FB TW PIN NWS
BioRank 3187

Tevfik Gelenbe

Doğum tarihi : ??.??.1931 Ölüm tarihi : 20.Ekim.2004
Tevfik Gelenbe kaç yaşında öldü : 73
Kilo & Boy :
Burcu :
Tevfik Gelenbe doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Tevfik Gelenbe Biyografisi

Türk Tiyatrosu'nun ''Arap Bacı''sı (Bacı Kalfa)

Tevfik Gelenbe, 1931 yılında İstanbul’da doğmuştur. 6 aylık iken annesi öldü. 13 yaşında iken babası öldü. İlkokula Kadıköy Atatürk ilkokulunda başladı. Bir emniyet mensubu olan babasının Muğla’ya tayini dolayısıyla ilkokulu ve ortaokulu Muğla’da bitirdi. Babası öldükten sonra İstanbul’da bir süre anneannesi ve teyzesi ile yaşadı. Bu sırada hem çalışıp hem okuyarak liseyi bitirdi. İstanbul Vefa Lisesinden mezun oldu. Yaşam savaşı verirken çeşitli iş kollarında çalıştı. Soba tamirciliğinden oto elektrikçiliğine, sünger avcılığından gazete mürettipliğine, muhasebecilikten profesyonel futbolculuğa kadar uğraş vererek hep ekmek aradı. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda 1957 yılında çalışmaya başlayarak tiyatro hayatına girdi.

1962 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü Özcan ile birlikte ayrıldı. Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü Özcan tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı.

1969 yılında “Tevfik Gelenbe Tiyatrosu”nu kurdu. Senelerce genç oyunculara ücretsiz eğitim verdi.

Tiyatro sahnesinde ve radyoda yıllarca yayınlanan ''Uğurlugil Ailesi'' adlı tiyatro oyununda, sonra da yıllar sonra televizyon dizisi olarak da çekilen ''Uğurlugil Ailesi'' adlı dizide ''Arap Bacı''sı (Bacı Kalfa) tiplemesiyle hafızalara kazındı.

Selçuk Kaskan'ın radyo skeçlerinin 1988 yılında senaryolaştırılarak televizyona uyarlandığı "Uğurlugiller" dizisinde başrollerini Yıldız Kenter, Tevfik Gelenbe ve Şükran Güngör paylaştı.

Tevfik Gelenbe, 3 kere evlendi.

Evlilikleri :
1.eşi: İlk eşinden Ali adında bir çocuğu vardır.
2.eşi: ikinci eşi Güzin Sokullu ile 1966 yılında evlendi, 1969 yılında boşandı. Bu evliliğinden Aslıhan adında bir kızı vardır.
3.eşi: Tevfik Gelenbe, 1970 yılından beri Sevim Gelenbe ile evli idi ve bu eşinden oyuncu Arkın Gelenbe ile Ecem adında bir kızı vardır.

Tevfik Gelenbe, 20 Ekim 2004 tarihinde İstanbul’da 73 yaşında kanserden ölmüştür.

Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları :
En İyisi Evlenmek
Kırkından Sonra
Sevda Salatası
Bacım Sana Muhtacım
Sorma Söylemem
Herkes Kendi Yerine
Davetsiz Misafir
Hem Ağlarım Hem Giderim
Şekerpare
Gülme Komşuna
Gönül Kimi Severse
Sil Baştan
Ele Verir Talkını
Kaçan Kazanıyor
Balaban Ağa

Filmleri ve Dizileri :
1988-1991 - Uğurlugil Ailesi (TV Dizisi )
1991 - Şen Dullar (TV Dizisi )
2002 - İki Oda Bir SinanTV Dizisi
2001 - HuzursuzlarTV Dizisi
1961 - Biz İnsan Değil Miyiz (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Tevfik Gelenbe için yapılan aramalar

Tevfik Gelenbe, Tevfik Gelenbe biyografi, Tevfik Gelenbe hayatı, Tevfik Gelenbe özgeçmişi, Tevfik Gelenbe hakkında, Tevfik Gelenbe doğum yeri, Tevfik Gelenbe fotoğraf, Tevfik Gelenbe video, Tevfik Gelenbe resim, Tevfik Gelenbe kimdir?, Tevfik Gelenbe kaç yaşında?, Tevfik Gelenbe nereli, Tevfik Gelenbe memleketi