FB TW PIN NWS
BioRank 6084

William McKinley

Doğum tarihi : 29.Ocak.1843 Ölüm tarihi : 14.Eylül.1901
William McKinley kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
William McKinley doğum yeri : Niles, Ohio, ABD
Ölüm yeri : Buffalo, New York, ABD

William McKinley Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri'nin 25. başkanıdır.

William McKinley, 29 Ocak 1843 tarihinde Niles, Ohio, ABD’de 9 çocuklu bir ailenin 7. çocuğu olarak doğmuştur. Annesi Nancy Allison McKinley, babası William McKinley, Sr.’dır.

1861 yılında Amerikan İç Savaşına eğitimini bırakarak yarıda bırakarak kuzey ordusu saflarında katıldı. Kuzey ordusunda albay Rutherford Hayes’in emir subayı olarak 1865 yılına kadar orduda kaldı. Daha sonra ABD’nin 19.başkanı seçilen Rutherford Hayes’in onun siyasi kariyerinde de etkisi oldu. Savaş sonrası Binbaşı rütbesi ile terhis olduktan sonra New York’ta Albany Hukuk Fakültesinde Hukuk eğitimini tamamlayıp 1867 yılında Ohio barosuna girip avukatlık yapmaya başladı.

1869 yılında Stark ilçesi savcısı olarak kamu hizmetine girdi. Aynı yıl Cumhuriyetçi Parti’den politikaya atıldı.

1877-1890 yılları arasında ABD kongresine seçilerek görev yaptı. 1890’da yürürlüğe konan gümrük tarifesi yasasının mimarı oldu. 1891-1896 yılları arasında Ohio eyaletinin valisi oldu.

1896 yılında da ABD'nin Başkanlığını kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'nin 25. Başkanı oldu.

Başkanlığı döneminde 1898 yılında İspanya'nın Küba’ya özerklik tanıması için girişimde bulundu. Sonuç alamayınca 1898’de İspanya’ya savaş ilan etti. Küba ve Porto Riko’yu işgal ettikten sonra Manila Körfezi’nde İspanyol Donanması’nı yendi. Aynı yıl barış antlaşmasını İspanya’ya imzalatmak zorunda bıraktı. Antlaşmaya göre Küba’da düzen kurulana kadar ABD geçici olarak adada kalacak; Porto Riko’yu savaş tazminatı karşılığında alacak; aynca Filipinler takım adalan da ABD’ye verildi.

1899’da Paris Antlaşması’nı Senato’nun onayından geçirmeyi başardı. Çin’deki uluslararası pazar rekabetine girişmişken, yüzlerce Batılının Boxer ayaklanmasında öldürülmesi üzerine, uluslararası birliğe bir ABD birliğiyle katıldı.

1897’de çıkarttığı Dingley yüksek gümrük tarifesi ve 1900’daki Altın Standardı Yasası geniş çaplı tartışmalara neden oldu. 1900 başkanlık seçimlerini de yine büyük bir çoğunlukla kazandıktan sonra, bu kez çalışmalarını iç işlerde yoğunlaştırmayı tasarladı.

William McKinley, 1871 yılında Ida Saxton McKinley ile evlendi. Katherine McKinley, Ida McKinley adlarında iki çocuğu oldu.

William McKinley, 14 Eylül 1901 tarihinde Buffalo, New York, ABD’de 58 yaşında suikast sonucu öldürülmüştür. Yerine Başkan Yardımcısı Theodore Roosevelt geçti.

6 Eylül 1901 de Leon Czolgosz adlı Polonyalı bir anarşist tarafından Buffaloda geldiği bir Pan-American Fuarında Templete müzik binasının önünde halka el sallaması sırasında ruhsatsız bir silah ile 2 kez ateş edilerek öldürülmeye çalışıldı Kanlar içinde yere yığılan McKinley 8 gün yaşam mücadelesi vermesine rağmen 14 Eylül 1901 tarihinde hayata veda etti.

Kaynak:Biyografi.info

William McKinley için yapılan aramalar

William McKinley, William McKinley biyografi, William McKinley hayatı, William McKinley özgeçmişi, William McKinley hakkında, William McKinley doğum yeri, William McKinley fotoğraf, William McKinley video, William McKinley resim, William McKinley kimdir?, William McKinley kaç yaşında?, William McKinley nereli, William McKinley memleketi