FB TW PIN NWS
BioRank 1727

Vedat Yıldırımbora

Doğum tarihi : ??.??.1944
Vedat Yıldırımbora kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen, Besteci
Vedat Yıldırımbora doğum yeri : İzmir

Vedat Yıldırımbora Biyografisi

Vedat Yıldırımbora, 1944 yılında İzmir’de doğmuştur. Küçük yaşlarda amatör olarak müzik hayatına başladı. Halk evlerinde dersler aldı.
Askerliğini Gölcük’de yaptı. Askerliği sırasında bir müzik grubu oluşturur, askeriye içerisinde ve dışında çeşitli konserler verirler. Hafta sonları İstanbul’a gider ve bir taraftan da İstanbul’daki müzik işleri ile ilgilenmeye çalışır.

Vedat Yıldırımbora, 1966 yılında devrin ünlü solistlerinden Ahmet Sezgin ile çalışmaya başlar. 6 ay sonra da gruba Orhan Gencebay dahil olur. Müzik çalışmaları devam ederken Orhan Gencebay Vedat Yıldırımbora'yı besteci ve şair Abdullah Nail Bayşu ile tanıştırır. Uzun süre Abdullah Nail Bayşu’nun evinde kalarak müzik hayatına profesyonelce devam eder ve artık kendisini müzik piyasasının içinde bulur. Hergün stüdyolarda plak refakatlerine gider ardından yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserler verirler.

Bu arada Vedat Yıldırımbora Erkin Koray’la da çalışmalar yaptı. Yağmur, Anma Arkadaş, Kızları da Alın Askere ve birçok parçada bağlamasını çaldı.

Vedat Yıldırımbora ilk bestesi olan’’Yağmur’’ adlı eserini 1970 yılında Mine Koşan’ın albümünde okumasıyla plak yapar. Ardından dert bende ve Kara Vicdanlı isimli şarkılarını da Mine Koşan’a plak yapar ve Vedat Yıldırımbora’nın şarkıları Türk halkı tarafından sevilir ve Mine Koşan bu başarı ile kısa zamanda star olmayı başarır. Mine Koşan ve Vedat Yıldırımbora hayatlarını birleştirme kararı alır ve 1974 yılında evlenirler.

1971 yılında Vedat Yıldırımbora bestesi olan “Yağmurun sesine bak, Aşka davet ediyor” adlı şarkısını Mine Koşan seslendirdi ve halk tarafından çok beğenildi.

Vedat Yıldırımbora, müzik hayatına 10 yıl boyunca, 1972 yılında Burhaneddin Tonguç ile birlikte kurdukları “Metronom” adlı ilk müzik grubu ile devam etti. Metronom gurubunun mimarı Burhaneddin Tonguç’tur. İlk dönem ki kadroda; davulda, Türkiye’nin en önemli davulcularından biri caz müziği içinden gelen Burhaneddin Tonguç vardır. Sahnede ayakta altı keman, ortada ritmler, flütçü, basçı, gitarcı toplam 15 kişilik bir grup tabiki de Vedat Yıldırımbora bağlamada ve o dönem eşi Mine Koşan da solisttir.

1978 yılında eşi Mine Koşan ile birlikte albüm yapmak için ve Arapça konser vermek için Mısır'a gitti. 1979 yılında Kahire’de kaldıkları sırada “Kahire’de” adlı bir albüm de yaptılar. Kahire’de 2 yıl kaldıktan sonra İstanbul’a döndüler.

1990 yılına kadar Orhan Gencebay ile Müzik çalışmalarına devam etti. Çok geçmeden Sibel Can ile karşılaşırlar. Sibel Can’a şarkıcı olmasını teklif eder. Günah bize ve Bulursun beni isimli albümleri yaparlar. Ve artık Sibel Can bir Assolisttir.

Vedat Yıldırımbora, 1990 yılında “Hamle Plak” adında bir plak şirketi kurdu. Selami Şahin ilk sanatçısı oldu. Seda Sayan ikinci katılan şarkıcı oldu. Sonra da Suavi ile ‘’deli gönül’’ isimli albümü yaptı.bir çok çalışmadan sonra 2000’li yılların başında şirket kapatıldı. 2011 yılında “Bordo Müzik” adı ile tekrar yeni bir müzik şirketi açtı.

Vedat Yıldırımbora, 1974 yılında şarkıcı Mine Koşan ile evlendi. 1987 yılında boşandı.

Bestelerinden Bazıları :
- Yağmur - Mine Koşan
- Dert bende -Mine Koşan
- Kara Vicdanlı - Mine Koşan
- Silemediler –Sibel Can
- Bulursun Beni – Sibel Can
- Günah Bize – Sibel Can
- Canım Efendim – Kibariye
- Ayıp Değil mi – Seda Sayan
- Ya benim olursun – Seda Sayan
- Sevmek Kimi Zaman – Seda Sayan
- Gelme – Mine Koşan
- Bir Biz ayrı düşeriz – Gönül
- Şans - Sibel Can
- Yeter - Fatoş
- Sevmeyin Beyler – Bahar
- Aheste – Seda Sayan
- Eskici – Hakan Taşıyan
- Taksici - Müslüm Gürses
- Çiftetelli - Nejat Alp
- Bitti Dediler - Selami Şahin
- Eyvah – Mine Koşan
- Gecelerin Koynuna – Gürkan Peker
- Parasızlık - Müslüm Gürses
- Sen varsan olur – Mine Koşan
- Söyleyin Bana – Nejat Alp
- Sus Gönlüm – Halil Taşkın
- Yakında Geleceğim – Mine Koşan
- Unutma yanındayım - Nejat Alp
- Dile Düşelim - Seda Sayan
- Ermez Olaydım – Meral Sezgin
- Seni Çok seviyorum - Selami Şahin
- Anlatacak dil kalmadı - Bergen
- Git demesi kolay – Seda Sayan-Nejat Alp
- Ağlamak sana düşmez- Meral Sezgin
- Unutamayız – Müslüm Gürses
- Duman olayım – Mine Koşan
- Garipler Yakar - Müslüm Gürses


Kaynak:Biyografi.info

Vedat Yıldırımbora için yapılan aramalar

Vedat Yıldırımbora, Vedat Yıldırımbora biyografi, Vedat Yıldırımbora hayatı, Vedat Yıldırımbora özgeçmişi, Vedat Yıldırımbora hakkında, Vedat Yıldırımbora doğum yeri, Vedat Yıldırımbora fotoğraf, Vedat Yıldırımbora video, Vedat Yıldırımbora resim, Vedat Yıldırımbora kimdir?, Vedat Yıldırımbora kaç yaşında?, Vedat Yıldırımbora nereli, Vedat Yıldırımbora memleketi