FB TW PIN NWS
BioRank 8939

Henry Herz

Doğum tarihi : 06.Ocak.1803 Ölüm tarihi : 05.Ocak.1888
Henry Herz kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : , Piyanist
Henry Herz doğum yeri : Viyana, Avusturya
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Henry Herz Biyografisi

Piyanist

Henry Herz, 6 Ocak 1803 tarihinde Viyana, Avusturya’da doğmuştur. Asıl adı Heinrich Herz’dir. 1816 yılında Paris Konservatuvarına öğrenci olarak girdi. Eğitimini Paris Konservatuvarında tamamladı. 1842 yılında Paris Konservatuarı’na öğretmen olarak atandı.

Piyano virtüözü Henry Herz, 85 yılda 200’den fazla beste yaptı, 8 piyano konçertosu yazdı. Bu konçertolardan altıncısını Peygamber Efendimiz için bestelenmiştir.

Henry Herz, 1858 yılında Sultan I. Abdülmecit’e ithaf ettiği Ulusal Marş yazdı. Bu Ulusal Marş ile 1858’de bestelenen altıncı konçertonun kaydedilmesi yapılmadığı gibi notaları kaybolmuştur.

1830 yılında, Paris'te kendi piyano fabrikasını kurdu.

Henry Herz, Fransız La Paiva ile evlendi. Bir kızı oldu.

Henry Herz, 5 Ocak 1888 tarihinde Paris, Fransa’da 85 yaşında ölmüştür. Adına Paris’te konser salonu inşa edilmiştir. Bu salon çok önemlidir, büyük bestelerin prömiyerleri burada yapılır.

Kaynak:Biyografi.info

Henry Herz için yapılan aramalar

Henry Herz, Henry Herz biyografi, Henry Herz hayatı, Henry Herz özgeçmişi, Henry Herz hakkında, Henry Herz doğum yeri, Henry Herz fotoğraf, Henry Herz video, Henry Herz resim, Henry Herz kimdir?, Henry Herz kaç yaşında?, Henry Herz nereli, Henry Herz memleketi