FB TW PIN NWS
BioRank 7554

William Faulkner

Doğum tarihi : 25.Eylül.1897 Ölüm tarihi : 06.Temmuz.1962
William Faulkner kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Yazar
William Faulkner doğum yeri : New Albany, Mississippi, ABD
Ölüm yeri : Byhalia, Mississippi, ABD

William Faulkner Biyografisi

William Faulkner, 1949 yılında Nobel Edebiyat Ödülü kazandı, 1955 ve 1962 yıllarında Pulitzer ödülü kazandı.

William Faulkner, 25 Eylül 1897 tarihinde New Albany, Mississippi, ABD’de demiryolu şirketi sahibi Murry Cuthbert Falkner ile Maud Butler çiftinin dört oğlunun en büyüğü olarak doğmuştur. Daha sonra bir memurun yaptığı yazım hatası sonucu soyadına u harfi eklenince, Faulkner olarak kullanmaya devam etti. Tam adı William Cuthbert Faulkner’dir. Murray, John, Dean adlarında kardeşleri vardı. Amerikan İç Savaşı’ndan sonra maddi gücünü kaybeden aile, William’ın beş yaşına girmesinden birkaç gün önce Mississippi’nin Oxford kasabasına taşındı. Ortaokulda iken eğitimini devam etmeyi bıraktı. First National Bank’in kurucularından olanbüyükbabasının yanında Bankada çalışmaya başladı. William Faulkner bu işi de benimsemedi.

William Faulkner 1914 yılında 17 yaşında iken, edebiyat alanında onun akıl hocası olacak avukat Phil Stone’la dost olur. Stone, William’ın kaleme aldığı bazı şiirleri okur ve ondaki yeteneği hemen fark eder. Bu yeteneğini geliştirmesi, yazmaya devam etmesi için onu teşvik eder. William Faulkner yine bu yıllarda çocukluk aşkı Estelle Oldham ile evlenmeyi düşünür, ancak ailesel ve diğer baskılardan dolayı tasarıları gerçekleşmez. 1918 yılında Estelle Oldham, avukat Cornell Franklin ile evlenir. Yaşadığı bunalımın ardından William, Phil Stone’nin yanına gider. Faulkner, burada Winchester silah fabrikasında ilk işini bulur. Soyadının Faulkner olarak yanlış yazıldığı yer de yine burasıdır.

Birkaç ay sonra Kanada’daki Hava Kuvvetleri’ne katılması için gelen bir teklifi kabul eder. Daha önce ABD Hava Kuvvetleri’ne katılmaya çalışsa da, boyunun kısalığı yüzünden alınmaz. Kanada Hava Kuvvetleri’ne katılırken de kendisi ile ilgili bir hayli konuda yalan söyler. Bunun da nedeni kendisinin İngiliz olduğunu düşünmelerini sağlamaktır. Bu amaçla İngiliz aksanı ile bile konuşur. Toronto’da askeri eğitime alınan William, aktif göreve çıkana kadar savaş sona erer. Herhangi bir çatışma yaşamamış olmasına rağmen, 1918 yılında döndüğünde girip çıkmadığı muharebe kalmamış gibi ballandıra ballandıra savaş hikayeleri anlatır yakınlarına.

William Faulkner, Mississippi, Oxford’da bir savaş gazisi kimliği ile kısa süreli rahat bir yaşam sürer. 1919 yılında gazilere tanınan bir kontenjandan yararlanarak (aslında liseyi bitirmemiş olmasına rağmen) Mississippi Üniversitesi’ne yazılır. Aynı yılın Ağustos ayında ilk şiiri, L’Apres-Midi d’un Faune, The New Republic adlı dergide yayımlanır. Üniversite günleri sırasında kampüs gazetesinde bazı şiirleri ve hikayeleri yayımlanır. Üniversite yıllığı için de kimi çalışmalar yapar. Üniversitede 3 sömestr okur ve sonra 1921 yılında okulu bırakıp New York'a gitmiştir. Burada bir kitapçıda çalışmış ve aynı yılın Aralık ayında Oxford'a geri dönmüş ve bu sefer de üniversitede postane müdürü olarak çalışmaya başlamıştır.

Bu dönemde birçok işe girer çıkar. Marangozluk, boyacılık, ateşçilik, Rum lokantasında bulaşıkçılık, kitapçı dükkanında asistanlık gibi işlerde çalışır, sık sık sarhoş olur. Postanede idarecilik yapar, bu işinde iken vaktinin çoğunu kağıt oynayarak, kitap okuyarak geçirdiği, mektupların çoğunu kaybettiği söylenir. Bir müfettişin teftişi sonrasında bu görevinden de istifa eder. Bir dönem de, bir izci grubunda oymakbaşı olarak çalışır, ama içki yüzünden işe başladıktan kısa bir süre sonra istifa etmesi istenir.

