FB TW PIN NWS
BioRank 3193

Tunç Soyer

Doğum tarihi : ??.??.1959
Tunç Soyer kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Tunç Soyer doğum yeri : Ankara

Tunç Soyer Biyografisi

Seferihisar Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Tunç Soyer, 1959 yılında Ankara'da doğmuştur. Babası Hava Hakim Albay Nurettin Soyer (d.1933 - ö.1998) idi. Onur (d.1960) adında kardeşi vardır. Çocukluğundan itibaren İzmir'de yaşamaya başlayan Tunç Soyer, Bornova Anadolu Lisesi'nin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Biri İsviçre Webster Koleji'nde "Uluslararası İlişkiler" diğeri ise Dokuz Eylül Üniversitesi'nde "Avrupa Birliği" alanlarında olmak üzere iki yüksek lisans yaptı.

Ankara’da üniversite yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen asistanı, Türk Haberler Ajansı’nda da muhabir olarak çalıştı. Aynı yıllarda (1987) İngela Bendt ve James Downng’in mülteci kamplarında Filistinli kadınların dramını anlatan “Geri Döneceğiz” isimli kitabını Türkçe’ye çevirdi.

Tunç Soyer, eğitimini tamamladıktan sonra 1989 - 2002 yılları arasında turizm sektöründe çalıştı ve sektörün önde gelen tesislerinde genel müdürlük yaptı. Aralarında Özdere Sultan Otel ve Gümüldür Denizatı Otel’in bulunduğu 7 tesisin genel müdürlüğünü yürütürken, kurduğu aile şirketiyle bir turizm yatırımı yapmaya karar verdi. 1991 yılında aile şirketiyle Seferihisar, Sığacık’ta “teos tatil köyü” adlı bir tatil köyü kurarak dokuz yıl boyunca yönetti.

2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Avrupa Birliği Yüksek Lisans Programı’na katıldı ve AB Eğitim programlarından “COMENIUS” üzerine bir tez yazdı.

Bornova Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı’nda yedi yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği, ardından üç yıl boyunca Başkanlık görev yürüttü.

2003 yılında Avrupa Birliği’nden İzmir’e temin edilebilecek mali kaynaklar konusunda hazırladığı raporunu dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’ya sundu ve teklifini kabul ederek Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı. Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı olan Aziz Kocaoğlu’na da danışmanlık yaptı.

2004-2006 yılları arasında İzmir Ticaret Odası'nda Dış İlişkiler Müdürlüğü ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı.

2006 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından EXPO 2015 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Genel Sekreterliği görevi verildi. 20 milyon Avroluk bir bütçenin kullanıldığı 3 yıllık adaylık sürecinde, uluslararası kuruluşların yanı sıra devlet kurumları ve bakanlıklarla olan ilişkilerini geliştirdi.

2009 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nden Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığının ilk yılında uluslararası yerel kalkınma modeli Cittaslow (Sakin Şehir) hareketini Türkiye'ye taşıdı ve ülkeye yayılmasını sağladı.

2013 yılında merkezi İtalya'da bulunan Cittaslow Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden ikinci kez Seferihisar Belediye Başkanı seçildi. Mayıs 2014'te Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirildi.

Çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Tunç Soyer, matematik öğretmeni Neptün Soyer (d.1966) ile 1988 yılında evlendi. Duygu (d.1992) ve Defne (d.1995) adlarında iki kızı vardır.

Tunç Soyer, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler için CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu.

2009-2019 yılları arasında iki dönem Seferihisar Belediye Başkanı olarak görev yapan Tunç Soyer, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde CHP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Tunç Soyer hakkında haberler

Tüm Tunç Soyer haberleri

Tunç Soyer için yapılan aramalar

Tunç Soyer, Tunç Soyer biyografi, Tunç Soyer hayatı, Tunç Soyer özgeçmişi, Tunç Soyer hakkında, Tunç Soyer doğum yeri, Tunç Soyer fotoğraf, Tunç Soyer video, Tunç Soyer resim, Tunç Soyer kimdir?, Tunç Soyer kaç yaşında?, Tunç Soyer nereli, Tunç Soyer memleketi