FB TW PIN NWS
BioRank 6097

Süleyman Elban

Doğum tarihi : 06.Haziran.1969
Süleyman Elban kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Bürokrat
Süleyman Elban doğum yeri : Kırşehir

Süleyman Elban Biyografisi

Süleyman Elban, 10 Ağustos 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile İzmir Valisi olarak atandı.

Süleyman Elban, 6 Haziran 1969 tarihinde Kırşehir’de doğmuştur. İlköğrenimini Almanya ve Kırşehir, ortaöğrenimini ise Kırşehir’de tamamladı. 1992 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

Süleyman Elban, Abant İzzet Baysal Üniversitesinde araştırma görevlisi, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı Uzman yardımcılığı görevlerinde bulunduktan sonra 1994 yılında Eskişehir Kaymakam adayı olarak mülki idare amirliği görevine başladı. 1995-1996 yıllarında sekiz ay süre ile dil ve kamu yönetimi eğitimi için İngiltere'de bulundu. Edirne/Havsa, Samsun/Yakakent, Elazığ/Karakoçan Kaymakamlıkları, Mahalli İdareler Gn. Md. Şube Müdürlüğü, Mahalli İdareler Gn. Md. Daire Başkanlığı, Mahalli İdareler Gn. Md. Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

İlki 2003 Yılında Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Mahalli İdareler alanında, diğeri de 2008 Yılında Portsmouth Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği alanında PPP konulu olmak üzere iki adet yüksek lisans çalışması bulunmaktadır.

Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünde görev yaptığı 13 yıl boyunca mahalli idareler reformu kapsamında hazırlanan kanunlar ile diğer ikincil ve alt düzenlemelerin çalışmalarında yer aldı. Mahalli idareler alanında düzenlenen birçok eğitim faaliyetinde eğitimci olarak görev almıştır. Bu alanda yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.
Ayrıca;
1. Belediye Gelirleri Kanunu (Ağustos 2012),
2. Belediye Kanunu Uygulamaları (Mart 2013),
3. Soru ve Cevaplarla Belediye Mevzuatı Altın Rehberi (Ekim 2014) ve
4. Soru ve Cevap Mahalli İdarelerin Gelir ve Harcamaları (Mayıs 2015) adıyla yayınlanmış dört tane kitabı bulunmaktadır.

1 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan valiler kararnamesi ile Bilecik Valiliğine atanmıştır. 2017 yılı Haziran ayında yayımlanan kararname ile Ağrı valiliğine atandı.

Süleyman Elban, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

Cumhurbaşkanlığı 09.06.2020 tarihli ve 2020/274 sayılı Kararnamesi ile Adana Valisi olarak atanan Süleyman Elban, 19.06.2020 tarihinde göreve başlamıştır.

Yavuz Selim Köşger, 10 Ağustos 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile Adana Valisi olarak atandı. İzmir Valiliğine ise Adana Valisi Süleyman Elban getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Süleyman Elban için yapılan aramalar

Süleyman Elban, Süleyman Elban biyografi, Süleyman Elban hayatı, Süleyman Elban özgeçmişi, Süleyman Elban hakkında, Süleyman Elban doğum yeri, Süleyman Elban fotoğraf, Süleyman Elban video, Süleyman Elban resim, Süleyman Elban kimdir?, Süleyman Elban kaç yaşında?, Süleyman Elban nereli, Süleyman Elban memleketi