FB TW PIN NWS
BioRank 9290

Walter Brandon Thomas

Doğum tarihi : 24.Aralık.1848 Ölüm tarihi : 19.Haziran.1914
Walter Brandon Thomas kaç yaşında öldü : 66
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Walter Brandon Thomas doğum yeri : Liverpool, Birleşik Krallık
Ölüm yeri : Bloomsbury, Londra, Birleşik Krallık

Walter Brandon Thomas Biyografisi

İngiliz aktör, oyun yazarı ve söz yazarı olan Walter Brandon Thomas, en çok Charley's Aunt (Charley'nin Teyzesi) adlı komedinin yazarı olarak bilinir.

Walter Brandon Thomas, 24 Aralık 1848 tarihinde Liverpool, Birleşik Krallık’da Walter Thomas ve Hannah Morris'in üç çocuğunun en büyüğü olarak doğmuştur. Liverpool'da tiyatro bağlantısı olmayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Walter bir ayakkabı tamircisi idi. Liverpool Enstitüsü'nde ve daha sonra Prescot, Lancashire'daki özel bir okulda eğitim gördü. Bir gemi yapımcısının yanında çıraklık yaptı. 1875 yılına kadar yerel Liverpool kereste tüccarlarında katip oldu. Walter Brandon Thomas, oyuncu olma hedefine ulaşmadan önce ticarette ve ara sıra gazeteci olarak çalıştı.

Ancak tiyatro ve müzik sevgisini sürdürdü ve amatör olarak müzikhollerde ve salonlarda kendi şarkılarını söyleyerek, piyano çalarak ve okuyarak sahne aldı. Otuz yaşında, Londra'daki Court Theatre'da The Queen's Shilling'de Sandy olarak ilk profesyonel rolünü elde etti.

Walter Brandon Thomas, bir dizi küçük rolün ardından, bir karakter oyuncusu olarak giderek daha fazla aranır hale geldi. Bir düzineden fazla oyun yazdı, bunlardan en ünlüsü 1892'de yazdığı Charley's Aunt (Charley'nin Teyzesi) adlı oyunu 30 Ocak 1893 tarihinden 19 Aralık 1896 tarihine kadar 4 yılda 1.466 performanslık orijinal Londra serisiyle her türden oyun için tüm tarihi rekorları kırdı.

Walter Brandon Thomas, amatör oyuncu olarak ilk kez 1870 yılında ortaya çıktı. 1879 yılından itibaren Londra'daki Court tiyatrosunda görev aldı, ilk oyunu "The Queen's Shilling" idi ve onunla profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. Sahnede aranan bir karakter oyuncusu oldu ve kısa sürede kendi oyunlarını ve revülerini yazdı.

Brandon Thomas'ın yazdığı ilk sahnelenen oyun "Yoldaşlar"dı ve ilk gösterimi 1882 yılında yapıldı.

1885 yılında Rosina Vokes'un kumpanyasıyla Amerika turnesine çıktı ve 1886 yılının ortalarında tekrar İngiltere'ye döndü. Daha sonra İngiltere'de sahne kariyerine "Sweet Lavender" adlı şarkıyla devam etti.

Walter Brandon Thomas, 1888 yılında elmas tüccarı James Leverson'ın kızı Marguerite Blanche Leverson ile evlendi. Sylvia M. Brandon Thomas, Jevan Brandon-Thomas, Amy Brandon Thomas adlarında 3 çocuğu vardır.

1892 yılında Charley's Aunt (Charley'nin Teyzesi) adlı oyunu yazdı.

Walter Brandon Thomas, kariyerini ölümüne kadar oyuncu ve yazar olarak sürdürmüş, sıklıkla komedilerde oynamış, nadiren de olsa William Shakespeare oyunları gibi ciddi rollerde oynamıştır.

Walter Brandon Thomas, 19 Haziran 1914 tarihinde Bloomsbury, Londra, Birleşik Krallık’da 66 yaşında ölmüştür.

Yazdığı Tiyatro Oyunları :
1894 - The Queen of Brilliants
1895 -The Swordsman's Daughter
1882 - Yoldaşlar
1886 - The Promise; a Play in One Act
1892 - Charley's Aunt (Charley'nin Teyzesi)
1892 - Marriage
1898 - 22a Curzon Sokağı
1901 - Kadınlar Çok Ciddi
1904 - Fourchette & Co.
1906 - A Judge's Memory br> 1909 - The Colour-sergeant: A Play in One Act


Kaynak:Biyografi.info

Walter Brandon Thomas için yapılan aramalar

Walter Brandon Thomas, Walter Brandon Thomas biyografi, Walter Brandon Thomas hayatı, Walter Brandon Thomas özgeçmişi, Walter Brandon Thomas hakkında, Walter Brandon Thomas doğum yeri, Walter Brandon Thomas fotoğraf, Walter Brandon Thomas video, Walter Brandon Thomas resim, Walter Brandon Thomas kimdir?, Walter Brandon Thomas kaç yaşında?, Walter Brandon Thomas nereli, Walter Brandon Thomas memleketi