FB TW PIN NWS
BioRank 4896

V. Murat

Doğum tarihi : 21.Eylül.1840 Ölüm tarihi : 29.Ağustos.1904
V. Murat kaç yaşında öldü : 64
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Padişah
V. Murat doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

V. Murat Biyografisi

Osmanlı padişahlarının otuzüçüncüsü, İslam halifelerinin doksan sekizincisi olan V. Murat akıl sağlığının yerinde olmaması nedeniyle sadece 3 ay padişahlık yaptı.
21 Eylül 1840'da İstanbul'da doğdu. Babası I. Abdülmecit, annesi ise Şevkefzade Kadınefendir'dir. İyi bir eğitim gördü. Devlet idaresi, fen ilimleri, Arapça, Farsça ve Fransızca öğrendi. Amcası Sultan Abdülaziz'in Avrupa ve Mısır seyahatlerine katıldı. 4 Haziran 1876'de Sultan Abdülaziz'in ölümünden sonra Meşrutiyet taraftarlarınca tahta geçirildi.

V. Murat'ın ruh sağlığının iyice bozulmasında tahta çıktığı ilk yaşadıklarının etkisi büyüktür. Yaşadığı büyük bunalımdan kurtulamayan padişahın içkiye düşkünlüğü arttı.

Hükümet padişahın durumunu halktan gizli tutmaya çalışsa da başarılı olamadı. Halk arasında padişahın rahatsızlığı ile dedikodular artmaya başlamıştı. Avusturya'dan konusunda uzman doktor getirildiyse de bir sonuç vermedi. Zor durumda kalan hükümet aklı başında bir padişahın meşrutiyeti ilan edebileceğini anlayınca Abdülhamit II ile görüşmeler başladı. Meşrutiyeti ilan etme sözü ile V. Murat 31 Ağustos 1876'da tahttan indirildi ve yerine Abdülhamit II geçirildi.

Tahttan indirildikten sonra V. Murat, Çırağan Sarayı'na kapatıldı. Bir süre sonra ruh sağlığı yerine geldi. 29 Ağustos 1904'te şeker hastalığından vefat edene kadar besteler yaparak ve sanatla uğraşarak yaşadı. Cenazesi Yeni Cami Türbesi'ne defnedildi.

Kaynak:Biyografi.info

V. Murat için yapılan aramalar

V. Murat, V. Murat biyografi, V. Murat hayatı, V. Murat özgeçmişi, V. Murat hakkında, V. Murat doğum yeri, V. Murat fotoğraf, V. Murat video, V. Murat resim, V. Murat kimdir?, V. Murat kaç yaşında?, V. Murat nereli, V. Murat memleketi