FB TW PIN NWS
BioRank 3415

Tufan Türenç

Doğum tarihi : ??.??.1945
Tufan Türenç kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci
Tufan Türenç doğum yeri : Yenişehir, Bursa

Tufan Türenç Biyografisi

Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 yılından itibaren köşe yazarı görevi yapmaktadır.

Tufan Türenç, 1945 yılında Bursa'nın Yenişehir ilçesinde doğmuştur. Ailesi Bulgaristan'ın Deliorman bölgesi Tırnova’dan Türkiye’ye göç etmiştir. Tufan Türenç'in babası ise Kilis, Urfa, Siverek, Hilvan, daha sonra Afyon olmak üzere Anadolu'nun bir çok yerinde hizmet etmiş doktor Niyazi Türenç'tir. Annesi Necdet Hanım’dır. 5 yaşına kadar babası ihtisas eğitimi için İstanbul Aksaray’da Hastanede olduğundan 1950 yılına kadar İstanbul’da yaşamışlar ve sonra Afyon’a tayin olmuştur. Çocukluğu Afyon'da geçmiştir. İlkokulu Afyon Dumlupınar ilkokulunda okudu. İlkokuldan sonra yatılı olarak okuduğu İstanbul’da Saint Benoit Fransız Lisesi’nden 1964 yılında mezun oldu. Doktor babasının ‘‘sakin yapılısın oğlum, haksızlığa uğradığında beklenmeyen tepkiler gösteriyorsun, memur olamazsın’’ uyarısı üzerine SBF'yi kazanmasına karşın Nişantaşı'ndaki özel eczacılık okuluna kayıt yaptırır. Bir yıl okuduktan sonra vazgeçer; bu kez ‘‘Gazeteci olacağım’’ der. Fındıkzade'de Gazetecilik Okulu'na girdi. Gazetecilik Yüksek Okulu’nu bitirdi.

10’uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ortaokul yıllarında Afyon'dan mahalle arkadaşıdır. Tufan Türenç, askerliğini ise Selimiye 1. Ordu Komutanlığı Muhafız Bölüğü Kışlası'nda yaptı.

Gaetecilik mesleğine 1968 yılı sonunda stajyer muhabir olarak Milliyet gazetesinde başladı. 1986 yılına kadar Milliyet gazetesinde 18 yıl aralıksız çalıştı. 1986 yılında Trabzonspor'un eski başkanlarından iş adamı Mehmet Ali Yılmaz'ın sahibi olduğu Güneş gazetesine geçti, iki yıl sonra da 1988 yılında Çetin Emeç'in başında bulunduğu Hürriyet gazetesine geçti. Halen Hürriyet gazetesi yazı işleri müdürü ve 1992 yılından itibaren köşe yazarı görevi yapmaktadır.

Tufan Türenç, bir ara CHP'den siyasete girdi ama fazla durmadı ve siyaseti bıraktı. Tufan Türenç Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Aynı zamanda Fenerbahçe Kongre üyesidir.

Tufan Türenç, 1978 yılında gazeteci Pınar Türenç ile evlendi. Çocukları yoktur.

Kitapları :
Bir Gazetecinin Hayatı :28 yıl sonra Abdi İpekçi (Tufan Türenç - Erhan Akyıldız)


Kaynak:Biyografi.info

Tufan Türenç kitapları

Tüm Tufan Türenç kitapları

Tufan Türenç için yapılan aramalar

Tufan Türenç, Tufan Türenç biyografi, Tufan Türenç hayatı, Tufan Türenç özgeçmişi, Tufan Türenç hakkında, Tufan Türenç doğum yeri, Tufan Türenç fotoğraf, Tufan Türenç video, Tufan Türenç resim, Tufan Türenç kimdir?, Tufan Türenç kaç yaşında?, Tufan Türenç nereli, Tufan Türenç memleketi