FB TW PIN NWS
BioRank 7852

Ulysses S. Grant

Doğum tarihi : 27.Nisan.1822 Ölüm tarihi : 23.Temmuz.1885
Ulysses S. Grant kaç yaşında öldü : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Ulysses S. Grant doğum yeri : Point Pleasant, Ohio, ABD
Ölüm yeri : Grant Cottage, Wilton, New York, ABD

Ulysses S. Grant Biyografisi

18. Amerika Birleşik Devletleri başkanıdır. Amerikan İç Savaşı'nda kuzeyli Birlik tarafının başkomutanlığını üstlenerek uluslararası alanda ün kazandı.

Ulysses S. Grant, 27 Nisan 1822 tarihinde Point Pleasant, Ohio, ABD’de altı çocuklu ailenin ilk oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Hiram Ulysses Grant’dır. Dericilikle uğraşan babası Ulysses S. Grant’ın doğumundan bir yıl sonra ailesi ile beraber Georgetown’a yerleşti. Burada dededen kalma bir çiftlikleri vardı. Ulysses S. Grant 1839’da 17 yaşında iken West Point Akademisine girdi. Öğrenimini West Point askeri Akademisi’nde yaptı.

Ulysses S. Grant,1843 yılında subay çıkıp ABD'nin Missouri eyâletinde St. Louis’deki piyade bölüğünde çalışırken Julia Dent adında bir genç kızla tanışıp ona âşık oldu. 1848’de evlendiler. Ulysses Grant meslek hayatındaki başarılarının çoğunu karısına borçludur. Julia Grant, kocasına karşı gayet anlayışlı davranmış, ona her bakımdan yardımcı olmuştur. 1846 -1848 yılları arasında Meksika-ABD savaşına katıldı. Savaşın sonunda yüzbaşı oldu.

Ulysses S. Grant 1854’de üstleri ile anlaşmazlığa düşerek ordudan ayrılmak zorunda kaldı. Missouri’deki çiftliğine çekilip kendini toprak işlerine verdi, dört yıl başka hiçbir şeyle ilgilenmedi. Bir süre sonra çiftçiliği bırakarak çeşitli işler denedi. Sonunda İllinois eyaletinde Galena’da babasının deri işletmesinde çalışmaya başladı. Bu yıllarda, ABD Kongresi’nde Güney Eyaletlerinin temsilcileriyle Kuzey’in temsilcileri arasında alman iktisadi kararlar ve kölelik konusunda yoğunlaşan görüş ayrılıkları keskinleşmekteydi. 1860’taki başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Parti’den Abraham Lincoln’ün kazanması Güney-Kuzey ilişkileri açısından bir dönüm noktası oldu. Güney Carolina Aralık 1860’ta Birleşik Devletler’den ayrıldığını açıkladı. Şubat 1861’de 11 Güney Eyaleti Jefferson Davis başkanlığında Amerika Konfedere Devletleri’ni kurdular.

ABD başkanı Abraham Lincoln yaklaşan Amerikan İç Savaşı tehlikesi karşısında Kuzey’in yanında savaşacak gönüllüleri göreve çağırdı Ulysses S. Grant yeniden orduya girdi ve Galena’da gönüllü toplama, silahlandırma ve eğitme işini üstlendi. Topladığı gönüllülerle Springfield’e gitti. İllinois eyaleti vali tarafından bu düzensiz alaya Komutan olarak atandı. Kısa sürede sıkı bir disiplin ile eğittiği bu alay ile Missouri’ye hareket etti. Tuğgeneral rütbesi ile Güney Missouri bölgesi komutanlığına getirildi.

Ulysses S. Grant’ın birlikleri Missouri’nin Belmont kasabasında başarısızlıkla sonuçlanan bir çatışmadan sonra 6 Şubat 1862 tarihinde Henry ve 16 Şubat 1862 tarihinde Donelson kalelerini teslim aldı. Kuzey ordularının ilk başarılarından biri olan bu zafer Ulysses S. Grant’ın adının ülke çapında duyulmasını sağladı.

4 Temmuz 1863 tarihinde Vicksburg şehrini kuşattı ve şehri 30.000 askeri ile teslim aldı. 24 Kasım 1863 tarihinde Chattanooga’da Güney birliklerini yenen Ulysses S. Grant’ı başkan Abraham Lincoln, Washington DC’ye çağırdı. Korgeneral rütbesi ile Kuzeylilerin Batı’daki bütün birliklerinin komutanlığı Ulysses Grant’a verildi.

