FB TW PIN NWS
BioRank 9071

Ümit Köreken

Doğum tarihi : ??.??.1978
Ümit Köreken kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Yönetmen
Ümit Köreken doğum yeri : Akşehir, Konya

Ümit Köreken Biyografisi

2015 yılında yapılan “Mavi Bisiklet” filminin yönetmenidir.

Ümit Köreken, 1978 yılında Konya, Akşehir’de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Akşehir'de lise öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. 2003 yılında girdiği DTCF Tiyatro bölümünü 2004 yılında bıraktı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

2001 yılından bu yana radyo tiyatrosu, kısa oyun, tiyatro oyunu, öykü, anı/öykü ve senaryo türlerinde çalışmalar yapmaktadır.

2002 yılında TRT Radyosu'na yazdığı ilk radyo tiyatrosu ile -Zeus- 2.lik ödülü aldı. TRT'ye radyo oyunları, arkası yarınlar, çocuk bahçesi programı için dramalar yazmaya devam etti. 2008 ve 2009 yılında yazdığı tiyatro oyunları ile ödüller aldı. 2002-2009 yılları arasında çeşitli edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı.

2011 Yılında yazdığı ''Küçük Müfettişler - Büyük Yarışma'' Mitos Boyut Yayınevinden çıktı. Eser Devlet Tiyatroları repertuar havuzuna alınmıştır. Kısa oyun ve öyküleri çeşitli edebiyat ve internet dergilerinde yayınlandı. 2011 yılında dijital film yapımı eğitimi aldı.

2010 yılında Nursen Çetin Köreken'le birlikte yazdığı ilk uzun metraj film senaryosu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından verilen senaryo yazım geliştirme desteğini aldı. Aynı proje ile 2012 yılı İKSV Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi’ne 2013 yılında Amsterdam Cinekid Co-Production Market'e katıldı.

2011 yılında Çizgi adında, 2013 yılında Kiraz Bekçisi adında iki kısa film çekti. Mitos-Boyut Yayınevi’nden bir kitabı çıktı.

2013 yılında Türkiye'den Cinekid'e çağrılan ilk proje olan Mavi Bisiklet Cinekid JCM Best Project ödülünü aldı.

Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken ile evlidir.

2016 Ekim ayında 53’üncü Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ümit Köreken’in senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı ‘Mavi Bisiklet’ filmi, ‘En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Senaryo’ dalında 3 Altın Portakal kazandı.

2013 yılında Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katılan Mavi Bisiklet burada “En İyi Proje Ödülü”nü kazandı, aynı zamanda; Eurimages’tan, Türkiye’den ilk kez “Film for Children” başlığıyla destek alan yapım olurken, DOHA Film Enstitüsü’nden de post prodüksiyon desteği kazandı. 2016 yılında Hollanda’da yapılan 4.Kırmızı Lale Film Festivali’nden de eli boş dönmeyen Mavi Bisiklet Hollanda-Türkiye Sinema Eleştirmenleri Ödülü’ne layık görüldü.

Ödülleri :
2016 - 53. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma Ödülü - En iyi film (Mavi Bisiklet)
2016 - 53. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma Ödülü - En iyi Yönetmen (Mavi Bisiklet)
2016 - 53. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışma Ödülü - En iyi Senaryo (Mavi Bisiklet)

Kitapları :
2011 - Büyük Yarışma - Küçük Müfettişler (Nursen Köreken ile birlikte)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2015 - Mavi Bisiklet (Sinema Filmi)
2013 - Kiraz Bekçisi (Kısa Film)
2011 - Çizgi (Kısa Film)

Senarist:
2015 - Mavi Bisiklet (Sinema Filmi)
2011 - Yaşanmaz (Kısa Film)


Kaynak:Biyografi.info

Ümit Köreken kitapları

Tüm Ümit Köreken kitapları

Ümit Köreken için yapılan aramalar

Ümit Köreken, Ümit Köreken biyografi, Ümit Köreken hayatı, Ümit Köreken özgeçmişi, Ümit Köreken hakkında, Ümit Köreken doğum yeri, Ümit Köreken fotoğraf, Ümit Köreken video, Ümit Köreken resim, Ümit Köreken kimdir?, Ümit Köreken kaç yaşında?, Ümit Köreken nereli, Ümit Köreken memleketi