FB TW PIN NWS
BioRank 7915

Wilfred Ruprecht Bion

Doğum tarihi : 08.Eylül.1897 Ölüm tarihi : 08.Kasım.1979
Wilfred Ruprecht Bion kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Psikanalist
Wilfred Ruprecht Bion doğum yeri : Pencap, Hindistan
Ölüm yeri : Los Angeles, Kaliforniya

Wilfred Ruprecht Bion Biyografisi

Psikanalizin;mantık,matematik ve felsefeyle iç içe sokulduğu "Bion"cu düşüncenin yaratıcısı olan Avrupalı psikanalist, 1962-1965 yılları arasında Britanya Psikanaliz Derneği'nde başkanlık yapmıştır.
Wilfred Ruprecht Bion, 8 Eylül 1897 yılında Hindistan'nın Pencap Bölgesi'nde dünyaya geldi. Babası Hindistan'da bayındırlık işlerinde çalışan bir İngiliz mühendisti. Çocukluğunun ilk 8 yılını bu ülkede geçirdi. Hintli bakıcısı "Ayah" onun üzerinde büyük bir etki bırakmıştı.

1905 yılında ilkokul eğitimi için ailesi tarafından İngiltere'ye gönderildi. Okuldaki baskıcı eğitimden dolayı zor bir çocukluk geçirmişti. Sıkıntılarından kurtulmak için spora yöneldi ve iyi bir sporcu oldu. 1. Dünya Savaşı'na Fransa'da tank komutanı olarak katıldı ve buradaki anılarını otobiyografisinde detaylı olarak yazdı. Kendi deyimiyle bu yaşadıkları onun olgunlaşmasına yol açarken, alt ve üstleriyle ilişkilerini inceler ve liderlik üzerine geliştireceği kavramların temelini oluşturur. Bu savaşta birçok madalya ile onurlandırılmıştı. Queen's College'da tarih eğitimi aldıktan sonra, University College of London'da tıp eğitimine başladı.

1923 yılında 26 yaşındayken nişanlısından ayrılması ile zaten melankolik bir yapıya sahip olan Bion, analize başlama ihtiyacı duydu. Maddi sıkıntılar yüzünden analize devam edemedi ancak psikiyatriye ve psikanalize yönelmesinde etkili oldu. Tıp fakültesinde psikiyatri eğitimi aldıktan sonra Tavistock Kliniği'nde asistan olarak göreve başladı.

1934 yılında buradaki görevi esnasında daha sonra çok ünlenecek olan Samuel Beckett, psikomatik semptomları olan bir hasta olarak gelimişti. Zor bir terapinin ardından Beckett terapiyi yarım bırakmış ve Dublin'e dönmüştü.

1937 yılında Bion, John Rickman ile analize başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında "Lidersiz Grup" kavramını geliştirdi ve savaşta psikolojik sorunlar yaşamış askerlerin terapisini üstlenmişti. 1945 yılında karısı Betty, doğumda ölünce Bion bu olaydan çok etkilendi ve Melanie Klein'nın hastası olarak analize başladı. Analizi 8 yıl sürdü ve Melanie Klein'ndan birçok konuda etkilendi. Klein'nın grubu ile birçok çalışmalar yapmıştır.

1960 yılında dilin ve özellikle düşüncenin gelişimi üzerine yayınladığı yazılar ile psikanaliz çevresinde tanındı. 1962 ile 1965 yılları arasında Britanya Psikanaliz Derneği'ne başkanlık yapmıştır. 1968 yılında gelen davet üzerine Kaliforniya'ya yerleşti. Birçok konferansa ve seminere katıldı. 1979 yılında İngiltere'ye döndü. Hindistan'a bir gezi planladığı bir dönemde vefat etti. Vasiyeti üzerine İngiltere'ye gömüldü.

Uzun bir bibliyografiye sahip olan Bion, çeşitli dergilerde çıkan yazılarını ve yaptığı konuşma metinlerini kitaplaştırmıştır. Sigmund Freud ve Melanie Klein'nın takipçisi olarak sayıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Wilfred Ruprecht Bion için yapılan aramalar

Wilfred Ruprecht Bion, Wilfred Ruprecht Bion biyografi, Wilfred Ruprecht Bion hayatı, Wilfred Ruprecht Bion özgeçmişi, Wilfred Ruprecht Bion hakkında, Wilfred Ruprecht Bion doğum yeri, Wilfred Ruprecht Bion fotoğraf, Wilfred Ruprecht Bion video, Wilfred Ruprecht Bion resim, Wilfred Ruprecht Bion kimdir?, Wilfred Ruprecht Bion kaç yaşında?, Wilfred Ruprecht Bion nereli, Wilfred Ruprecht Bion memleketi