Kuzey orduları onun önderliğinde ilk kez uyumlu ve planlı bir saldırı planına kavuştu. 1864 yılı baharında Güney ordularına karşı bir dizi saldırı başlattı. Haziran 1864’te kuşattığı Petersburg’u 9 Nisan 1865 tarihinde ele geçirdi. Bu başarıdan sonra da Ulysses Grant’ın gayretleriyle Kuzeyliler’in orduları savaşı kazandı.

4 Mart 1865'te Abraham Lincoln tekrar başkan seçildi. 14 Nisan 1865 tarihinde, Washington DC'deki Ford Tiyatrosu'nda sunulan "Our American Cousin" (Amerikalı Yeğenimiz) adlı bir temsile katılan Abraham Lincoln, tanınmış bir aktör ve aşırı güneyli bir konfedere devletler casusu olan John Wilkes Booth tarafından başından vuruldu ve ertesi gün öldü. O akşam tiyatroya yakın koruması Ward Hill Lamon'u almadan giden Abraham Lincoln, eşiyle birlikte oyunu balkondan izlemek için yerine yerleşti. Yanlarında, General Ulysses S. Grant ile eşi ve Binbaşı Henry Rathbone da bulunuyordu.

Suikastten sonra başkan yardımcısı Andrew Johnson başkan oldu. 1866 yılında Ulysses S. Grant Birleşik Devletler ordusu başkomutanlığına atandı. Sonra da savaş bakanı oldu ancak bir süre sonra istifa etti. Ulysses S. Grant 1869 seçimlerinde Cumhuriyetçi Partiden başkan adayı gösterildi, seçimi kazandı.

Ulysses S. Grant, 4 Mart 1869 - 4 Mart 1877 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin 18. Başkanı olarak görev yaptı.

Hiçbir siyasi deneyimi olmayan Ulysses S. Grant, Cumhuriyetçi Parti’nin izlediği siyasete bağımlı kaldı. 1872 başkanlık seçimlerinde yeniden Cumhuriyetçi Partiden başkan adayı oldu ve büyük bir çoğunlukla seçildi.

Ulysses S. Grant, 4 Mart 1877 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri başkanlığını devrettikten sonra iki yıl süren bir dünya turuna çıktı. 1878 yılında Türkiye’ye de geldi. 5 Mart 1878 tarihinde Yıldız Sarayı’nda padişah Abdülhamit II tarafından kabul edildi. 1881 yılı başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'li bir grup, Grant'in yeniden başkanlığa aday olması için çaba gösterdi ama başarılı olamadılar.

New York'a taşınan Ulysses S. Grant, özel bir bankacılık şirketine yatırım yaptı. Fakat şirketin 1884 yılında dolandırıcılıktan batmasıyla beraber iflas etti. Çeşitli dergilere yazı yazarak geçimini sağlamaya çalıştı. Bir yandan da hâtıralarını yazıyordu. Amerikalı ünlü yazar Mark Twain, Ulysses Grant’ın hâtıralarını iki cilt halinde topladı. Ulysses Grant, hâtıralarının son kısmını yazarken kansere yakalanmıştı. Kısa bir zaman sonra öldü.

Ulysses S. Grant, 1848 yılında Julia Dent Grant ile evlendi. Jesse, Ulysses, Nellie, Frederick adlarında çocukları oldu.

Ulysses S. Grant, 23 Temmuz 1885 tarihinde Grant Cottage, Wilton, New York, ABD’de gırtlak kanserinden 63 yaşında ölmüştür.

Ulysses S. Grant’ın resmi 50 ABD dolarının ön yüzünde bulunuyor.

50 Dolar – Ulysses S. Grant

Kaynak:Biyografi.info

Ulysses S. Grant için yapılan aramalar

Ulysses S. Grant, Ulysses S. Grant biyografi, Ulysses S. Grant hayatı, Ulysses S. Grant özgeçmişi, Ulysses S. Grant hakkında, Ulysses S. Grant doğum yeri, Ulysses S. Grant fotoğraf, Ulysses S. Grant video, Ulysses S. Grant resim, Ulysses S. Grant kimdir?, Ulysses S. Grant kaç yaşında?, Ulysses S. Grant nereli, Ulysses S. Grant memleketi