeşleri vardı.

Yaşar Kekeva, 1972 yılında Orhan Gencebay ile beraber “Kervan Plak” adı ile bir Türk müzik şirketi kurdu. Buradan Orhan Gencebay, Sibel Can, Volkan Konak, Hakan Sarıca, Neşe Karaböcek, Sezen Aksu, Zekai Tunca, Ferdi Özbeğen, Ajda Pekkan, Bergen, Nazan Öncel, Adnan Şenses, Ayhan Aşan, Seda Sayan, Emel Sayın, Muazzez Abacı, Vahdet Vural ve başka birçok sanatçının albümlerini çıkartmıştır.

1980 yılının sonlarına doğru Kervan Plak ile ortaklığını bitiren Yaşar Kekeva, 16 Aralık 1980 tarihinde Yaşar Kekeva Plakçılık adında bir şirket kurdu ve milyonları peşinden sürükleyen Ferdi Özbeğen'i şirketine transfer etti; şirketin ilk plağı olan “Nice Yıllara” albümünü çıkardı. Bunu 1981 yılında Yaşadıkça, 1982 yılında Bir Sır Gibi ve 1983 yılında Seviyorum Delicesine albümleri izledi.

MUYAP (Müzik Yapımcıları Derneği) kurucu üyesi oldu ve derneğin ilk başkanlığını üstlendi.

Yaşar Kekeva, Yaşar Plak kasetçilik ve plakçılık firmasının sahibi idi. Nilüfer, Bergen, Ferdi Özbeğen, Kayahan, Sezen Aksu, Metin Şentürk gibi sanatçıların kaset ve plaklarını yapıp tanınmalarını sağladı.

1986 yılının sonlarına doğru yaptığı Bergen’in “Acıların Kadını” plağını çıkardı.


Yaşar Kekeva bir eğlence gecesinde Bergen ile dans ederken.

Yaşar Kekeva, Melahat Kekeva ile evli idi. Emine, Mustafa ve Kemal adlarında 3 çocuğu vardı.

Yaşar Kekeva, 25 Eylül 1992 tarihinde İstanbul Merter’de sokak ortasında otomobilinde tabanca ile vurularak öldürüldü.

Kaynak:Biyografi.info

Yaşar Kekeva için yapılan aramalar

Yaşar Kekeva, Yaşar Kekeva biyografi, Yaşar Kekeva hayatı, Yaşar Kekeva özgeçmişi, Yaşar Kekeva hakkında, Yaşar Kekeva doğum yeri, Yaşar Kekeva fotoğraf, Yaşar Kekeva video, Yaşar Kekeva resim, Yaşar Kekeva kimdir?, Yaşar Kekeva kaç yaşında?, Yaşar Kekeva nereli, Yaşar Kekeva memleketi