FB TW PIN NWS
BioRank 3099

Talat Tokat

Doğum tarihi : 10.Ekim.1937
Talat Tokat kaç yaşında : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Hakem
Talat Tokat doğum yeri : Siirt

Talat Tokat Biyografisi

Talat Tokat, Türk Futbol hakemliğinin sembol isimlerinden birisidir.
Talat Tokat, 10 Ekim 1937 tarihinde Siirt’de doğmuştur. 1954-1956 yılları arasında Hava Teknik Okulu’nu bitirdikten sonra Astsubay olarak Diyarbakır ve Ankara’da görev yaptı. 1976 yılında Türk Hava Kuvvetleri’nden emekli olmuştur.

Talat Tokat 1960 yılında astsubay iken futbol hakemliğine başlamış ve faal hakemlik yaşamını 1986 yılına kadar devam ettirmiştir. Oğlu Metin Tokat da Türkiye’nin en bilinen hakemleri arasındadır.

Talat Tokat, 1986 yılında faal hakemlik dönemi bittikten sonra Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığında Merkez Hakem Kurulu Üyeliği yaptı. MHK üyeliği yaptığı gibi, mentörlük (istikbal vaat eden hakemleri izleme ve raporlama) görevi de yapmıştır.

Türkiye Liglerinde pek çok maç yönetti, kırkın üzerinde uluslararası maçta da ülkemizi temsil etmiştir. 1979 yılında aldığı FIFA kokartını 9 yıl takmış. UEFA Kupası, Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa ve Dünya Kupası Eleme müsabakalarında defalarca görev almıştır. Bunlardan en görkemlisi; 1983 yılında 110 bin kişi önünde yönettiği UEFA Kupası çeyrek final maçı olan “İnter-Real Madrid” maçıdır.

13 Haziran 1982 tarihinde Eskişehir ile Beşiktaş arasında oynanan maçı; Televizyonda (TRT) siyah-beyaz olarak yayınlanan son maç olarak da yönetmek ona kısmet olmuş.

Talat Tokat, evli ve 2 çocuk babasıdır. Hakem Metin Tokat (d.1960) oğludur.

Kaynak:Biyografi.info

Talat Tokat için yapılan aramalar

Talat Tokat, Talat Tokat biyografi, Talat Tokat hayatı, Talat Tokat özgeçmişi, Talat Tokat hakkında, Talat Tokat doğum yeri, Talat Tokat fotoğraf, Talat Tokat video, Talat Tokat resim, Talat Tokat kimdir?, Talat Tokat kaç yaşında?, Talat Tokat nereli, Talat Tokat memleketi