1924’te annesine ithaf ettiği ilk şiir kitabı The Marble Faun (Mermer Pan) yayımlanır, ancak kitap istediği etkiyi yaratamaz. Daha sonraki yıllarda şiirle ilgili olarak şunları söyler: “Şiirin söylemek istediklerime uygun olmadığının farkına vardığımda mecramı değiştirdim. Yirmi bir yaşındayken şiirlerimin çok iyi olduğunu düşünürdüm. Yirmi iki yaşında fikrim değişmeye başladı. Yirmi üç yaşındaysa şiir yazmayı bıraktım. Ama yazılarımda şiirsel nitelikleri kullanıyorum. Neticede düzyazı da şiir.”

Bilinç akışı tekniğini ve çoklu anlatıcıyı en iyi kullanan yazarlardan biri olan William Faulkner, rakip olarak gördüğü Ernest Hemingway'den farklı olarak, uzun ve karmaşık anlatımları benimsemiştir.

William Faulkner, 1926 yılında Avrupa’ya giderek Fransa ve İngiltere’de gezdi. 1927 yılında ikinci romanı Mosquitoes (Sivrisinekler) yayınlanır. Bu roman, yazarın kaleme aldığı en başarısız eser olarak kabul edilir. 1929 tarihli üçüncü romanında ise doğup büyüdüğü toprakların hikayesini ve ailesini anlatır. Özellikle de büyük büyükbabasının İç Savaş ve sonraki döneme ait anılarından geniş biçimde faydalanır. 1929 yılında Faulkner’in ilk başyapıtı The Sound and The Fury (Ses Ve Öfke) yayınlanır. Yazım tekniği açısından deneysel, içerdiği şiddet ve cinsellik öğeleri açısından şaşırtıcı nitelikler taşıyan bir dizi romanın ilki olan Ses ve Öfke, soylu Compson ailesi aracılığıyla tüm bir toplumsal düzenin çürüyüşünü ve çöküşünü anlatır. Bilinçakışı tekniğiyle yazılan roman, her biri çarpık psikolojik özellikleri olan dört ayrı kahramanın bakış açısıyla kaleme alınmıştır.

William Faulkner’in ilk romanı “Soldiers' Day”1926 yılında yayınlandı, ancak 1929 yılından basılan “Ses ve Öfke”adlı romanı ile üne kavuştu. Adından söz ettirmeye başlasa da, maddi sorunlarının üstesinden gelmeyi başaramaz, para kazanmak gayesiyle dönem dönem Hollywood’da senaryo yazarlığı yapmaya başlar. Senaryosunu yazdığı ilk film Today We Live adlı ve 1933 tarihli çalışmadır. Film, yazarın Turn About adını taşıyan öyküsünden uyarlanır.

William Faulkner, 1929 yılında Estelle Oldham ile evlendi. Jill Faulkner adında bir kızı vardır.

Ocak 1936’da aşırı içki nedeniyle ilk kez sanatoryuma yatırılır Faulkner. Bir alkolik değildir, ama bazen içmenin sınırlarını fazlasıyla aşar ve sonunda hastanelik olur. Genellikle bir projenin sonuna doğru meydana gelir bu durum.

William Faulkner, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın görevlisi olarak 1954 – 1961 arasında çeşitli ülkelerde konferanslar verdi, toplantılara katıldı.

William Faulkner, 1949 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıktan sonra, 1955'te Pulitzer Ödülü'ne layık görüldü. 17 Haziran 1962'de Faulkner, atıyla gezinirken düştü. Şiddetli şekilde düşmesi tromboza yol açtı. 6 Temmuz 1962'de tromboz, ölümcül bir kalp krizi geçirmesine sebep oldu ve hayatını kaybetti.

William Faulkner, 6 Temmuz 1962 tarihinde Byhalia, Mississippi, ABD’de 65 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu ölmüştür.

Kitapları :
1924 - The Marble Faun (Mermer Pan) (Şiir kitabı)
1926 - Soldiers' Day (Askerin Ücreti)
1927 - Mosquitoes (Sivrisinekler)
1929 - The Sound and The Fury (Ses Ve Öfke)
1929 - Sartoris
1930 - As I Lay Dying (Döşeğimde Ölürken)
1931 - Sanctuary (Kutsal Sığınak)
1931 - Kırmızı Yapraklar
1931 - Doktor Martino
1931 - That Evening Sun
1932 - Light in August
1936 - Abşalom, Abşalom!
1939 - The Wild Palms (If I Forget Thee, Jerusalem) (Çılgın Palmiyeler)
1940 - The Hamlet
1942 - The Bear (Ayı)
1942 - Go Down, Moses (Kurtar Halkımı Musa)
1949 - Knight's Gambit


Kaynak:Biyografi.info

William Faulkner için yapılan aramalar

William Faulkner, William Faulkner biyografi, William Faulkner hayatı, William Faulkner özgeçmişi, William Faulkner hakkında, William Faulkner doğum yeri, William Faulkner fotoğraf, William Faulkner video, William Faulkner resim, William Faulkner kimdir?, William Faulkner kaç yaşında?, William Faulkner nereli, William Faulkner memleketi