FB TW PIN NWS
BioRank 7987

Vijay Mallya

Doğum tarihi : 18.Aralık.1955
Vijay Mallya kaç yaşında : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : İş adamı
Vijay Mallya doğum yeri : Kalküta , Hindistan

Vijay Mallya Biyografisi

Vijay Mallya, 18 Aralık 1955 tarihinde Hindistan’ın Kaküta şehrinde zengin bir sanayici olan Vittal Mallya’nın oğlu olarak doğmuştur. La Martiniere Kalküta ve St Xavier Koleji’nde eğitim görerek 1975 yılında mezun oldu.
Vijay Mallya 1983 yılında, henüz 28 yaşındayken, dünyanın ikinci en büyük içki üreticisi olan “United Breweries Group” (UB Group) adlı alkollü içecek firmasının yönetimini babasından devralarak ilk büyük adımını atmış. UB Group zamanla büyüyerek, farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve bünyesinde 60′tan fazla şirketin yer aldığı dev bir şirketler topluluğuna dönüşmüş. Alkolün yanı sıra mühendislik, tarım, kimya, bilişim teknolojisi, havacılık, tatil, spor gibi bir çok farklı faaliyet başlığını UB Group’ta görmek mümkün.

Formula 1′deki “Force India” ve Kriket Ligi’deki “Royal Challengers” takımlarının sahibi olan Mallya, sponsorluk ilişkileri üzerinden de futbolla ilgileniyor. Hindistan’da yayın hayatına devam eden “NDTV Good Times” adlı bir Tv. Kanalı sabibi. Ayrıca Bangalore yakınlarında yarış atı yetiştirilen bir haraya da sahiptir.

Vijay Mallya, ayrıca “Kingfisher Airlines” adlı hava yolu şirketine de sahip. Uçuş faaliyetine 2005 yılında başlayan şirketin 66 uçak bulunan filosu Airbus ve ATR’lerden oluşuyor. 2012 sonunda 71 olması hedeflenen filodaki uçak sayısı sonraki yıllarda sırasıyla 86, 103, 122 ve 138 olarak planlanmış. Ayrıca Hindistan’ın en iyi havayolu şirketi olma ünvanını da elinde tutuyor. Zaten Hindistan iç hatlarındaki en büyük firma da Kingfisher. 59 iç ve 8 dış olmak üzere toplam 67 noktaya uçan şirket, günde 380 civarında sefer düzenliyor. Vijay Mallya, Forbes’a göre 1.5 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zenginleri listesinde 664’üncü sırada yer aldı.

Vijay Mallya, dünyanın en büyük yatlarından biri olan 95 metre boyundaki “Indian Empress” adlı 120 milyon dolarlık yata sahiptir. Vijay Mallya, bu muhteşem yatı ile 9 – 11 Mayıs 2008 tarihinde yapılan Formula 1 yarışları için İstanbul’a gelerek, yatta bir parti vermiştir. İstanbul boğazında yapılan bu partiye katılan dünya jet sosyetesinden yaklaşık 500 kişinin içinde Hande Ataizi de vardı.

Evlilikleri :
1.evliliği : İlk eşi “Sameera” dan Siddharth Mallya adında bir oğlu var.
2.evliliği : Sameera Rekha Mallya ile evli olup, Leana Mallya (kızı), Tanya Mallya (kızı), Pragas Laila Mallya (üvey kızı) adlarında 3 kızı vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Vijay Mallya için yapılan aramalar

Vijay Mallya, Vijay Mallya biyografi, Vijay Mallya hayatı, Vijay Mallya özgeçmişi, Vijay Mallya hakkında, Vijay Mallya doğum yeri, Vijay Mallya fotoğraf, Vijay Mallya video, Vijay Mallya resim, Vijay Mallya kimdir?, Vijay Mallya kaç yaşında?, Vijay Mallya nereli, Vijay Mallya memleketi