FB TW PIN NWS
BioRank 9178

Turgay Olcayto

Doğum tarihi : ??.??.1937
Turgay Olcayto kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : , Gazeteci
Turgay Olcayto doğum yeri : İstanbul

Turgay Olcayto Biyografisi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti başkanıdır.

Turgay Olcayto, 1937 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’un Cağaloğlu semtinde olan İstanbul Erkek lisesi‘nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Turgay Olcayto, Gazeteciliğe 1961 yılında Son Posta Gazetesinde polis-adliye muhabiri olarak başladı. Daha sonra Yeni İstanbul Gazetesinde muhabir ve İstihbarat Şefi olarak çalıştı. 1967 yılında TRT’ye girdi. TRT’de uzun yıllar muhabir, haber Müdür Yardımcısı -TRT 2 Haber Sorumlusu olarak görev yaptı.

Turgay Olcayto, 1965 yılında askerlik görevini bitirip İstanbul’a geldiğinde Yeni İstanbul gazetesinde çalışmaya başladı.

Turgay Olcayto, 1966 yılında hukuk fakültesinden arkadaşı Nurhan Kırıkoğlu ile evlendi.

1992 yılında TRT Genel Müdürlüğü’nde Yayın Denetleme Kurul Üyeliğine atanan Turgay Olcayto, 1998 Temmuz ayında bu kurumdan kendi isteğiyle emekli oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin 1996- 1998 döneminde Nail Güreli’nin başkanlığındaki Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde Genel Saymanlık, Genel Sekreterlik görevini üstlendi. 2008 yılında Başkan Yardımcılığı 2010 yılında Başkan Vekilliği görevine getirilen Turgay Olcayto 2013 Mayıs ayından bu yana Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı olarak görevini sürdürüyor.

Basın Kartları Komisyonu’nda Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ni temsil etti. 2013 yılından itibaren Basın Kartları Komisyonunda Başkanlık yaptı. Komisyon Başkanlığı’ndan ve üyeliğinden 2015 yılında istifa ederek ayrıldı. Bir dönem Basın İlan Kurumu’nda Genel Kurul ve daha sonra Yönetim Kurulu üyeliğinde bulundu.

2016 yılında İLAD (İletişim Araştırmaları Derneği) Hıfzı Topuz İletişim Onur Ödülünü aldı.

Turgay Olcayto Evrensel Gazetesi‘nde köşe yazılarını sürdürüyor.

Turgay Olcayto’nun Sahi Siz Hangi Taraftaydınız?, Güneşin Düşmanları, Üzgün Sardunyalar, Hayatın Renkleri olmak ve Çok Bilmişler Korosu olmak üzere beş kitabı vardır.

Turgay Olcayto 23 Aralık 2021 tarihinde vefat eden TGC üyesi TRT Klasik Müzik Prodüktörü Nurhan Olcayto ile evliydi. İki çocuğu ve iki torunu var.

Kitapları :
2006 - Sahi Siz Hangi Taraftaydınız?,
2008 - Güneşin Düşmanları,
2015 - Üzgün Sardunyalar,
2020 - Hayatın Renkleri
2023 - Çok Bilmişler Korosu,


Kaynak:Biyografi.info

Turgay Olcayto için yapılan aramalar

Turgay Olcayto, Turgay Olcayto biyografi, Turgay Olcayto hayatı, Turgay Olcayto özgeçmişi, Turgay Olcayto hakkında, Turgay Olcayto doğum yeri, Turgay Olcayto fotoğraf, Turgay Olcayto video, Turgay Olcayto resim, Turgay Olcayto kimdir?, Turgay Olcayto kaç yaşında?, Turgay Olcayto nereli, Turgay Olcayto memleketi