FB TW PIN NWS
BioRank 7455

Vincenzo Bellini

Doğum tarihi : 03.Kasım.1801 Ölüm tarihi : 23.Eylül.1835
Vincenzo Bellini kaç yaşında öldü : 34
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Besteci
Vincenzo Bellini doğum yeri : Sicilya, İtalya
Ölüm yeri : Puteaux

Vincenzo Bellini Biyografisi

İtalyan opera bestecisi olan Bellini’nin eserlerindeki en önemli özellik vokal çizgisi olmuştur.
Vincenzo Bellini 1801 yılında Sicilya’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası orgcu olan Bellini ilk bestelerini Napoli Konservatuar’ında verdi.

Daha sonra istek üzerine Napoli Operası için “Bianca e Fernando”yu yazdı. Bu ilk yapıtının başarılı olması başka siparişler almasını sağladı.

1927 yılında Milano’daki Scale Operası için II.Pirata’yı ve 1928’de de Zaira ve La Siaraniera’yı yazdı.

Sonraki altı operasının librettosunu en iyi sahne şairi Felice Romani yazdı. Bu operaların en önemlileri: 1830’da Romeo ve Juliet temasından alınan “Capuletti edi Montecchi.”

1831’de yazdığı “La Sonnambula” (Uyurgezer Kadın) ve aynı yılın sonlarına doğru “Norma” yı yazdı.

I.Pirutani adlı eseriyle ününü pekiştirdi.

Resitatif pasajlara eşlik için orkestrayı kullanması müzikte önemli bir gelişme sağladı. Ancak, eserlerindeki en önemli özellik berrak melodiydi.

Bu konudaki farklılığı, Gaetano Donizetti, Meyerbeer veya Gioacchino Rossini’nin eserlerinde değil, arkadaşı ve eserlerinin hayranı olan Frederic Chopin’in noktürnlerinde buldu.

Vincenzo Bellini, Franz Liszt, Carl Czerny, Sigismond Thalberg, Henry Herz ve Johann Peter Pixis gibi arkadaşlarıyla birlikte I.Pirutani’den alınan marş teması üzerine altı varyasyon yazdı.

The Hexameron başlıklı bu eser büyük başarı kazandı ve Listz tarafından orkestraya uyarlanarak icra edildi.

Kaynak:Biyografi.info

Vincenzo Bellini için yapılan aramalar

Vincenzo Bellini, Vincenzo Bellini biyografi, Vincenzo Bellini hayatı, Vincenzo Bellini özgeçmişi, Vincenzo Bellini hakkında, Vincenzo Bellini doğum yeri, Vincenzo Bellini fotoğraf, Vincenzo Bellini video, Vincenzo Bellini resim, Vincenzo Bellini kimdir?, Vincenzo Bellini kaç yaşında?, Vincenzo Bellini nereli, Vincenzo Bellini memleketi