FB TW PIN NWS
BioRank 8409

Toni Morrison

Doğum tarihi : 18.Şubat.1931 Ölüm tarihi : 05.Ağustos.2019
Toni Morrison kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Yazar
Toni Morrison doğum yeri : Lorain, Ohio, ABD
Ölüm yeri : Montefiore Medical Center Moses Division, New York, ABD

Toni Morrison Biyografisi

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar, yazdıklarıyla Afrikalı Amerikalı insanın yaşamını anlatan Toni Morrison Amerikan romancılığının en önde gelen temsilcilerinden biri sayılmaktadır.

Toni Morrison, 18 Şubat 1931 tarihinde ABD, Ohio’da Lorain ilçesinde İşçi bir ailenin dört çocuğun ikincisi olarak doğmuştur. Annesi Ramah (née Willis) ve babası George Wofford’dır. Lorain Lisesinde okudu. Asıl adı Chloe Anthony Wofford olup, 1949 yılında Howard Üniversitesi’nde lisans eğitimi yaparken, kolay telaffuz edilmesi için ismini Toni’ye çevirmiştir. 1955 yılında Cornell Üniversitesi’nde yüksek lisansı yaptıktan sonra Texas, Houston'daki Teksas Southern University'de iki yıl süre ile öğretmenliğe başladı. 1957 yılında ise Washington'a doçent olarak gitti. Washington'da Howard Üniversitesi’nde yedi yıl boyunca İngilizce öğretmenliği yaptı.

Toni Morrison, çocukluğunda ve gençliğinde sıklıkla Jane Austen ve Lev Tolstoy kitapları okudu.

1957 yılında Washington'da Harold Morrison evlenip 1964 yılında boşandıktan sonra doğduğu yer olan Ohio’da Lorain ilçesine taşındı. Kısa süre sonra Toni Morrison, 1964 yılında New York'ta Random yayınevinde editörlük yapmaya başladı. 1985 yılına kadar aynı işi sürdürdü. Burada daha çok siyahların edebiyatından sorumlu oldu. Edebiyatla yakından ilgilendiği bu yıllarda bir yandan da İnsan Hakları Hareketi'nde aktif bir rol üstlendi.

Toni Morrison, başlıca uğraş alanı olarak sanat ve edebiyatta beyazların dikte ettiği değerlere bağlı olmayarak siyah edebiyatını ve estetiğini oluşturmayı seçti. Öğretmenlik yıllarında yazdığı kısa öyküleri bir kez daha gözden geçirerek üzerinde düzeltmeler yaρan Toni Morrison, böylece ilk romanı En Mavi Gözler'i oluşturdu. Bu roman annesinin sevgisini kazanabilmek için herşeyden önce mavi gözlere ve sarı saçlara sahip olmayı dileyen Pecola Breedlove adlı siyah kızın kaderini anlatmaktadır.

Ancak Pecola'nın annesinin sevgisi tümüyle yanlarında çalıştığı beyaz ailenin kızına yönelmiş gibi görünmektedir. Genç kız bir de babası tarafından tecavüze uğrayınca hamile kalır ve bebeğini doğururken aklını yitirir. Yazar bu romanında beyazların saptadıkları güzellik ölçütlerine ve bir kadının değer ölçütü olarak dış görünüşe itibar etmesine karşı gelir.

1983'de Albany New York State Üniversitesine atanan yazar, yeni yetişmekte olan yazarlara altı yıl boyunca ders verdi. Öğretim elemanlığı yaptığı yıllarda Sethe adında köle kadının öyküsünü anlattığı Sevgili adlı romanı yayınlandı.

1987 yılında yazdığı Sevgili (Beloved) adlı romanıyla 1988 yılında Pulitzer Ödülü’nü kazandı. 1993 yılında bütün yapıtları için Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Toni Morrison, 1957 yılında Washington DC'de Jamaikalı mimar Harold Morrison ile evlendi. Slade Morrison, Harold Ford Morrison adlarında 2 oğlu oldu. 1964 yılında boşandı. Oğlu Slade Morrison 22 Aralık 2010 tarihinde Pankreas kanserden öldü.

1989 yılında edebiyat bilimleri Profesörü olarak New York'ta Princeton Üniversitesi'ne geçen Toni Morrison, üç yıl sonra yayınlanan Jazz adlı romanında 20'li ve 30'lu yıllarda Harlem'de yaşanan siyahların panoramasını ςizdi. 2006 yılında Princeton Üniversitesi'nden emekli oldu.

Siyah halkın dili olan Toni Morrison, 1993 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan ilk Afro-Amerikalı yazar oldu.

Beloved adlı romanı, 1998 yılında yönetmen Jonathan Demme tarafından aynı isimle filme çekildi. Filmde Oprah Winfrey, Thandie Newton, Danny Glover, Kimberly Elise, Jude Ciccolella gibi oyuncular oynamıştır.

2005 yılında yeni bir opera olan Margaret Garner için libretto yazdı. Toni Morrison’a 2005 yılında Oxford Üniversitesi tarafından Fahri Doktora verildi. 2011 yılında Morrison, Rutgers Üniversitesi'nden Fahri Doktor derecesini aldı.

29 Mayıs 2012 tarihinde ABD Başkanı Barack Obama tarafından Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

2016 yılında American Fiction'da PEN / Saul Bellow Başarı Ödülü'nüne layık görüldü.

Toni Morrison, 5 Ağustos 2019 tarihinde Montefiore Medical Center Moses Division, New York, ABD'de 88 yaşında öldü.

Kitapları:
Roman:
1970 - The Bluest Eye (En Mavi Göz)
1973 - Sula
1977 - Song of Solomon (Solomon'un şarkısı)
1981 - Tar Baby (Katran Bebek)
1987 - Beloved (Sevgili)
1992 - Jazz (Caz)
1993 - Cennet
1996 - Slave Narratives (Kölelik Öyküleri)
2003 - Love (Aşk
2004 - Remember: The Journey to School Integration (Unutmayın: Okul Bütünleşmesine Yolculuk)
2008 - Merhamet
2015 - God Help the Child (Tanrı Çocuğu Korusun)

Tiyatro Oyunu :
1985 - Dreaming Emmett


Kaynak:Biyografi.info

Toni Morrison için yapılan aramalar

Toni Morrison, Toni Morrison biyografi, Toni Morrison hayatı, Toni Morrison özgeçmişi, Toni Morrison hakkında, Toni Morrison doğum yeri, Toni Morrison fotoğraf, Toni Morrison video, Toni Morrison resim, Toni Morrison kimdir?, Toni Morrison kaç yaşında?, Toni Morrison nereli, Toni Morrison memleketi