FB TW PIN NWS
BioRank 4360

William Wallace

Doğum tarihi : ??.??.1270 Ölüm tarihi : 23.Ağustos.1305
William Wallace kaç yaşında öldü : 35
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
William Wallace doğum yeri : Elderslie, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Smithfield, Birleşik Krallık

William Wallace Biyografisi

İskoçya'nın en büyük ulusal kahramanlarından biri olan William Wallace, ülkesinin İngilizlerden kurtulması için mücadele etmiştir. İskoçya'nın halk kahramanı William Wallace'ın hayatı, 1995 yılında Cesur Yürek (Braveheart) ismiyle beyaz perdeye uyarlandı.

William Wallace, 1270 yılında Elderslie, Birleşik Krallık’da doğmuştur. William Wallace, Fransa'daki papazlara katılan iki amcası tarafından eğitilmiştir.

Bazı tarihçiler William Wallace'ın 1270'de doğduğunu iddia ederken, 16. yüzyıl kitabı "William Wallace'ın Tarihi ve İskoç Hadiseleri" (History of William Wallace and Scottish Affairs) William'ın 1276'da doğduğunu söylüyordu. Kesin kanıtların olmamasından dolayı Wallace'ın doğum tarihi ve doğum yeri tartışılmaktadır.

Tarihe göre Wallace'ın doğum yeri Renfrewshire'deki Paisley yakınlarında Elderslie'dır. Fakat, bazı biyograflar onun doğum yerinin Ayrshire, Kilmarnock yakınlarında olduğunu belirtmiştir.

William Wallace’nin eşi Marion Braidfute Lanark İngiliz şerifi Sir William Heselrig tarafından 1297 yılında öldürüldü. Bunun üzerine William Wallace de William Heselrig’i öldürdü. Daha sonra yapılan Loundoun Hill (Darvel-Ayrshire) yakınlarında, Ayr'daki savaşı Wallace kazandı.

İskoçya’nın İngiltere’ye başlattığı isyanda 1297 yılının Ağustosunda William Wallace’nin adamlarıyla Stirling'deki Andrew de Moray'ın ordusuna katıldı. 11 Eylül 1297'de Wallace, İngilizlerin sayıca üstünlüğüne rağmen Stirling Köprüsü Muharebesi'ni kazandı.

İngilizlere karşı kazandığı bir dizi zaferin ardından İskoçya kralı John Balliol’dan sonra kral olacak olan Robert Bruce, Wallace'i şövalye ve "İskoçya'nın koruyucusu ve ordularının lideri" olarak ilan etti. Wallace tahttan indirilmiş bulunan John Balliol adına ülkeyi yönetmeye başladı.

İskoçya'nın özgürlük savaşı niteliğini taşıyan ilk savaş olan 22 Temmuz 1298 tarihinde gerçekleşen Falkirk Savaşı’nda İskoç süvarilerin ihaneti sonucunda William Wallace önderliğindeki İskoç Ordusunu, I. Edward önderliğindeki İngiliz Ordusu mağlup etti.

William Wallace, Eylül 1298'de İskoçya'nın Koruyuculuğundan istifa etti. 1302'de Wallace barış hareketini reddederken, Robert Bruce Kral Edward'la barış yaptı.

İskoç soylularının çoğunun 1304'te Edward'ın egemenliğini kabul etmesinden sonra İngilizler Wallace'ın peşini bırakmadılar. 5 Ağustos 1305 tarihinde İskoç şövalye Sir John de Menteith'in onu Edinburgh yakınlarındaki Robroystoun'da İngiliz askerlerine teslim etti.

Londra'ya gönderilen William Wallace, vatan hainliğinden suçlandı ve krala (İngiliz kralına) ihanet suçundan yargılandı. Kayıp olan John Balliol onun resmi İskoç kralı olmasına rağmen Wallace suçlu ilan edildi. Krala ihanet suçundan yargılanan William Wallace bu iddiaya şöyle karşılık verdi : " ona bağlı kalacağıma dair hiçbir zaman yemin etmedim.”

23 Ağustos 1305 günü duruşmadan sonra Wallace mahkeme salonundan çıkarıldı. Üstsüz bir şekilde Smithfield pazarında at tarafından çekildi, elleri iplerle bağlı, ayaklar atın arkasında bağlı bir şekilde darağacında asıldı, fakat ölmek üzereyken bırakıldı. Hareketsiz, bitkindi. Asıldıktan sonra henüz ölmeden bağırsakları çıkarıldı. Bütün bu işkencelere rağmen yine de kraldan af dilemedi ve kafası gövdesinden ayrıldı ve vücudu dört parçaya bölündü. Kafası daha sonralardan kardeşi John ve Sir Simon Fraser'ın da kafasının asıldığı Londra köprüsüne asıldı. Kol ve bacakları, Newcastle, Berwick, Stirling ve Perth'de ayrı ayrı sergilendi.

William Wallace, Kral I. Edward'ın döneminde İngiltere'ye karşı yapılan direnişte vatandaşlarına önderlik eden İskoç şövalyedir.

İskoçya'nın en büyük ulusal kahramanlarından Sir William Wallace ülkenin İngiliz egemenliğinden kurtulması için yürütülen uzun mücadelenin ilk yıllarında İskoç direniş kuvvetlerine önderlik etti.

Direniş döneminde yakalanmasından önce Stirling Köprüsü Savaşı’nda büyük bir zafer elde eden Wallace, bu başarısı ile İskoçya’da halen daha ulusal bir kahraman olarak anılmaktadır.

İskoçya'nın en büyük ulusal kahramanlarından biri olan William Wallace, ülkesinin İngilizlerden kurtulması için mücadele etmiştir. İskoçya'nın halk kahramanı William Wallace'ın hayatı, 1995 yılında başrolünde Mel Gibson’ın oynadığı ve yönetmenliğini Mel Gibson’ın yaptığı Cesur Yürek (Braveheart) ismiyle beyaz perdeye uyarlandı.

William Wallace, 23 Ağustos 1305 tarihinde Smithfield Birleşik Krallık’da 35 yaşında idam edilerek öldürülmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

William Wallace için yapılan aramalar

William Wallace, William Wallace biyografi, William Wallace hayatı, William Wallace özgeçmişi, William Wallace hakkında, William Wallace doğum yeri, William Wallace fotoğraf, William Wallace video, William Wallace resim, William Wallace kimdir?, William Wallace kaç yaşında?, William Wallace nereli, William Wallace memleketi