FB TW PIN NWS
BioRank 6924

Tarık Çelenk

Doğum tarihi : 08.Mart.1961
Tarık Çelenk kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek :
Tarık Çelenk doğum yeri : Erzurum

Tarık Çelenk Biyografisi

Stratejist

A.Tarık Çelenk, 8 Mart 1961 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. Tam adı Ahmet Tarık Çelenk'dir. Koşuyolu Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra 1974 yılında başladığı İstanbul Haydarpaşa Erkek Lisesini 1977 yılında bitirmiştir.

1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik Fakültesi Enerji Bölümünden mezun olmuştur. 1982 yılından 1983 yılına kadar da İstanbul Teknik Üniversitesi – İstanbul Kontrol ve Otomasyon Bölümü Yüksek Lisans Programında eğitim görmüştür.

Ardından, 1983 yılında Elektrik mühendisi olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığına girmiş ve 1999 yılına kadar çeşitli görevlerde çalıştıktan sonra binbaşı rütbesinden emekli olmuştur.

Elektrik Fakültesi Enerji Bölümünden mezun olmasına rağmen, düşünce kuruluşları, politik psikoloji, üst düzey insan ilişkileri ve ortak değer yaratma konusunda uzmanlaşmıştır. Halen Ekopolitik Düşünce Kuruluşu İcra Kurulu Üyesidir.

Kurucusu olduğu Ekopolitik, Türkiye’de ilk defa Türk milliyetçileri, emekli ordu mensupları, eski Kürt siyasi militaristlerini ve aydınları, Vamık Volkan‘ın danışmanlığında, ilk defa belli bir metot (Ağaç Model – Tree Model) dahilinde 4 yıl boyunca, farklı coğrafyalarda bir araya getirerek, diyalog kurulmasına ön ayak olmuş bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur.

Tarık Çelenk, evli ve iki çocuk babasıdır.

Çelenk’in ilgi ve uzmanlık alanları arasında Türk ve Kürt milliyetçiliği, politik İslam ve politik psikoloji öne çıkmaktadır. Nitekim Çelenk 2013 yılında Ekopolitik’in çalışmalarının da referans alındığı, Akil İnsanlar Heyetine seçilmiş ve Akdeniz Bölgesi sekreterliğini yürütmüştür.

Tarık Çelenk, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden girmiştir.

Yenibirlik gazetesinde de köşe yazarı olan ve bu konulara ilişkin yazılar kaleme alan Çelenk, muhtelif yayın kuruluşlarında misafir analist olarak siyasi analizler yapmaktadır. Çelenk twitter hesabında ve bu sitede faraszade mahlasını kullanmaktadır. Bu süpüren veya temizlik yapanlar anlamındadır. Babaannesi’nin sülalesi Erzurumda bu isimle tanınmaktadır. Bu aile yıllar önce Erzurum’un tarihi camilerii’nin temizliğini yaptıkları için bu şekilde isimlendirilmişlerdi.

Görev aldığı Kuruluşlar :
1983 - 1990 - İstanbul Taşkızak Tersane Komutanlığı
1990 - 1991 - İstanbul Boğaz Komutanlığı
1991 - 1996 - M.S.B. İnşaat Emlak Dairesi - Ankara
1996 - 1998 - Sahil Güvenlik ve Marmara Boğazlar Komutanlığı Tersanesi
1998 - 1999 - Milli Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Başkanlığı - İstanbul
1999 - 2002 - Eksun Gıda Sanayi Limited Şirketi – İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdürlük
2002 - 2004 - İ.S.K.İ – İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi
2004 - 2005 - TC Adalet Bakanlığı - AnkaraTeknik İşler Daire Başkan Yardımcılığı
2006 - 2011 - Ekopolitik Düşünce Merkezi, Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği – İstanbul, Kurucu Başkanlık ve Koordinatörlük

Kitapları :
2017 - Türk Sağının Düşünce Atlası İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın


Kaynak:Biyografi.info

Tarık Çelenk için yapılan aramalar

Tarık Çelenk, Tarık Çelenk biyografi, Tarık Çelenk hayatı, Tarık Çelenk özgeçmişi, Tarık Çelenk hakkında, Tarık Çelenk doğum yeri, Tarık Çelenk fotoğraf, Tarık Çelenk video, Tarık Çelenk resim, Tarık Çelenk kimdir?, Tarık Çelenk kaç yaşında?, Tarık Çelenk nereli, Tarık Çelenk memleketi