FB TW PIN NWS
BioRank 6273

Talat Aydemir

Doğum tarihi : ??.??.1917 Ölüm tarihi : 05.Temmuz.1964
Talat Aydemir kaç yaşında öldü : 47
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker
Talat Aydemir doğum yeri : Bilecik
Ölüm yeri : Ankara

Talat Aydemir Biyografisi

Talat Aydemir, 1917 yılında Bilecik’de doğdu. 1940 yılında Harp Okulu'nu ve 1954 yılında Harp Akademisi'ni bitirdi.
Harp Akademisi’ni bitirir bitirmez, 1954 yılında Demokrat Parti iktidarına karşı örgütlenen cuntanın kurucularındandır.

1959 yılında Kore'ye gitti. Kore’de görevli olduğu için 27 Mayıs 1960 Darbesi'ne katılamaz. Yurda döndüğünde harekatı gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi’nce, Kurmay Albay rütbesindeyken Harp Okulu Komutanlığı’na atanır. 22 Şubat 1962’de, yapılan atama ve tutuklamalara karşı, askeri öğrencilerin de desteğini alarak hükümete karşı direniş hareketini örgütler. Bu direniş hareketi, hükümetle uzlaşarak sonuçlanır. Bu direniş hareketinden iki gün sonra emekli edilip tutuklandı. 10 Mayıs 1962’de çıkarılan özel af yasasıyla serbest bırakılır.

20 Mayıs 1963’de, anayasada öngörülen reformların gerçekleştirilmediği gerekçesiyle ikinci bir darbe girişiminde bulunur. Ancak başarılı olamaz. Yapılan yargılamadan sonra Süvari Binbaşı Fethi Gürcan ile birlikte idama mahkum edilir.

Talat Aydemir, 5 Temmuz 1964 tarihinde cezası infaz edilerek idam edildi.

Kaynak:Biyografi.info

Talat Aydemir kitapları

Tüm Talat Aydemir kitapları

Talat Aydemir için yapılan aramalar

Talat Aydemir, Talat Aydemir biyografi, Talat Aydemir hayatı, Talat Aydemir özgeçmişi, Talat Aydemir hakkında, Talat Aydemir doğum yeri, Talat Aydemir fotoğraf, Talat Aydemir video, Talat Aydemir resim, Talat Aydemir kimdir?, Talat Aydemir kaç yaşında?, Talat Aydemir nereli, Talat Aydemir memleketi