FB TW PIN NWS
BioRank 8929

Prof.Dr.Tedros Adhonam Ghbreyesus

Doğum tarihi : 03.Mart.1965
Tedros Adhonam Ghbreyesus kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Tedros Adhonam Ghbreyesus doğum yeri : Asmara, Eritre, Etiyopya

Tedros Adhonam Ghbreyesus Biyografisi

Akademisyen, siyasetçi

1 Temmuz 2017 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü oldu.

Tedros Adhonam Ghbreyesus, 3 Mart 1965 tarihinde Eritre'nin başkenti Asmara’da Adhanom Gebreyesus ve Melashu Weldegabir çiftinin oğlu olarak doğmuştur. (Asmara Eritre’nin 1991'de Etiyopya'dan ayrılmasından sonra başkent oldu.) Tedros Adhonam Ghbreyesus, Etiyopya'nın Tigray bölgesinde büyüdü.

1986 yılında Asmara Üniversitesinden Biyoloji üzerine eğitim alıp mezun olduktan sonra sağlık bakanlığında halk sağlığı uzmanı olarak çalışmaya başladı. 1991 yılında Londra Üniversitesi, Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulunda Enfeksiyon Hastalıkları İmmünoloji Bilim dalında yüksek lisansını yapmaya başladı. 2000 yılında Nottingham Üniversitesinde Toplum Sağlığı alanında Felsefe doktorasını yaptı.

Tedros Adhonam Ghbreyesus, 1991'de Etiyopya'nın Marksist diktatörü Mengistu Haile Mariam'ı deviren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'ne (TPLF) üye oldu.

2001 yılında Etiyopya'nın Tigray Bölgesi Sağlık Bürosu başkanı olarak atandı. Tedros Adhonam Ghbreyesus’un çalışmaları neticesinde bölgedeki aids, prevalansında %22.3 azalma ve menenjit vakalarında % 68.5 azalma görüldü. Bölgenin hastanelerinin ve kliniklerinin çoğuna bilgisayar ve internet bağlantısı sağlayan BİT erişimini geliştirmek için bir kampanya yürüttü. Sağlık personeli % 50 artırıldı. Çocukların Kızamık aşısı yapılma oranı tüm % 98’e yükseltildi ve 12 ayın altındaki tüm çocuklar için toplam aşılama % 74'e çıkarıldı. Toplamda, nüfusun % 68.5'ine 10 km içinde sağlık hizmetleri verebilecek hale getirdi.

Tedros Adhonam Ghbreyesus, 2003 yılının sonlarında Etiyopya Sağlık Bakan yardımcısı oaraka atandı. 12 Ekim 2005 tarihinde de Başbakan Meles Zenawi tarafından Sağlık Bakanı olarak atandı. Sağlık Bakanı olarak 2005-2008 döneminde Etiyopya Sağlık Bakanlığı 4.000 sağlık merkezi inşa etti, 30.000'den fazla sağlık çalışanı yetiştirdi ve konuşlandırdı ve yeni bir hastane yönetimi uzmanları kadrosu geliştirdi. Çocuk ölümleri 2005 ve 2011 yılları arasında yüzde 30 oranında düştü. Etiyopya Sağlık Bakanı olarak yaptığı süre boyunca küresel sağlık girişimlerinde çok aktif oldu.

Tedros Adhonam Ghbreyesus, 12 Ekim 2005 - 29 Kasım 2012 tarihleri arasında Etiyopya Sağlık Bakanı olarak ve 29 Kasım 2012-1 Kasım 2016 tarihleri arasında Etiyopya Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Tedros Adhonam Ghbreyesus, Temmuz 2009'da Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilerek aids, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu başkanlığı görevi de yaptı.

Tedros Adhonam Ghbreyesus, 23 Mayıs 2017 tarihinde Dünya Sağlık Asamblesi tarafından Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü olarak seçildi ve görevine beş yıllık bir süre için 1 Temmuz 2017 tarihinde başladı. 8. Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü olarak seçilen Tedros Adhonam Ghbreyesus, tıp doktoru olmayan ilk genel müdür olmuştur.

Tedros Adhonam Ghbreyesus, evlidir ve 5 çocuğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Tedros Adhonam Ghbreyesus hakkında haberler

Tüm Tedros Adhonam Ghbreyesus haberleri

Tedros Adhonam Ghbreyesus için yapılan aramalar

Tedros Adhonam Ghbreyesus, Tedros Adhonam Ghbreyesus biyografi, Tedros Adhonam Ghbreyesus hayatı, Tedros Adhonam Ghbreyesus özgeçmişi, Tedros Adhonam Ghbreyesus hakkında, Tedros Adhonam Ghbreyesus doğum yeri, Tedros Adhonam Ghbreyesus fotoğraf, Tedros Adhonam Ghbreyesus video, Tedros Adhonam Ghbreyesus resim, Tedros Adhonam Ghbreyesus kimdir?, Tedros Adhonam Ghbreyesus kaç yaşında?, Tedros Adhonam Ghbreyesus nereli, Tedros Adhonam Ghbreyesus memleketi